Ezzel az összefoglalóval szeretnénk egy kis útravalót adni azok számára, akik jelenleg kevésbé járatosak, minden hangosítási-lánc elején, a mikrofonok világában.
A gyártási technológia és a működési elvük alapján az alábbi fajtákkal találkozhatunk. Működési elvük alapján megkülönböztetünk sebesség és nyomás mikrofonokat. A nyomásmikrofon felépítésének lényege, hogy a rezgő membrán mögött zárt tér található. Ennek következtében a membránt csak az egyik oldalról érik hanghullámok. Készülhet bármilyen technológiai verzióban (Dinamikus, kondenzátor, stb…) A sebességmikrofon házának eleje és háta egyaránt nyitott, a membránt mindkét oldalról érik hanghullámok. Az első és hátsó megnyitás közötti távolság következtében a hullámok előbb érik el az első, mint a hátsó oldalt, a membrán két oldala között nyomáskülönbség lép fel. Szintén bármely technológiával készülhet.
Dinamikus mikrofon:
Igen elterjedt típus, népszerűségét jellemzői miatt vívta ki, miszerint nem igényel külön áramellátást, jó tervezés esetén strapabíró és felhasználási lehetőségei nagyon széles körűek. Nagy hangerejű környezetben, zajban is megállja helyét.
A dinamikus mikrofonok lelke egy elektromágneses tekercs. Felépítésében erre az eszközre hasonlít a dinamikus hangszóró – szinte a mikrofon fordítottja. Egy rugalmas felfüggesztésű műanyag membránhoz kisméretű, gyűrű alakú tekercs van erősítve, amely a hanghullámok hatására a membrán mikroszkopikus rezgést, mozgást végez, a tekerccsel együtt. A gyűrű alakú tekercs állandó mágneses térben mozog, az elektromágneses indukció hatására a tekercsben a mozgásállapot változással arányos feszültség indukálódik. A tekercs végpontjairól az indukált váltakozó feszültség elvezethető és felerősíthető. A dinamikus mikrofon a membrán és a tekercs tehetetlensége miatt igen kis jel-feszültséget szolgáltat, mindössze néhány tized mV-ot, érzékenysége meglehetősen csekély, így elsősorban hangosítási, illetve közel mikrofonozást igénylő alkalmazásoknál használják (pl. hangosítás, énekfelvétel, próza, stb.). A mágnes-kör és a membrán a mikrofon-házban helyezkedik el, amelyet elölről védőrács zár le. A zárt ház megnyitásával, a rácsméret alkalmas megválasztásával és még járulékos akusztikus elemek beiktatásával viszonylag széles-sávú, de meglehetősen egyenlőtlen frekvenciamenetű, tetszőleges iránykarakterisztikájú mikrofon alakítható ki.
Kondenzátor mikrofon:
A hanghullámok feldolgozását egy kondenzátor, illetve kondenzátorként funkcionáló elem pl. elektrét kapszula végzi. Az ilyen mikrofonok működéséhez a kapszulát illesztő áramkör miatt fantom(áram)táplálás szükséges. A rögzített hang természetesebb hangzású a dinamikus mikrofonok által rögzítettnél. Az érzékenységük nagyobb, mint a dinamikus mikrofonoknak, ezért gyakran használják nagyobb terek (színpad, zenekar, kórus) hangosításához, de bizonyos esetekben ének vagy hangszer-mikrofonként is alkalmazhatjuk.
Szalag mikrofon:
A szalagmikrofon egy erős mágnesből és a mágnes résében egy 2˗5 mikron vastagságú, 3˗4 mm széles és különböző hosszúságú alumínium˗szalagból áll. Rendkívül érzéketlen mikrofon. Manapság egyre inkább kezd újra elterjedni, mivel nagy hangerejű hangszórók előtt pl. Gitár-erősítők esetében is kiválóan alkalmazható. Másrészt, ennek a hangátalakítónak is megvan a maga jellegzetes hangzása, ezért a ma gyártott szalagmikrofonok újabb lehetőségeket nyújtanak a hangmérnököknek.
Tekintsük át a ma használt mikrofonok iránykarakterisztikáját!
Gömb:
Általában ezek nyomásmikrofonok. Az ilyen mikrofonok a tér minden irányából közel azonosan érzékelik a hangokat. Jól használható például, amikor asztalnál lévő társaság beszélgetésének a felvételéhez: egy gömb karakterisztikájú mikrofont az asztal közepére helyezünk. Azonban leginkább környezeti zajok, hangok rögzítésére ideális, hiszen a hang bárhonnan érkezik, az mindenkor rögzítésre kerül. Mozgó forrásból származó hangok esetében is megfelelő lehet. Minimális hátránya, hogy a rögzített hang egységgé alakul, fókuszálatlan formában, így a más és más irányból érkező hangokat nem lehet elválasztani egymástól. Rádió stúdiókban kerekasztal beszélgetésekhez is kiváló, mivel a teremben lévő összes beszélőt hallani rajta keresztül.
Nyolcas:
Vese:
Mint látható a hátulról érkező hangok erősen csillapítottak Élő hangosításban jól monitorozható a gerjedésveszély aránylag kicsi.
Hipervese: Ennek az eszköznek érzékenysége elölről a legnagyobb, nyújtott vese karakterisztikával rendelkezik. A monitorozásnál ügyeljünk arra, hogy a kontroll ládákat inkább kissé oldalt helyezzük el, mert hátrafelé kissé nagyobb érzékenységűek, mint a vese családból származó társaik. Így viszont a monitor ládák két oldalt is elhelyezhetők, ennek a szólóénekesek örülni szoktak, nagyobb a kialakuló komfortérzet.
Amikor a különböző mikrofonok technikai jellemzőit olvassuk összehasonlítás céljából, különösen fontos tudnunk, miként kell értelmezni azokat. A specifikációkat sok esetben különbözőképpen mérik, vagy számolják ki. Bár a mikrofon specifikációk jó visszajelzést adnak a mikrofon elektroakusztikai képességeiről, nem tudjuk helyesen megítélni, hogy hogyan fog szólni. Tudjuk, hogy egy 3 literes turbómotor összkerékhajtással elég jó lehet, de valódi benyomást csak akkor kapunk, ha a kocsit saját magunk vezetjük.
– folytatjuk –
További információk:
Audio-Technica Cental Europe Kft
Internet: www.audio-technica.hu
Telefon: +36-1/433-3408; +36-70/944-1551