A. J. Van den Hul PhD. fokozattal rendelkező fizikus tanításai szerint
Kedves Olvasók! …”Sok hifi-barát szemében a kábelek viselkedése pusztán rejtély marad, és ami még rosszabb csak fejfájást okoz. Nagyon sok pénzt el lehet költeni gyenge minőségű termékekre, annak ellenére, hogy sokat ígérő, mondjuk ki(!) „nagy arcú” csomagolásuk, marketingjük van. A kábelekkel kapcsolatban az averziók csökkentése érdekében rengeteg kérdést és választ gyűjtöttem össze, amelyek megkönnyítik a kábel-fizika megértésének útját. Remélem, hogy kritikus szemmel olvassák, így könnyebbé válik az együttélés a vezetékek hatásával és az otthoni „hangzás” jobb irányítás alá kerül. A kutatásba és gyártásba befektetett munkám után őszinte kívánságom, hogy ez a kábelekkel kapcsolatos téma-gyűjtemény segítsen abban, hogy nemcsak technikailag, de érzelmileg is élvezze hifi-rendszerét. Íme néhány általános tipp a hifi-rendszer kábelekkel való ellátásához!”… – Alt Jouk Van den Hul.
Kezdjük a legelején, a tápvonal kialakításával. Amennyiben lehetséges, (legfőképpen családi ház esetén) hozzon létre saját, külön föld-csatlakozást, függetlenül a hálózati aljzat földvezetékétől! A rézből készült „földszonda”, amelyhez minden készülék csatlakozik, a megfelelő megoldás lehet sok elektromos-zajjal kapcsolatos problémára. Ennek a földrendszernek a végét a talajvíz szintjére kell leásni. Csatlakoztassa ezt a földelő-rudat közvetlenül a saját telepített föld-vezetékéhez! A legjobb és legbiztonságosabb, ha mindezt egy profi villanyszerelő végzi.
Az audio-komponensek ellátásához építsen ki profi-módon kivitelezett külön táp-vonalat a hálózati-biztosíték dobozától a készülékig! Ez minimalizálja a hálózati szennyeződés és az egyéb készülékek által okozott zavarok bejutását a hangvonalba. Mindig egy fali csatlakozó-aljzatot használjon az összes berendezés tápfeszültséggel történő ellátására, alkalmazzon hálózati elosztót, ezzel elkerülve a földelési hurkokat az összeköttetések és a tápkábelek mentén! A teljesítmény-erősítőket a lehető legközelebb kell csatlakoztatni ennek az elosztó-blokknak a hálózati kimenetéhez (általában 1,5 vagy 1,8 méter). Próbálja ki a VDH Mainstream Hybrid AC tápkábelt a hangminőség javítása érdekében! Minden készülék azonos ponton kapja meg a hálózati fázist, használjunk fázisceruzát a helyes fázispont megállapításához!
Ha már idáig eljutottunk, ne rontsuk el! Ne rakjuk az elektronikákat egymásra! Ez extra hangzás-csökkenést okozhat a rossz minőségű transzformátorok mágneses (szórt) mező kibocsátása miatt. A veszély fennállhat még a jobb minőségű/típusú transzformátorok használata esetén is. Az egymás mellé helyezés vagy egy erre a célra készült állvány csodákat művelhet. Végezzünk elhelyezési kísérleteket egy phono-előerősítő alkalmazásakor! Akár az elforgatás is segíthet, hogy a zaj a lehető legkisebb legyen. A zajszint mérése digitális voltmérővel (DVM) a teljesítmény erősítő kimenetén objektív eredményeket hoz.
Az elektronikák közötti összekötő-kábelek lehetnek kissé hosszabbak, főleg, ha külön előerősítővel és teljesítményerősítővel (vagy kettővel) dolgozunk. A hangminőség általában javul, ha integrált sztereó-erősítő helyett két monoblokk erősítőt telepítünk, de ez nem „ökölszabály”. Használjon nagyon jól árnyékolt kábeleket, hogy elkerülje a nagyfrekvenciás zavarok behatolását!
Csatlakoztassa mindkét monoblokkot ugyanahhoz a hálózati aljzathoz! Az összekötő-kábeleket és a tápkábeleket lehetőleg tartsa egymástól távol! Amikor mégis találkoznak ne párhuzamosan, inkább merőlegesen vezessük, ez vonatkozik a hangszóró-kábelre is. A hangszóró kábeleit a lehető legrövidebbre méretezzük, általában 2 x 2,5, vagy 2 x 3 méter. Ne hurkoljon semmilyen kábelt, kerülje a rendetlenséget a készülékek mögött! A hurkok tekercset képeznek, interferencia jut be a rendszerbe. A biztos érintkezés érdekében tartsa tisztán az összes érintkezőt! A „Solution” kontaktus-kezelő és -védő folyadék itt jól működik.
A vezetőképességről. A vezetőképesség azon a feltételezésen alapul, hogy egy vezetőben az elektronok elektromosan töltött mozgó részecskék. Az elektronok az atom külső részecskéi, és (a fémvezetőkben) képesek az atomról atomra átjutni. Minél nagyobb a mozgó elektronok száma, annál alacsonyabb a vezető ellenállása. Tehát egy jó vezetőnek (vezetőképesség szempontjából) rengeteg szabad elektronja van. Egy szigetelőben a helyzet éppen ennek az ellenkezője: nincs vagy nagyon kevés a szabad elektron. A vezetőben lévő egyenáram mellett az összes szabad elektron a vezető mínusz-végről a vezető plusz vége felé halad. Egy jó vezetőben rengeteg szabad elektron van, tehát a áram néhány mikrométer/másodperc elektron mozgást jelent. Váltakozó áram esetén, mint pl. a zenei jelek, az elektronok oda-vissza mozognak.
Ahol a vezető anyag különféle formájú és méretű kristályok nagy gyűjteményét képviseli, ott az elektronok sok kristály-határon haladnak át. Ezek a „kristálykeretek” és a szennyeződések alapvető szerepet játszanak, nemcsak a vezetőképességben, hanem más tulajdonságokban is, például a vezető szilárdságában. Például a vas 1000-szer erősebb lenne, ha nem lennének szennyeződések és kristályok – ez az űrben végzett tesztek eredménye. A réz hangszóró kábel vezetőképességét sok szennyeződés és kristályhatár korlátozza, mert az elektronok atomról atomra való mozgatása nem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik. Az atomok nagy távolságra vannak egymástól. Gondoljunk arra, hogy a naprendszerünk miként hasonlít egy atom szerkezetéhez. Az elektronok atomról atomra történő mozgatása azonban olyan, mintha az egyik naprendszerről a másikra mennénk. Viszont ezeket a problémákat a kábelben a természet oldja meg, de az továbbra is kérdés marad: hogyan?
A válasz meglehetősen egyszerű: az elektronok egyszerre vannak tömegben (részecske) és energiacsomagban (hullám). Tehát az atomnál vagy annak környékén gondolkodhatunk a részecskékről, és az atomok között úgy gondolom, hogy az energia csomagokhoz kell kapcsolódni. Valami hasonló mint a Star Trek: két pozíció között utazol egy energia-állapotban, de nem anyagi állapotban. Ennek ismerete megkönnyíti a vezetők megtervezését, mivel most már különös figyelmet lehet fordítani az anyag tulajdonságaira, nemcsak a fém sok kilences tisztaságára. Ennek a különféle gondolkodásmódnak az egyik eredménye például: a Linear Structured Carbon® kábelvezetékek. De a „Fusion Series” termékek is ezen a feltevésen alapulnak. A termékek következő generációja – még inkább progresszív technológián használ, ez a „Tunnel Technology” – ami még futurisztikusabb megközelítést alkalmaz. Nem fejtegetem részletesebben, mert akkor más is gyártani kezdi, sajnos az ipari kémkedés még éli világát.
Más kábelgyártó vállalat nem tárgyalja a kristályok keresztezési torzulásának terminológiáját. A keresztirányú torzítás (CCD) egy olyan jelenség, amelyet 1982-ben fedeztem fel. Világossá tette, hogy a vezetőképesség nem annyira nyilvánvaló, mint azt eddig gondolták. A mechanikai és kémiai tulajdonságok alapján számos meghallható hatást megmagyaráz. Ennek eredményeként a termékek közötti különbségeket a CCD is magyarázhatja, ismét a mechanikai és kémiai okok alapján. Különösen a CCD effektusok elkerülésére szolgáló különféle gyártási módszerek bizonyultak jobbnak egy nagyon alapos meghallgatás után. Cégünk egyik gyártási technológiai kritériuma a magas műszaki minőségű termék fenntartása a jövőben is. A fogyasztó számára ez azt jelenti, hogy garantáltan jobb megtérülést kap a termékeinkbe történő befektetés után.
A gyártási programban a vezető technológia, az árnyékolás csillapítása, a mechanikai és kémiai stabilitás szempontjából a legjobb eredményt a The Second® összekötő kábel hozza. Ez a vezeték Linear Structured Carbon®-ból készül. Négy pajzsával az árnyékolás csillapítása, szén technológiájával és halogénmentes Hulliflex® kábel köpenyével a mechanikai stabilitás is nagyon magas. Ezenkívül, mivel az általunk alkalmazott szén nagyon semleges anyag, a kémiai stabilitás gyakorlatilag örökké tart. Mindaddig, amíg a macskád nem gondolja, hogy a The Second® egy másik állat farka!
Miért nem gyártanak nagy kábelgyártók audiofil termékeket? A nagy kábelgyártók vagy egyáltalán nem foglalkoznak vagy nem törődnek annyira az audiofil-piaccal. Gyártósoraikat, gépeiket nem audiofil kábelek előállítására készítették! A kábelek gyártása az audiofilek igényeinek megértésével egy speciális feladat, már sok beszállító működik így ezen a piacon. Emellett minden nap a világ valamelyik táján valakinek az a gondolata támad, hogy „utazzunk” kábelekben! Nem olyan sok gyártó létezik ma, akik aktívak lesznek holnap is. Csak néhány folytatja, mert a többség nem rendelkezik anyag- és termékfejlesztési tapasztalattal. Még mindig sok gyártó van, akik nem törődnek a kábel minőségével. Az, hogy az audio szakmában vannak, nem azt jelenti, hogy szakértők lennének. Sok hangszóró-gyártó még mindig azt gondolja, hogy a huzal az huzal. Minél olcsóbb, annál jobb. Sokszor látni nagyon drága hangsugárzókat belsejükben lágy AWG 18 (0,82 mm²Ø) vezetékekkel. Ez közvetlenül megmutatja, hogy egyesek mennyire komolyan gondolkodnak a hangminőségben vagy csak a bankszámlákkal törődnek.
Legközelebb folytatjuk!