A Djabe együttes több mint húsz éves fennállása során sokszor hitet tett a kiváló hangminőségű felvételek készítése mellet. Megalakulásuk kezdetétől fogva olyan zenét játszanak, amely elektronikákkal vegyíti az akusztikus jazz elemeit, a magyar zene hagyományain és a világzene különböző területeinek dallam és ritmus világán alapszik. Saját szerzeményeik és improvizációik egy bizonyos zenei látásmód magas fokú igényességéből táplálkoznak, mindenképpen belopva magukat és zenei munkásságukat a hifi-rajongók szívébe. Természetesen ez mozgatórugója, mondhatni kulcsa, a magas igényű felvételkészítés koncepciójának is.
Talán kevesen tudják, kezdetben a Djabe név nem is a zenekart jelölte, hanem az első, elkészült album címe volt. 1997-ben a lemez megjelenése utáni koncertfelkérések mellett új felvételek elkészítésére is sor került. Kiadójuk, z 1993Gramy Records, nemrégiben úgy döntött, hogy felvételeiket vinyl-lemezeken és analóg magnó-szalagokon is elérhetővé teszi, ezzel is ösztönözve a hallgatókat a fizikai hanghordozókhoz való kötődésre. A tökéletes hangzás és az audiofil vásárlók kielégítésére a lemezek 180 és 200 gr-os „heavy-vinyl” nyomásban is megjelennek. A digitális oldalon Cd-lemezeken kívül a DVD-Audio kiadásokon High Resolution Audio formátumban sztereóban és surround-ban is meghallgathatók az albumok.
Mivel bő a felvételi termés, számíthatunk az eddig megjelent felvételek újra kiadására és a legfrissebbek közreadására. A Djabe együttesnek rengeteg kiváló felvétele létezik, szemelvényeink csak néhány példát sorolnak fel a teljesség igénye nélkül. Az együttes honlapján lévő áruházban minden tétel időrendi sorrendben megtalálható, megrendelhető.
A Ly-O-Lay Ale Loya, a zenekar 1999-es, magyar zenei díjra jelölt albumának újrakevert kiadása DVD-n. A Djabe harmadik stúdióalbumának 24 bit/96 kHz technológiával újrakevert változata talán az egyik legjobban sikerült hanganyag a zenekar történetében.
A Witchi Tai To a Djabe történetének egyik legsikeresebb lemeze. 1998-ban jelent meg, és kiváló zenei és hang minősége miatt hamar népszerű lett a hifi és High-End berendezéseken zenét hallgatók körében. Olyannyira, hogy a 20 évvel ezelőtt Angliában nyomott hanglemez változatra még ma is sokan etalonként tekintenek, és gyakran használják berendezéseik tesztelésére. A hangfelvétel megjelenésének 20-ik jubileumára, a kiadó elhatározta, hogy az eredeti LP hangminőségét jóval túlszárnyaló korongokat ad a zenerajongók kezébe. A 180 grammos fekete LP, fél-sebességes (45RPM) vágás új mesterszalagokról.1998-ban még szinte teljesen új volt az a megoldás, hogy a hangfelvételek mellett videó, web-link is megtalálható, tehát multimédiás felületté válik a kiadvány. Akkor az Abbey Road rendelkezett az ehhez szükséges csúcstechnológiával és ott készítették el a lemez vágását is, amelyből a vinyl-változat készült.
A Táncolnak a kazlak, az 5.1-es surround hangkeveréssel az Abbey Road stúdió szakembereinek az elismerését is kivívta, melyet Los Angelesben, 2004-ben Surround Music Awardra is jelöltek.
A Djabe Live in Blue az első Djabe Blu-Ray lemez. Hivatalos megjelenésének napján a Corvin Mozi Radványi termében, Audio 5.1 és stereo DTS-HD formátumban, volt hallható/látható.
Djabe Special Guest Steve Hackett – Summer Storms And Rocking Rivers című dupla vinyl lemez. A kiadvány érdekessége, hogy CD-n nem jelent meg, csak hagyományos vinyl-hanglemezen. A kivitel extra minőségű, a kettős, összehajtható (gatefold) borítónak köszönhetően megkülönböztetett értéket sugall. A korongok 200g-os alapanyagra audiofil nyomásban készültek, a pozsonyi koncert DVD-n is megjelent.
A Djabe zenekartól megszoktuk, hogy minden jelentős hangfelvételt surround hangzásban is hallhatjuk, ez alól természetesen a Down And Up sem kivétel. A piacon elérhető legjobb hangminőséget a DVD-Audio formátum biztosítja, ezért a zeneanyag sztereó és 5.1-es hangzásban is rákerül a korongra 24bit/96kHz-es formátumban. Megszokott módon a DVD-Audio kompatibilitással nem rendelkező vásárlók a DTS audio-sáv kiváló hangzását élvezhetik a hagyományos DVD-lejátszókon. Érdekesség, hogy az LP gyártásához felhasznált analóg master is meghallgatható a digitális sztereó master mellett. Minden bizonnyal ez a megoldás kedveltté teszi a lemezt a hifi-berendezéseket tesztelők körében is.
Bár a Djabe stúdiója az egyik legkorszerűbb az országban, az együttesnek 1998-ra visszatekintő kapcsolata van a híres londoni Abbey Road stúdióval. A Beatles és a Pink Floyd hajdani műhelyében készült az első magyar Enhanced-CD. Az Abbey Road Studios a mérföldkőnek számító felvételek otthona. A világ legnagyobb, kifejezetten felvételi célokra épített stúdiója. A Studio One nagytermében kényelmesen elfér egy teljes szimfonikus zenekar és kórus. Akár kortárs, akár klasszikus, valamint ikonikus filmzenék felvételét 13 vezető hangmérnök közreműködésével lehet elkészíteni. Közéjük tartoznak olyan nevek, mint a négy Grammy Díjat nyert „korelnök” Simon Rhodes Senior Engineer. 18 évig dolgozott több mint 40 projekten, köztük az Avatar filmen, James Hornerrel. Simon örömmel dolgozott együtt a legnagyobb nevekkel, mint John Williams, James Newton Howard, Howard Shore, Alan Silvestri és Elmer Bernstein. 2008-ban Simon meghívást kapott a pekingi olimpiai játékok megnyitó ünnepségének rögzítésére Kínába.
1931 óta az Abbey Road Studios létrehozta a világ egyik legnagyobb magán-gyűjteményét vintage és modern mikrofonokból. Az elektroncsöves típusok még mindig az eredeti csövekkel vannak ellátva, minden mikrofon rendszeresen karbantartott.
Ahhoz, hogy a mai felvételek a legjobb minőségben legyenek rögzítve Miles Showell, a fél-sebességes mastering szakértője kell! 2014-ben mutatta be ezt a technikát. A vinyl hanglemez vágás „szent-gráljaként” említett fél-sebességes vágás mechanikai törvényszerűségei nagymértékben javítják a lejátszható hangminőséget. A vintage analóg és digitális technológiák kombinációjának köszönhetően Miles képes mindenfajta zenei stílus zeneanyagának rögzítésére. A világ leghíresebb művészei, köztük a The Beatles, a Queen, Dido, Eric Clapton, a Faithless, a Rolling Stones, felvételeit készítette. Saját Neumann VMS 80 vágógéppel szinte „testre szabja” a korongokat, a világ legjobb – köztük Vertere kábeleket – használva alkotja a legmegfelelőbb hangzású vinyl-lemezeket. A Djabe együttessel kialakított szakmai kapcsolat mára barátsággá alakult át.
A Steve Hackett-tel és Gulli Briem-el közös szardíniai rögtönzésekből született a Life Is A Journey lemez, az idén év elején ugyancsak az angol gitárossal és az izlandi dobossal készült tavalyi koncert került korongra. A tavaszt pedig a Miskolci Szimfonikusok közreműködésével tartott 2015-ös MüPa-koncert könyv-lemezével és az új formáció első stúdióalbumával, a Flow-val köszöntötték.
Az Abbey Road Stúdió a hang-újítás otthona. A sztereó hangzás szülőhelyén fejlesztik a hang 3. dimenziójának rögzítési technológiáit, a teljesen magával ragadó, térbeli hangélmény elérése érdekében, segítséget nyújtva a művészeknek a térben való navigáláshoz és a lehető legjobb hangzási élmény biztosításához. Magyarországon először a Djabe koncertek szóltak igazi 5.1-es surround hangzásban! Az Update turné alkalmával készült DVD komoly elismerésre tett szert hazai és nemzetközi viszonylatban egyaránt. Az Update albumon a zenekar sztárvendége a brit jazz fiatal, kiemelkedő tehetsége Ben Castle volt. A német Stereo szaklap szerint, „ha létezik a koncert hangzásban High-End, akkor a Djabe koncertje az volt”. 2003-ban az Abbey Road kapott megbízást az első magyar DVD Audio (Táncolnak a kazlak) utómunkálataira. A stúdióvezető elmondása szerint az utóbbi időben ilyen összetett és igényes anyagon még nem dolgoztak.
Ha valakit még nem győztünk meg, kiegészítésként álljanak itt egy ismert zenei újságíró szavai:
…”Nem abból indulok ki, hogy a hanglemez jobban szól, mint más formátumok, mert azért húsz éven keresztül CD-n is nagyon jól tudtam zenét hallgatni. De maga az anyag, az érzés, a szag kell ehhez az időutazáshoz, ami elképzelhetetlen lenne egy letöltött hangfájllal. Ráadásul pontosan emlékszem arra, mit jelentett a hetvenes-nyolcvanas években Magyarországon megszerezni egy külföldi lemezt és mennyire kellett vigyázni rá”… – Marton László Távolodó
A Djabe együttes lemezeit és stúdió szalagjain megjelent felvételeit bemutató referencia hanglánc a 19. AV-Trend Show rendezvényén szolgálja a magas hangzáshűséget.
Lemezjátszó szekció:
Acoustic Solid – Solid One lemezjátszó
Acoustic Signature – TA2000 hangkar
Jelco 750 hangkar
Audio-Technica ART-50 Anniversary referencia MC-hangszedő
Audio-Technica AT-44MLB magas kategóriás MM-hangszedő
Szalagos forrás-készülék: Revox PR99
Erősítő elektronikák:
Audio Research – PH9 phono-fokozat
LS28 előerősítő
VT80 végerősítő
Hangsugárzó:
Sonus faber – Stradivari
Az összeköttetésről a Vertere HB kábel családja gondoskodik.
A hangrendszer a High-End kategória reprezentánsa, elemei egyenként is magas értéket, hangzási élvezetet képviselnek. Összeállításuk több év meghallgatási tapasztalatát hordozza magával.
Miért ezt a hangrendszert választottuk?
Kezdjük az elején! Van egyfajta magabiztosság az ilyen típusú lemezjátszók hangjában, ami általában az élőzene hangzásával társul. A Djabe együttes elkészített felvételeinek tükrében a Solid One lemezjátszó kiegyensúlyozott hangzásának erényeit tudjuk előnyben részesíteni. A mi erős és egyenletes színvonalú zenei produkciónkhoz szükség van a rugalmasságra. Ezt a legfeljebb három, jelen esetben kettő, hangkar-hangszedő kombináció tudja biztosítani. Az erősítést elektroncsövekre bízni, már az elektronikus hangszerek megjelenésének hajnalán is konkrét lépésnek vették. Így alakult ki a leghíresebb gitár-erősítő márkák saját hangzása. A felvételek reprodukálásakor szükség van széles frekvencia-spektrumra, kis zajra és kis torzításra, valamint nagy dinamika-átfogásra. Az Audio Research „gépei” ezt biztosítani tudják. Eddig minden rendben, és ha semmi nem áll a kábeleken vezetett jel útjába egy „jól képzett” hangsugárzó, márpedig a Sonus faber Stradivari ilyen, csodákra képes.
Most nem koncertet hangosítunk. A hanglánccal szemben támasztott követelmény a nézőtéren középen kialakuló hangzás reprodukálása vagy annak legjobb megközelítése, valamint a stúdiófelvételek esetén a legjobbra kikísérletezett hangzás leképezése, megvalósítása egy lehallgató helységben.