Show, ami Show
Minden ellenkező híresztelés ellenére a hifi él, csak egy kicsit átalakult. A mára már materiális mivoltjától megfosztott hangkonzervekkel kibővülő, a hanglemezek újra felbukkanásával csillapodni látszó formátumháború, a készülék-technikában minden szinten meglévő digitalizáltság új kedvelőket toboroz. Ami nem változik: az erősítők lankadatlanul erősítenek, a hangsugárzók és fejhallgatók ontják magunkból a hangözönt. Akárki, akármit mond válságról, hanyatlásról, érdektelenségről, a világon mindenütt az évtizedek óta megszokott időpontokban mégis megrendezik a hifi és High-End kiállításokat, miért pont Budapesten ne lenne ez így?
A magyar hifi kiállítás, az AV-Trend Show, is átalakult egy kissé – idén másodszorra lett megrendezve az új, rangjához méltó helyen a Marriott Hotelben. Sorrendben a tizenötödik kiállítás nyitott meg, amelyben most a hifi és a High-End készülékek felhozatala volt a túlnyomó többségű. A menetrend szokásos. Jegy előrendelés 30% kedvezménnyel, majd sorban állás bebocsátásért. A kiállítóknak hosszas előkészületi munka, egy nap bepakolás és installálás. Mindezek után egy erős látogatottságú szombat, késő estébe hajló igazítások és örömzenélés, majd egy még erősebb vasárnap délelőtt, az ebédszünetnek betudható érdeklődés csökkenéssel és délutáni szomszéd-vizittel. Bár voltak kiállítók akiknek szobájából a vasárnapi zárás után is nehezen lehetett hazaküldeni a látogatókat. Bizony, tömör gyönyör a látni és hallgatni valók sokasága, elég kevés rá ez a két nap!
A teljesség nélkül végig vett audio és hifi kiállítók bemutatói ABC sorrendben a következők.
Audio-Technica Central Europe – Audmax Kft. – kiállítási szobájában jól megfértek a Marshall és az Audio-Technica fejhallgatói a két karos Acoustic Solid lemezpörgetővel, a komputer-hifi az analóg lemezjátszással. Bemutatásra került az AT teljes hangszedő választéka, amelyből kettő csúcsmodell tesztelhető volt egy Acoustic Solid lemezjátszóba szerelten. A fejhallgatók több forráskészülékkel is meghallgathatók voltak, nagy sikere volt az új ATH-M50x különleges kivitelű modellnek.
Az Audio Centrum a kiállított képviseleti márkáinak reprezentánsai mellett tartalmas és tanulságos bemutató előadással fűszerezte. Ez évben a Nordost kábeleké és Bjorn Bengtsson, a Nordost International Sales & Product Trainer-é volt a főszerep. A hálózati áram kondicionálásából és a rezgések csillapításáról legtöbbet tudó cég palettáján csupa kedvenc márka legújabb portékája várta a látogatókat. A Pro-Ject legújabb és az Avid legkomolyabb lemezjátszóinak bemutatásával sok új hívet nyertek a hangzásminőségnek. Egy Hegel 160-as integrált erősítőt, az új Hegel HD12-es DAC-ot és egy pár System Audio Ranger Master-t hallgattunk, ez a lánc mindent szemléletesen megmutatott abból amit a kábelek cserélgetésével el lehet érni.
ASUS – a mai számítógép-technika reprezentánsai, mai vásárlóknak kínálták azokat az eszközöket, amelyeket már az ortodox hifi rajongók is beengednek az utcájukba. Az Asus gyár hazai képviselői elmondták:…” a digitális technika hangzásminősége mára annyira közelített az analóg felé, hogy azt már csak egy hajszál választja el…”
Audio Mekka – Mission és Audiolab képviselet. Az angol hifi két reprezentáns márkájával minden kiállításon kitesz magáért. Sőt a házimozizás terén egy Bose installációval bebizonyították, kicsi hangsugárzóval megvalósított hangrendszer is lehet erős, sőt torzításmentes, izgalmas és lenyűgöző.
Audio Reference – Néhány éves új cég a piacon, friss erővel, lendülettel és kiváló svájci kábelekkel, angol elektronikákkal vágtak bele a honi kereskedelembe. Idén bebizonyították, hogy a karcsú hangsugárzók igen jó hangzásminősége a fizika határait feszegeti. A Swiss Cabel-ekkel csatlakoztatott Onyx Audio elektronikái és az Aurelia hangsugárzók nyerő párosnak bizonyultak.
Audio Note – A megszokott felállás és minden mástól eltérő hangzásminőség most akár 2×2 Watt teljesítménnyel megszólaltatva a Palladin erősítővel sokakat elkápráztatott. A következő lépés a Conqueror, a maga 2×7 Watt teljesítményével már a boogie kategóriájába sorolható élményt adta.
Beblind Audio – A kiállítás egyik nagy meglepetése, a szakmai hírnév várományosai, hazai fejlesztők. Digitális erősítőjük és gyönyörű kivitelű hangsugárzóik hangzása hosszú időre a bemutató szobában marasztalta vendégeiket. Nem különben a hozzáértő szakmai bemutató, amelynek keretén belül egy kicsit belepillanthattunk a tervezés rejtelmeibe is.
Horn Distribution – Denon Márkabolt. Az új Dali hangsugárzó család debütálása kiválóan sikerült. Mivel a Denon és Marantz elektronikák a világ élvonalába tartoznak ez évben szép díjakat, köztük az EISA díjat is magukénak tudhatják.
EISA – az idei díjazottak szokás szerint külön teremben kaptak helyet. Láthattuk az üveg vitrinekben az idei díjazottak között az Asus Essence III DAC-ot, a Dali Rubicon LCR On-Wall hangsugárzóját, az iFi nano iDSD képes DAC-ját, a Marantz SA 8500/Pm 8500 sztereó rendszerét, az OPPO csodálatos PM–1 fejhallgatóját, a Pioneer VSX–924 házimozi receiver-ét és a Yamaha mindent elsöprő CX-A5000/MX A5000 házimozi prcesszor/végfok párosát.
Grado – Végre az összes modellt meg lehetett hallgatni gyors egymásutánban a már-már legendává vált fejhallgató-márka választékából. Akár a csúcsmodell a Grado GS 1000i is fejen lehetett jó ideig. Szenzációs árával az újdonság Grado SR 60i meglepetéssel szolgált.
Hangszóróbolt – A nosztalgia királyai. A legújabb Ortofon hangszedők mellett a sok évtizeddel ezelőtti „nagy szó volt” restaurált készülékeivel minden rajongóban emlékeket ébresztettek. Tevékenységük egy részét a hangszórójavítás teszi ki, megbízható szakértelmükkel kivívták a szakma és a vásárlók megbecsülését.
HiFi Futár – Már csak a Heco hangsugárzókért is érdemes volt hosszasan szemlélődni teremrészükben, de a Sharp hordozható készülékei (modern kori BoomBox-ai) is sok látogatót vonzottak.
Human Audio – az akkumulátoros. Mármint a készülékek táplálása, így a hálózati áram anomáliái végérvényesen kizárva. Teljesen egyedi tervezés, egyedi kivitelezés, kivételes hangzás. Az avantgárd hangesztétikum hazai képviselői, az elmúlt években szép külföldi sikereket is elkönyvelhettek.
L’Auditeur – Minden kiállítás kedvence, a bemutatási metodikájáról és kiváló képviseleti termékvonulatáról híres. Most a saját fejlesztésű hangsugárzóik közül az állványos változatot hozták a kiállításra szép sikerrel. Az Unsion Research Triode 25 csöves erősítővel megszólaló páros olyan precíz hangminőséget és színpadteret varázsolt, ami ritkán hallgató. A cég munkatársai az analóg technika hívei, mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy a Thorens és Clearaudio márkák hazai disztribútorai. Bemutatójuk mindig a kiállítás kedvencei közé sorolható.
Limar Audio – Mindenki várta a Martin Logan bemutatót Aesthetix és Solution erősítéssel, valamint forrás készülékként Lumin hálózati-lejátszóval, illetve SME 20 lemezjátszóval felváltva. Ha csak ez lett volna, akkor is folyamatosan megtöltötték volna a termet látogatók, de a többi márkájukat is rendkívüli érdeklődés övezte. Gyönyörű kivitelben pompáztak a kanadai illetőségű Paradigm hangsugárzók, sejtelmes kijelzőfényekkel hódítottak a francia Advance Acoustic elektronikái. Egy üveg vitrinben megcsodálhattuk a japán Shelter és a svájci Benz Micro hangszedőit is.
Music Tools – Hangtér Galéria – Hunnia Records. Nem csoda, hogy jó volt a hang – hiszen a céget egy kiváló hangmérnök vezeti, képviseleti márkáik élvonalbeliek. A saját zenemű-kiadójuk lemezeivel tartott bemutatójuk igen jóra sikerült. Lehet, hogy a készülékek monumentalitása nem minden esetben találkozik a közmegítéléssel, de a hangzásminőség önmagáért beszél. Lenyűgöző volt a TAD rendszer a Reference One hangsugárzóval, a D1000-es CD lejátszóval és a C2000-es elő- és M2500-as végerősítő fokozattal. Ezt nem lehet tovább ragozni.
NEON Multimedia Kft. a Synolgy termékek márkaképviselete. – Mivel ezentúl egyre többen fogják használni számítógépüket, szerverüket, média lejátszójukat házi szórakoztató központot létrehozva, ebben a szegmensben is újdonságokat felvonultatva mutatkoztak be a márka hazai képviselői. Az érdekességek sorából: a már jó piaci hírnevet magáénak tudó inXtron helyett AkiTiO márkanévvel jelentkeznek az újdonságok, valamint a Popcorn Hour – Chameleon egy RockChip RK3288-as 4-magos, 1,8 GHz-es Cortex A17-es processzoral kiegészítve napjaink egyik legerősebb termékévé válik.
Nerio Audio – fiatal szlovák cég itt Budapesten is bebizonyította nincs még minden lehetőség kiaknázva a hangsugárzó építésben. Olyan látogatottsági számmal büszkélkedhetnek, amire maguk sem számítottak. A hangsugárzó tervezés klasszikus iskolája, remek alapanyag választással, igényes kivitelezéssel, szemléletes hangzással.
Pixel Kft. – Sokak számára a legmeglepőbb készülékeket és megoldásokat vonultatták fel a számítógépes muzsika hangzásának kiváló megvalósításában. Az idén EISA díjat nyert iFi nano iDSD képes DAC hosszú időre marasztalta a látogatókat.
Sennheiser – Audio Partner Kft. hozta a szokásos és elmaradhatatlan minőséget, megbízhatóságot, a divatos kivitelt és a High-End maximalizmust. A Sennheiser fejhallgatók teljes választékával és a hozzájuk passzoló Lehmann Audio fejhallgató-erősítőkkel vonultak fel, igencsak kívánatos hangminőséget reprezentálva.
Stream Audio –…„Azok a Thiel hangsugárzók nagyon jól szólnak”… mondták a látogatók, akik hosszú perceket vártak a jó ülőpozíciókra és nehezen tudtak betelni a hallottakkal. Elmaradhatatlan volt a Quadral hangsugárzók arzenálja Audia elektronikákkal, Harmonic Technology kábelezéssel. Az egyre bővülő képviseleti kínálatban már a HiDiamond kábelei és a Dynavioice hangsugárzói is megtalálhatók.
Mindenkinek innen üzenjük, hogy a hifi csak ennyire haldoklik. Éppen „csak annyira”, hogy két CD-lemez kedvelő generációt sikerült megnyerni a hanglemezgyűjtésre, az Mp3-asokat a minőségibb nagy felbontású file-ok hallgatására. Éppen csak annyira, hogy a készülék és lemezeladások nőnek, az ezzel a hobbival foglalkozók még mindig lelkesek és el nem szalasztanák a találkozókat. A hifi kiállításon apa tanítja fiát, megmutatva a régi csodákból egyet-egyet, a minőségi zene szeretete úgy is örökletes alapon. Itt fiatal kér tanácsot a tapasztaltabbtól a kezdésre vagy a továbblépésre. Itt megszállott hifi rajongók cserélik ki tapasztalataikat a kipróbált megoldásokról. Mindezeket csak azért említettem, mert a különböző internet blogokban felütötte fejét a kiállításkritika, mint „műfaj”. Kíváncsi lennék egy autókiállítás utáni fanyalgásra, mert nem telik mindenkinek Ferrari-ra! vagy rosszul szólt a tizenkét hengeres? Valószínűleg savanyú a szőlő, könnyen meglehet, hogy ezek a szkeptikus beírók sem hifi-üzletekbe, sem hanglemezboltokba, de még szüretre sem járnak.
Megint nagy seregszemle volt, aki elmaradt az kimaradt az élményből. Jövőre is lesz Show! Csak ne legyél szkeptikus! Inkább jöjjünk össze újra a „hifi-barát képzőbe”! Mindenkit erre biztatnak a kiállítás szervezői és a kiállító cégek.