Az Elac Adante hangsugárzóinak kapcsán sok levelet kaptunk, amikben olvasóink kimerítő magyarázatot szeretnének kapni a német gyártó ezekben az új modellekben alkalmazott hangképző megoldási különlegességéről. Igyekszünk ennek most eleget tenni.
Sajnálatos módon néhány hangsugárzó esetében nem sok mesélni való van a belső szerkezetről, de szerencsére akadnak olyanok is, amelyeknél érdemes elidőzni. Az Elac Adante sorozat különleges technológiák tekintetében igazán bőkezűnek minősül.
Kezdjük mindjárt a mély-tartománnyal!
Ahhoz, hogy megértsük az alkalmazott technológia hátterének finomságait, kicsit messzebbről kell nekifutni. Úgy kezdődött, hogy az ember uralma alá hajtotta a szelet és elvitorlázott. Viszonylag hosszú idő kellett hozzá a mérnököknek, mire a vitorlás hajó meghajtásától eljutottak az Interport-Coupled Cavity kabinetben alkalmazott passzív membrán légmozgással való meghajtásáig. A folyamatot nem részletezzük, lényeg az, hogy hatékonynak bizonyul. Talán meghökkentő lehet, de annyira nem is új ez a dolog, mint gondolnánk. Már korábban is történt hasonló az audio-iparban, igaz kicsit más formában. Az új anyagok egyre jobb lehetőségeket adnak a mérnökök kezébe, ami folyamatosan javít a hatásfokon. Elég, ha csak a dinamittal történt kísérletekre gondolunk. A kezdetben arra is ráment a családi kastély egyik szárnya, manapság meg általánosan és kontrolláltan használható.
Mélytartomány tekintetében telhetetlenek vagyunk, egyszerűen imádjuk az áradó energiát. Ezt előállítani nem könnyű, ahogy azt a zenehallgatók népes tábora tanúsíthatja. Nevezzük nevén a megoldást: pénz. Ha elegendő áll belőle rendelkezésre, akkor a lehetőségek szinte korlátlanok. Nehezíti a dolgot, ha csökkent lehetőségek állnak rendelkezésre. Ekkor lépnek életbe az új ötletek, mint például a sávszűrő nyomókamra elrendezés. Ennek lényege, hogy az aktív kisebb méretű hangszóró közvetve hajtja meg a front panelen látható passzív membránt. Lelki füleinkkel halljuk a hördülést, ami sokunkból kiszalad. Igen, ez a rendszer fázisban csak késni tud. A nagy kérdés, hogy mihez képest, és mennyit? Ha ismert a késlekedés ideje, amit a hangolt üreg által megszólaltatott membrán felület elszenved, azt akár kompenzálni is lehet, azaz a közép, és a magas tartományt hozzá lehet késleltetni. A sors fintora, hogy a keresztváltók kondenzátorai és tekercsei, amit a közép és magas tartományon alkalmaznak, úgy is okoznak késlekedést, amivel a mérnököknek eddig is számolniuk kellett. Akkor meg már nem okoz jelentős problémát ezt is figyelembe venni és beállítani a koherens állapotot, így a fázishelyes összhangot.
Beszéljünk egy kicsit a szűrő meredekségéről. A meredekebb szűréshez több alkatrész kell, ami fokozza a késleltetés mértékét. Az közismert, hogy meredek szűrést a mély tartományon szoktak alkalmazni. Az viszont már kevésbé közismert, hogy a hangolt üreg alkatrész felhasználás nélkül fokozza a vágás meredekségét, azaz további késleltetés nélkül újabb 6 dB-t tesz hozzá. Mi ez, ha nem nyereség? Apropó nyereség. Ha passzív alkatrészeket alkalmazunk a keresztváltóban (márpedig ezt tesszük), azok, hogy kifejthessék áldásos hatásukat teljesítményt is fogyasztanak, mert lelkesen hővé alakítják az erősítő amúgy is szűken rendelkezésre álló áramát. Ebből is látható, hogy mekkora ötlet a szűrő hatékonyságának fokozása a belső kicsatolású hangolt üreggel. Nem csak pénzt, de teljesítményt is könyvelhetünk nyereségként, csak tudni kell megcsinálni. A különleges üregből az Elac Adante AS-61 állványos egyet, az AC-61 center kettőt, az AF-61 álló pedig hármat tartalmaz.
Folytassuk a közép és magas tartománnyal!
Ebben aztán nem sok újdonság tömöríthető bele, hiszen végül is átlagos hangsugárzókat alkalmaz a gyártó. Ez hatalmas tévedés! Nézzen rá a képen az elrendezésre, mindennek nevezhető, csak átlagosnak nem!
Az ötlet mögött a pontszerű hangforrás utáni vágy lapul. Ideális ugyanis az lenne, ha oldalanként egy pontból sikerülne a teljes hangtartományt elő fakasztani ultra-mélytől a magasig. Megszűnne a függőleges, és vízszintes irányszög, azaz állva, ülve, sőt előrébb és hátrébb helyezkedve is ugyanaz a hangszínpad rajzolódhatna a hallgató elé. Sajnos ez csak vágy marad, de tudni kell, hogy a magas, és közép tartomány tekintetében már sikerült elérni ezt korábban is. Az 1980-as években a KEF előrukkolt az Uni-Q hangfal sorozattal, ami az akkori idők lehetőségei szerint valósította meg a pontszerű közép és magas tartomány leképezést. A fejlesztés munkálataiban Laurie Fincham kezei alatt egy fiatal mérnök is részt vett. Andrew Jones azóta nem tett le arról, hogy megalkossa az ideális hangforrást. Több cégnél épített siker szériákat, de sehol nem időzött hosszan. Aztán megérkezett az Elac amerikai leányvállalatához, ahol, eddig úgy fest, hogy megállapodott. A több mint 90 éves múlttal rendelkező gyártó hatalmas tapasztalattal rendelkezik mindenben, ami akusztikus hullámterjedés. A JET magas sugárzóról híres cégnél is jól jöttek az új ötletek.
Az Adante nagy sorozatban gyártott hangfal típus, ami a kategóriájában komoly technológiai előnyökkel indul. A modern anyagoknak, és a fejlett gyártási technológiának hála, manapság már elfogadható áron is lehet magas minőségben gyártani. A kulcsszó a mennyiség. Ha elegendő a gyártási darabszám, az árakat rendkívüli mértékben csökkenteni lehet, így valóra válhat sokkal több ember álma.
A fentiekből azért jól látható, hogy mindenek ellenére, igazi korszak-alkotás most sem történt, még mindig a mozgó membrán felület állítja elő a hangot, legfeljebb a régen ismert kamra-rendszerek naprakész gyártási ötletekkel megspékelve, új módszerekkel megvalósítva hatékonyabban csiklandozzák az érzékeinket. És, hogy milyen a hangja? Ennek megítélését mi ebben az esetben meghagyjuk a bemutatótermek látogatóinak, a „teszt-pilótáknak”. Magazinunk csak a kedvet szeretné meghozni a meghallgatáshoz.