Ismét eltelt egy év, ismét HangFesztivál volt május 25.-én szombaton, a Hangáruház udvarán.
A remek programnak kedvezett az időjárás, két napig imádkoztunk, hogy ne essen az eső, úgy látszik meghallgatásra találtattunk. És meghallgatásra talált a szép számú szakmabeli és amatőr jelenlévőtől a fellépő előadók sokasága, akik műsorukkal és tehetségükkel mindent beleadva emelték a zenei színvonalat. Pontban 10:00-kor egy „hangosító tanfolyam” nyitott órája kezdődött, hiszen az előadóknak hangbeállásra van szükségük, ki más lehetne ennek levezetője, mint egy profi hangmérnök Zsidei János „Zsonó”.
A beállás zenekar a Detelina – róluk még keveset tudni, 2017 nyarán alapított magyar együttes. A tagok közül többen most érettségiznek, emellett ígéretes zenei tehetségek. Billentyűsükről megtudtuk, hogy komolyzenei képzettséggel rendelkezik, a többi tag is aktív zeneiskolás, a fúvós szekció briliáns, különösen az alt szaxofonos. Már most több, különböző műfajban érzik magukat otthon, mint a rock, alternatív rock, reggae, hip-hop, swing, bossa, metál. Lehet még maguk sem tudják melyiknél „ragadjanak le”, de képesek az összes műfajt akár egy nótán belül is, fergeteges ütem váltásokkal érzékeltetni. 2018. március 23-án volt az első koncertjük Budapesten, ekkor még Scare in Deep néven a YUK-ban (Supersonic – Blue Hell & KVLT) és azóta folyamatosan koncerteznek, többségben Budapesten. A vidék meghódítása következik, mert már játszottak Tatán, Siófokon, Szombathelyen és Szegeden is. Az együttes tagjai: Horváth Martin – ének & gitár Halmai Olivér – basszusgitár, Oláh Benedek – billentyű, Puchner Benedek – dob, Németh Stefán & Hollós Márton – tenor és alt szaxofon.
Minden színpad sztárjai a Marshall és VOX erősítés mellett bemutatkozott az új L’Acoustics SYVA COLLINEAR hangrendszer. A Syva bevezetése az L-Acoustics mérföldköve, egy új hangrendszer, amely a vonalforrás-technológia előnyeit ötvözi a plug-and-play megközelítéssel, elegáns kialakítású, egyedi helyzetekre szabva. Olyan professzionális hangerősítésre és csúcsminőségű szabadtéri alkalmazásokra tervezték, amelyek nagyfokú megbízhatóságot és minimális hatású SPL-t igényelnek. Ugyanígy „nagy mutatvány” az Allen & Heath ME-1 személyi monitorrendszer, ami a gyakorlatban Csepregi Géza „Csepi” idomítása alatt került bemutatásra.
A következő fellépő a Hutchky & Stars zenekar (nevük a Starsky és Hutch detektívfilm után szabadon variált) rendhagyó koncertje a boogie jegyében, fergeteges szórakoztatással zajlott. Az együttes sztárjai: Abbas Murad – harsonás, Csikós Nándor – billentyűs, Czimerman Csaba – dobos, Kebuszek Zsolt- ütőhangszeres, Rabóczki Balázs – szaxofonos, Szabó Ádám – gitáros, Szegvári József – basszusgitáros, Táborszky Bence – trombitás.
Mindenki nagyon várta Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák fellépését. Műsorukban összeolvad a magyar kultúra, és a rock’ n’ roll forradalom szeretete. Így fér össze a kalotaszegi hajnali Petőfi – Gérecz verseivel – illetve Hendrix zenéjével. A rendkívül invenciózus, energikus produkció bearanyozta a velük töltött tartalmas, információban, és humorban gazdag időt.
A következő órában Schwartz Dávid és zenekara a Soul Session koncertje következett. A formáció tagjai évek óta zenélnek együtt, de SoulSession-ként 2018 óta működnek, Schwartz Dávid vezetésével. A formáció tagjai már mind zenéltek együtt más felállásban, ténylegesen 2018-tól létezik a végleges felállás. A zenekar frontembere Schwartz Dávid, akit a 2008-as Esti Showder tehetségkutatójának nyerteseként ismert meg a köztudat a We are the world című világsláger egyszemélyes előadásával. A Soul Session zenekar Dávid kísérő-zenekaraként az igényes soul, pop és rhythm and blues hazai és külföldi legendáinak dalaival ötvözik a saját szerzemények előadását is. A számos legendás sztár slágerét tartalmazó repertoár igazi szórakoztató zene a javából. A zenekar tagjai: Schwartz Dávid – ének, Kiss Tamás/Török Emese – dob, Szilva János – basszusgitár, Vigyinszki Máté – gitár, Dakos Lilla – zongora, Pintér Mónika/Bódis Anikó/Agócs Viktor – vokál szekció
A műsor-közti szünetekben kötetlen szakmai beszélgetésekre és különböző termék bemutatásra került sor a Hangáruház GENELEC termében. Meghallgatható volt a „Digitális minőség, analóg sebesség” címmel bemutatkozott előadás az ATW-5000-es vezeték nélküli mikrofon széria jellemzőivel. Juhász Pál szakértésében rengeteg érdekességet tudtunk meg a vezeték nélküli világról. „Indokolatlan villany és fényorgonálás kezdőknek és haladóknak” címmel Gergics Attila tartott fénybemutatót.
Ha basszusgitár, akkor Megyaszay István. A Kőbányai Zenei Stúdió basszusgitár-tanára bemutatásában megismerkedhettünk a Marshall és VOX gitárkombók, fejek és ládák tudományával.
Közreműködtek: Vámos Zsolt, Lee Olivér és Lukács Peta.
Az i-re a pontot Boggie koncertje tette fel! Csemer Boglárka „BOGGIE” énekes, dalszerző, egy nagyon tehetséges és személyében tüneményes hölgy, aki már évek óta a hazai zenei élet szereplője. A népzenétől, a klasszikus zenén, a jazz-en és a popon keresztül sok mindenbe belekóstolt és ezt minden műsorában érzékeltetni tudja hallgatóságával.
Boggie 2014-ben, néhány hét leforgása alatt, az internet sztárja lett, azóta több mint 30 millióan látták videoklipjét szerte a világban. BOGGIE című nagylemeze felkerült az amerikai Billboard lista 17. és 3. helyére is. Megnyerte a DAL 2015 című televíziós műsort, később FONOGRAM díjat kapott, majd 6 állomásos Európa turné következett. Az egy cseppet sem véletlen, hogy 2018 márciusában Boggie SXSW ARTIST lett, beválasztották a világ legjelentősebb zenei Showcase fesztiváljára az amerikai Austin-ba.
Az idei Hangfesztivál ismét bizonyította, hogy a fiatal zenei tehetségek itt vannak közöttünk, nem a fizetett médiákban ránk öntött egyforma „katyvasz” a követendő példa. Köszönettel tartozunk a szervezőknek, hogy minden tehetség mellett ott állnak és támogatásukkal lehetővé teszik fejlődésüket.