A történelem
A „VEF Radiotehnika RRR” vállalat 1927-ben Rigában alakult, Lettország területén. A vállalat fő tevékenységeként a szovjet hatóságok a rádiók és más audio-termékek előállítását határozták meg. A cég mai nevét „Radiotehnika RRR” (Rīgas radiorūpnīca – Riga Rádió Gyár) 1941-ben kapta, amikor még kettő államosított magáncég, az eredetileg „Foto-Radio Centrale A. Leibovic” rádiógyártó részvénytársaság és egy rádiós produkciós cég az „A. Apsītis un F. Žukovskis” csatlakozott hozzá. A Foto-Radio A. Liebovic legnépszerűbb gyártmánya egy „néprádió” a Kosmos M33 modell volt. A Rīgas Radio Rūpnīca (RRR) gyár az egyik legnagyobb rádió és lemezjátszó gyártó volt a Szovjetunió Lett területén. A termék vonalak az 1970-es években teljesedtek ki. A régi RRR rádiók, lemezjátszók és kazettás magnók ma is megtalálhatók a szerte Oroszországban és a volt szocialista országokban.
A cégmodell híven tükrözte a szovjet időkről alkotott képeket, a szovjet gyár jól ismert képmása volt azoknak a társadalmi kiváltságoknak, amelyeket az a környezet a munkásaik számára biztosított. Csúcscég 16 000 munkással csak egy adat, de fontos megemlíteni az önkéntelenül felmerülő nosztalgiát és megemlékezni instabilitásról, mint ellenpontról. Az eredeti gyár a Szovjetunió felbomlásával egy letűnt kor emléke lett. Akik elvesztették munkájukat és kiváltságaikat, ma furcsán érzik magukat, de emlékeznek arra, hogy a gyári újságok csupán a kommunista párt által felügyelt és cenzúrázott propagandaeszközök voltak.
A cég több, mint 80 éves hagyományai, mint a termelés során kézzel készített egységek vagy a kiváló minőségű fa megmunkálása, a vállalat születésétől becsben tartottak. Kiváló minőségű hangszórók gyártástechnológiáját dolgozták ki, ami később adta a lehetőséget, hogy jelen legyenek a nemzetközi piacon. Néhány korai példány esztétikai értéke mellett kiemelkedő műszaki tulajdonságokkal is rendelkezett és ma is látható New Yorkban a The Museum of Modern Art kiállító termeiben. A még fennmaradt működőképes készülékek híradástechnikai múzeumok és magángyűjtők féltett kincsei.
Csak 1960 előtt születetteknek!
Radiotehnika S-90 (35ac-212) hifi hangsugárzó igényes zenehallgatásra!
Gyártási év: 1983. Frekvencia átvitel: 20Hz – 22000 Hz. Érzékenység: 90dB/1W/1m. Öntött alumínium kosaras hangszórók, rétegelt lemezből készült kabinet. Tömeg: 25kg/db.
A vásárlóközönség úgy vitte az S-90-est, mint a cukrot (a cukor is éppen ilyen nehéz, különösen áremelés előtt), és mire az akkori HiFi Magazin szerkesztősége elszánta magát a tesztelésre, már el is fogyott az első, 500 páras szállítmány. Pontosabban, csak 499 pár kelt el, mert az ötszázadikat mégis csak sikerült lefülelniük az akkori „piacvezető” cég, a RAVILL egyik Elektron-áruházában. Az S-90 tehát kurrens árucikknek bizonyult; sikerének értékét legfeljebb az a körülmény csorbíthatja, hogy ebben az időben szinte egyáltalán nem lehetett hangsugárzóhoz jutni Budapesten, se Orionhoz, se Videotonhoz, se másmilyenhez! Az ár: egy szakmunkás kéthavi bére = 5600 forint/pár.
Manapság a hangminőségéről és használhatóságáról késhegyre menő viták folynak az internet fórumain, csak éppen az van elfelejtve, hogy az akkori hangzásideál és a mai között van egy „kicsi különbség”. Az S90 hangsugárzó az egyik legjobb (ha nem a legjobb) volt, amit a Szovjetunió területén készítettek.
Ma a VEF Radiotehnika RRR a közelmúltban gyökeresen korszerűsített gyár. A fejlesztő részlegben van a legjobb mérési lehetőség Európában, az egyik legnagyobb visszhangzásmentes kamra (un. süketszoba) áll rendelkezére. A gyárban korszerű CNC esztergák és ultra modern, áramköri lapok gyártására specializált, német gépsorok serege állt hadrendbe. A magas automatizálási szint, a sok újra kiaknázható lehetőség és fejlődési tényező, valamint a tudományosan meghatározott irányvonal együttesen adja, hogy a VEF Radiotehnika RRR válllalata ma egy nagyon jó lehetőség fejlesztésére és gyártásra. A cég együttműködik a Rigai Műszaki Egyetemmel, Aleksandr Gaydarovy orosz tudós és feltaláló vezette munkacsoporttal, aminek célja a a régi alkalmazottak készségeinek és gyakorlatának átadása az új mérnök és technikus nemzedéknek.
2017-ben a VEF Radiotehnika RRR gyár elindította új modell-sorozatait. 90 év gyártási tapasztalat, több, mint 41 milló legyártott hangsugárzó alapján ez természetes. A Radiotehnika vállalata kabineteket, hangszekrényeket szállít Olaszországba, Németországba és Csehországba. Az alapanyag a legjobb minőségű nyírfa. Radiotehnika leépíti az alvállalkozásait mert jobban bízik a saját termelésben. A Radiotehnika cég által gyártott nyomtatott áramköri lapokat nagy mennyiségban használ több cég is. Új hír az is, hogy az aktív hangsugárzók fejlesztése hamarosan elkezdődik.
…„A zene fontos mindennapi életünkben. Még a mai változó világban is életünk szerves összetevője. A zene magával ragadó, és arra törekszünk, hogy a zenét hordozó műszaki termék kivitele legalább olyan jó legyen, mint amilyennek hangzik. Hisszük, hogy a valódi hifi úgy szól, hogy képes reprodukálni az előadás mágikus hatását”…fogalmazta meg a cég filozófiáját Edward Maleev az igazgatóság elnöke.
Jelenleg is olcsó és jó termékek Litvániából, Rigából. A VEF Rediotechnika RRR garantálja az állandóan magas minőségű termékeket, versenyképes áron. Mi kíváncsian várjuk!