A következőkkel lehet csökkenteni a visszaverődő hangok mennyiségét:
Hacsak a hangsugárzónkat nem úgy tervezték, hogy a lehető legjobban működjenek a mögöttük lévő fal közelében, akkor tartsuk a hangsugárzókat a lehető legtávolabb a falaktól, összhangban a jó sztereó képalkotással és hangképzéssel. A jó sztereó képalkotás érdekében, a hallgatási helyzetből nézve, a hangsugárzók között 60 fokos bezárt szöget kell tartani. A hangsugárzó és a hallgató pozicionálásához a hang térbeli vonatkozásait is figyelembe kell venni, de ne feledjük, hogy az alkalmazás hatékonysága mindig függ a hangsugárzó mögötti fal távolságától, hangvisszaverő tulajdonságaitól!
A bal és jobb hangsugárzót pontosan a fülükre irányítjuk. Ha a hangszórókat a fülünkkel „szemben” állítjuk be, akkor maximalizáljuk a hangszórókból hallott közvetlen hang mennyiségét, és minimalizáljuk a hallgatási helyzetből hallott visszavert hangok energiáját.
A szoba akusztikai kezelésének érdekében használjunk abszorbeáló anyagokat (pl. akusztikus hab vagy üvegszálas anyagok) a hangsugárzók mögött, és diffúz anyagokat a hallgatási pozíció mögött. Ezzel a kezeléssel fedjük le a szoba nagy felületeit (beleértve a padlót és a mennyezetet is, ha praktikus), ahol a hangsugárzó bármely részéből visszaverődések keletkezhetnek. Az ilyen helyiségkezelés minimálisra csökkenti a visszaverődő hangok mennyiségét, miközben a helyiség mesterségesen „halottnak” vagy „bezártnak” hangzik. Tehát el kell találni a megfelelő egyensúlyt.
A közelről történő meghallgatás növeli a közvetlen hang és a visszaverődött hang arányát. Olyan hangsugárzókat kell használni, amelyek a közelből szólnak a legjobban (közeltéri monitor sugárzók), olyanok, amelyeknél a hangszórók közötti koherencia nagy. Használjunk szűkebb vízszintes sugárzási terítésű hangszórókat! Egy kis helyiségben, ahol az oldalfalakról történő visszaverődések minimalizálása kiemelkedő fontosságú, hosszú tapasztalatok alapján megtanultuk, hogy ami a legjobban működik, az a kontrolláltabb diszperzió.
Tartsuk az audio-berendezéseket olyan helyen, hogy a készülékek ne legyenek a szoba egyik reflexiós zónájában sem! Más szavakkal: ne tegyük az audio-rendszerünket a falhoz! (A hosszú kábel növeli a költségeket, rendetlenséget okoz és csökkenti a hangminőséget!)
NE helyezzen síkképernyős TV-t a hangsugárzók közé! Ha a síkképernyő meglehetősen nagy méretű, akkor a képernyő mindkét hangsugárzóból érkező hangok tükröződési területén lesz. (A házimozi-építőktől elnézést kérünk, tudjuk, hogy egy másik szakma, nem is szólunk bele.) A hangsugárzók közé ne kerüljön kandalló, bármilyen ülőbútor, kínai porcelán váza vagy szekrény. Állítsuk be a hangrendszert úgy, hogy a bal és a jobb csatorna a lehető legszimmetrikusabb környezetet „lássa”.
Bármilyen helyiség áll rendelkezésre a zenehallgatás céljára, természetesen legalább egy ablaka van. Ideális eset, ha az ablakok a hangsugárzók síkja mögötti részen vannak. Lehetnek a hallgatási terület oldalán is, de soha ne üljünk le zenét hallgatni ablaküveg mellett vagy előtt. (Praktikus megoldás a vastag sötétítő-függöny, amit tetszés szerint elhúzhatunk.) Az üvegfelületek nagyon visszaverik a hangot, ilyenek az üveg asztallapok, a vitrinek vagy a falakon lévő képek. Zenehallgatás előtt nehéz drapériákkal fedjük le, takarjuk el az üvegfelületeket!
Hallgassa meg audio-rendszerét a hangszórók függőleges tengelyén, különböző magasságokban! Használja a legkisebb, legalacsonyabb széket, amely kényelmes az Ön számára, majd lassan álljon fel, figyelje meg az esetleges változásokat! Állítsa a magas-hangszórók középpontját fülének hallgatási magasságához! Ez a pozíció általában ne legyen magasabb, mint a magassugárzó! A hangsugárzók megfelelő hallgatási magassága lehetővé teszi, hogy a hangszínpad közvetlenül előttünk jelenjen meg, ez fokozza a zenébe való elmélyülés érzését.
Nos, ezek a technikák általában alkalmazhatók a nagy szobákban is. Nagy lehallgató helyiségek esetén az audiofilek hajlamosak ezek közül legalább néhányat figyelmen kívül hagyni – például közel történő hallgatást és a legalább 60 fokos szöget a hangsugárzók között – sőt lazábban viszonyulnak a többi tanácshoz is.
A kisszobáknak mindenképpen vannak problémáik. De, miután felismertük ezeket a problémákat, és úgy döntöttünk, hogy megoldjuk, az eredmény rendkívül kielégítő lehet, különösen kiváló felvételek esetén.