A hang egy márkanevet ismertté tehet. Minden rajongó ismeri a Harley-Davidson motorkerékpárok hangját, még akkor is, ha soha nem ült nyergükben. Azt viszont már nem mindenki tudja, hogy a Harley-Davidson szabadalmi oltalommal levédette ezt a jellegzetesen öblös hangot, hogy egyetlen más motorkerékpár-gyártó ne tudjon ilyen hanggal „szépítkezni”. Az audio-iparban a McIntosh erősítők hangja ugyanígy jól ismert, de a cégnek nem volt lehetősége arra, hogy levédje az elektroncsöves jellegű hangzást. A legtöbb amit tehettek, hogy levédték a kék teljesítmény mérőt, amely azóta is ott díszeleg minden McIntosh erősítő előlapján, legyen az csöves, hibrid, vagy félvezetős. Hogyan éri el a McIntosh azt, hogy egy általuk gyártott félvezetős erősítő hangja hasonlítson egy elektroncsöveshez? Úgy, hogy az elektroncsöves végfokokhoz hasonlóan kicsatoló trafót használnak, amit ők Autoformer-nek neveznek.
McIntosh C53 elő- és MC462 végerősítő
Annak ellenére, hogy a bemutatóban szereplő két berendezés teljesen más funkciót lát el, a megjelenésük egymáshoz illő. A McIntosh C53 előerősítő front panel jócskán el van látva kezelőszervekkel. Innen hangrendszerünk minden funkciója különálló „vezérlőkkel” kapcsolható, szabályozható. A soksávos equalizer „ódivatú” mégis elegáns forgató gombokkal csak innen szabályozható 25 Hz, 50 Hz, 100 Hz, 200 Hz, 400 Hz, 1 kHz, 2,5 kHz, és 10 kHz középponti frekvencia értékekkel. A bal oldali nagy forgató gomb a bemenet választó, a jobb oldali pedig a hangerő. A „mérőműszerek” a mindenkori, valós jel kivezérlési állapotát mutatják.
Az MC462 végerősítő előlapja szintén az ikonikus, hatalmas, kék színű teljesítmény mérőkkel mutatja az éppen fennálló hangerősségi viszonyokat. A pillanatnyi értékek 4,5 mW-tól 450 Watt teljesítményig kényelmesen leolvashatók, de van további két skála beosztás is a 900 Watt és az 1,8 kWatt értékekre is. Egy forgató gomb a műszer világítást és a mérés módot is változtatja.
Elektro-technikailag mindkét készülék különleges megoldásokat tartalmaz. A C53 előerősítő hátoldalán három szimmetrikus XLR bemenet mellett, négy RCA analóg, két lemezjátszó (MC és MM), és hét digitális (két optikai, két koaxiális, HDMI ARC, USB és MCT) található. Fontos tudni, hogy a digitális bemeneteket tartalmazó DA2 modul cserélhető, ha a gyártó olyan frissítést tesz elérhetővé, amelyet csak hardver cserével lehet megoldani, és nem elég hozzá a szoftver frissítése. Ilyen szempontból a C53 igencsak jövőálló konstrukció, annak ellenére, hogy minden aktuális funkciót tartalmaz. Magát az előerősítőt soha nem kell lecserélni, elég lehet csak másik DAC egységre váltani, ha annak szükségességét érezzük. A menüben minden bemeneten külön beállítható a hangerő korrekció, a Gain értéke, a balansz, az EQ mód hozzárendelés, illetve a sztereó/mono üzemmód. A lemezjátszó bemenetek használatakor is itt lehet a beállításokat elvégezni. A 6,3 mm-es sztereó fejhallgató kimenetet úgy tervezték, hogy képes legyen meghajtani a 100-600 ohm füleseket is. Ehhez a McIntosh a HXD (Headphone Crossfeed Director) technológiát alkalmazza.
Az MC462 végfok esetében, míg egy általános félvezetős végerősítő teljesítménye függ a hangsugárzó impedanciától, a McIntosh Autoformer terheléstől függetlenül állandó teljesítményt szolgáltat. Az Autoformer egyfajta speciális kicsatoló trafó funkciót lát el. Míg a hagyományos erősítőkben oldalanként egy erősítőt alkalmaznak a gyártók, az MC462 oldalanként kettőt tartalmaz, a gyártó által Quad Balanced-nek nevezett kapcsolás-technikával. Az oldalanként dupla erősítés topológia nem csak a teljesítményt növeli, de a dinamika tartomány szélességére is jó hatással van. Nem mellesleg, jóval alacsonyabb a torzítás és az erősítő a szimmetrikus felépítés miatt gyakorlatilag immúnis a külső zajokra. A végerősítő két további, McIntosh által szabadalmaztatott, technológiát is tartalmaz. A Power Guard rendszer figyeli a végerősítő tranzisztorok terhelését és ha szükséges a kivezérlést a torzítás küszöb alá csökkenti. A Sentry Monitor pedig a kimeneti áramot figyeli, ha az eléri a maximális küszöböt, akár ki is tudja kapcsolni az erősítőt, hogy megóvja a károsodástól. Ezekbe a rendszerekben 72 év gyakorlata van beépítve, ezért igen jól működnek.
Mivel igen sok gyártó található a High-End arénában, bizonyos, hogy a McIntosh C53/MC462 teljesítményét képes valamelyik megközelíteni. De, van bármelyiknek ekkora presztízse a piacon? Megtartják azok az értéküket? És mi lesz velük öt, vagy tíz év múlva Minden bizonnyal a hangzás mellett az érték, és a megjelenés is fontos – a McIntosh C53/MC462 kombó ezt mindenkinek garantálja.