Az elektroncsöves erősítők „nagymestere”, John Sacchetti, létrehozott egy, a hardcore csöves puristák körében bizonyosan nagy népszerűségre számító modellt, az SH fejhallgató erősítőt. Az Unison Research egyre bővülő kínálatában lévő, teljes mértékben elektroncsöves analóg jel-erősítő szerkezetében egy kis „csavar” is van – nevezetesen az USB DAC, amely a számítógépes zene hallgatást teszi lehetővé, nem is akármilyen minőségben.
Frekvenciamenet: | 10 Hz – 50 000 Hz |
Bemeneti impedancia: | 20 kOhm / 100 pF |
Érzékenység: | 0,67 V / 0,33 V kimenet |
Teljes, harmonikus torzítás: | kisebb, mint 0,15% (1kHz, 0,5V, 0,8% 1 V) alacsony érzékenységű kimenet, 33 Ohm terhelés |
Aszinkron USB interfész: | az USB 2.0 PCM 32bit/384 kHz, DSD 128 |
Méretek: | 225 x 126 x 322 mm |
Tömeg: | 6 Kg |
Ár: | 459 000 HUF |
Az Unison Research SH fejhallgató erősítő kivitelezésében a cégre jellemző fa felhasználás, mint díszítő elem dominanciája a jellemző. Két különböző előlapi stílus között választhatunk, cseresznye-fa szín fekete betétekkel vagy fekete szín cseresznye-fa színű betétekkel. A betétek a hangerőszabályzó gomb és a fejhallgató-csatlakozók körül kerültek elhelyezésre. Alul, a perforált alaplemez, a belső szerkezet részére jó szellőzést biztosít. A húzott acélház három ponton, a „szentháromság” jegyében, rezonancia-mentesítő gumibetéteket tartalmazó lábakkal alátámasztott.
A középen elhelyezett hangerőszabályzó a rendkívül népszerű Alps, „kék”-potenciométerén alapul. A hangerő-gomb folyamatos működésű, a kapcsolók sima tapintásúak, éreztetve a minőséget. A főkapcsoló működéséről zöld fényű led megfelelő mennyiségű fény ereje informál. Az SH modell a fejhallgatók használatához kettő, 6.3mm átmérőjű csatolóval van felszerelve. Így adott a lehetőség, hogy megosszuk füles-megszállottságunkat feleségünkkel vagy audiofil barátunkkal. A gyártó ajánlása szerint a kimeneti fokozat 150 Ohm körüli impedancia-értékű modellekkel futja ki magát igazán.
A készülék tetején egy ovális nyíláson betekintést nyerhetünk az elektronika belvilágának egy részére. Természetesen a csöveknek szellőzésre van szüksége, viszont láthatóvá válik a csövek bekapcsoltsága is. A belső térben uralkodó pozíciót foglal el egy nagy toroid transzformátor, amely a működési energiát szolgáltatja, ami szűrésként a Lelond (Tajvan) és Itelcond (Olaszország) elektrolit-kondenzátorait használja. Toroid trafóból még kettő került beszerelésre a kimeneti elcsatolás céljából. Az Unison Research világszerte ismert szimmetrikus kialakítású áramköri megoldásairól. Az SH modell, a cég első fejhallgató erősítője, amely iker-konstrukció, egy „A”-osztályú csöves erősítő, amely passzív hangerőszabályzót használ. Az együtemű, „A”-osztályú előerősítő-rész trióda üzemben működő ECC83/12AX7 Tung Sol elektroncsővel megoldott, míg a végfokozat az EL84 Elektro-Harmonix pentódákat szintén trióda üzem-módban alkalmazza. A kimeneti csövek képesek a speciális kimeneti transzformátor optimális elektromos és hangzás karakterét kihasználni.
Az SH egy olyan lineáris frekvencia-átvitelű áramkörrel van felszerelve, amely alacsony negatív visszacsatolást használ és optimális kimeneti feszültséget eredményez, így képes sok kereskedelmi forgalomban lévő fejhallgató típust kiszolgálni. A két fejhallgató-kimenet érzékenysége az alkalmazni kívánt fejhallgatók műszaki paraméterei szerint beállítható. Tipikus, az Unison Research konstrukciókra jellemző, egyszerű áramköri kivitelezés, de logikus, kevés alkatrészből megvalósított, rövid jel-utas rendszer. A megépítettség minősége kifogástalan.
A DAC 32 bites mélységig fogadja a digitális jeleket, a legfeljebb 384 kHz-es PCM-et és legfeljebb 128-as DSD-t. Az átalakításért egy fejlett jitter elimináló áramkörrel kombinált, alapvetően mobil megoldásra tervezett XMOS, a legújabb generációs ESS Sabre ES9010K2M DAC-chip felel. A DAC egység káprázatos műszaki paraméterekkel és alacsony jitter torzítással kényezteti a hallgatót. Jellemző jel/zaj viszony: 110dB SNR (1kHz, „A”-súlyozott, 192kHz). Teljes, harmonikus torzítás: 0,008% (1kHz, -3dBFS). Maximális kimeneti feszültség (1%THD mellett) a kimeneten, magas érzékenységi beállításnál 0,5 V/150 Ohm, 0,45 V/33 Ohm, 0,4 V/10 Ohm. A kimeneti feszültség alacsony érzékenységi fokozatban 1,5 V/150 Ohm, 1,2 V/33 Ohm, 0,65 V/10 Ohm. Minden paraméter állandósága és hitele a sikeres ADuM1410 digitális, galvanikus leválasztásnak is köszönhető az USB interfész és a konverziós áramkör között.
Bármely vonal-szintű műsor forrás csatlakoztatható az RCA bemenethez, de az SH akár 384 kHz PCM és DSD 128 hangfájlokat is támogathat aszinkron USB bemenet és az integrált DAC segítségével. A Windows számítógépekhez a gyártó honlapján lévő illesztő-programot kell telepíteni.
Kifogásolhatjuk a hátlapon lévő csatolók kis mennyiségét. A Uniso Researh SH egy IEC táp-bemenettel – ami lehetőséget nyújt különböző tápkábelek kipróbálására – egy USB és egyetlen pár RCA bemenettel rendelkezik. Viszont nem kell a kiegyensúlyozott XLR bemenet a kiegyensúlyozatlan USB-vel szemben. Jól jönne egy SPDIF-bement, hogy jobban kihasználható legyen a DAC-fokozat, ennélfogva szintén kellene egy pár analóg kimenet is. A technikai igényünk nem, csak a hallásunk van elkényeztetve. Vigasztalódjunk, legalább egy analóg bemenet van – delikvensünk dedikált fejhallgató erősítő és nem előfok.
Az elektroncsöves erősítés, mint az köztudott, klasszikus simulékonyságával, kedvezően hat az elérhető hangzás minőségére, még a modern digitális technológiáját is meglepően jól „fogyaszthatóvá” varázsolja. Az audio-teljesítmény vonatkozásában kemény verseny van a félvezetős áramköri megoldásokkal. Először is, nagyon nehéz elérni a kívánt eredményt félvezetős áramkörökkel. Másrészt az SH modell 16dB visszacsatolásból 0,15% alatti torzítást hoz ki, ami szinte teljesen a második felharmonikus torzításából áll, sőt, az adott frekvenciától függetlenül teljesen állandó. Hoppá!
Meghallgatás
Két fejhallgatót csatlakoztattunk, hogy teljes mértékben kihasználjuk a lehetőséget. Az egyik az Oppo PM-2 modell, a másik a MrSpeakers Ether Flow, high-end, nyitott karakterisztikájú típusa. A bemeneti jelről egy Exposure 3010s CD-lejátszó gondoskodott analóg útvonalon, digitális jelúton egy Acer laptop küldte a muzsikát. Műsoron a rengeteg tesztlemez közül néhány „kapaszkodó” hangzást nyújtó felvétel, amelyek segítenek a hangzás megítélésében.
Először az Ether Flow fejhallgatót próbáltuk ki, amely modell a MrSpeakers új zászlós-hajója. Szerkezetét tekintve nyitott karakterisztikájú, a cég a saját szabadalmú TrueFlow technológiáját alkalmazza, hangzása közel jár az elektrosztatikus modellek felbontásához.
Az SH és az Ether tökéletes szimbiózisba lépve különleges élményt nyújt. Megkapjuk a csillogó magas-hangokat, a közép-tartomány elegáns, lineáris átvitelét, az énekesek helyes artikulációját, a hangszerek jellemző hangfekvéseit. Meglepő és hatásosan összerakott, előttünk zajló eseményekkel tarkított hangszínpadon, kellő mennyiségű részlet jelenik meg. A felvételek más meghallgatási körülményekhez képest élettel telítődnek. Csak enyhén steril él jelenik meg, az egész megszólalás lágyabb karakter felé húz. Inkább a pozitívumokat vesszük észre, a remek összhang takarja a gyengeségeket. Mindezt egyszerre, anélkül, hogy bármiben is hiányt szenvednénk vagy túlzásokat fedeznénk fel.
Az Oppo kedvező árú PM-2 modelljével megváltozik a hallgatási helyzet. Az Oppo is egy extra megvalósítási ötletet, kiváló anyagminőséget felvonultató modell – tervezői másként gondolkodók. Sík mágneses technológiát felvonultatva, ami szintén egyedül álló a szakmában, érik el a célt. A különleges érzékenységet a membrán mindkét oldalára, síkban felvitt spirális tekercsek és az optimalizált neodymium mágnesek biztosítják.
Az Oppo fejhallgató alkalmazásakor változik az eddig megszokott hangzáskép és a hangok is más jelentőséget kapnak. Jelentkezik egy bizonyos klasszis-különbség (az ár közel a fele) a két fejhallgató modell között, ami nem befolyásolja az SH erősítő kvalitásairól alkotott képet. Ennek az erősítőnek, mint az a hangsugárzók használata esetében szokásos, „vezetni”/irányítani kell a fejhallgatót. A más hangzás miatt kissé megpihenünk, már aki erre érzékeny, az előzőekben sok részlet okozta terhelés csökken. Gömbölyű és teljesen mély-hangokat hallunk a frekvencia tartomány alsó végén. A magasak egy kicsit élesek, de tiszták. A textúrák gazdagsága meglepő, a hangzás gördülékeny, különösen jól telített. A zenekar elhelyezkedésének peremét szelíden vágja, nem képez mű teret. Nem annyira gazdag a hangszínskála és a sokszínűség, de a megszólalás lehet agilisebb.
Visszatérve az Ether modellhez, a DAC képességeinek megítéléséhez a The Modern Jazz Quartet – Plays George Gershwin’s Porgy & Bess című felvételének DSD változatát használtuk. Az 1965 nyarán készült bravúros minőségű felvétel az Ampex és Ray Hall munkája. A mű mindmáig a legnagyobb amerikai zenei dráma, az előadók zsenialitása méltó a műhöz. Meghallgatáskor jelentkezik a kicsit de elegáns megvalósítás. A kvartett által szolgáltatott dinamika és energia megadja az érzelmek indíttatását. A ritmus szekció jól követhető textúrája jól támassza alá a szólókat és akár a swing felfrissítésének örömét is kínálja. A zenekar magabiztosan zenél a szentimentális és lágyabb balladák elhangzásakor is. Egészen mesés hangzás, amely a változó hangulatok széles skáláját foglalja magában. A mondani való mélyen megragadja a hallgató lelkét. Ha nincs meg SACD-korongon jó ez a DSD-fájl! Az angyalát!
Az Unison Research SH modellje „jól képzett” fejhallgató csatlakoztatása esetén meglehetősen összetett, részletes, kívánatos hangzást mutat. Megkülönböztethető előnye a jó felbontás, egyértelműen kerüli a keménységet, a torzítást. Viszont megkapjuk a betekintést a zenei történésekbe, de nem nagyítóval szemléljük a hangszereket. A hallgató elé kirajzolódik a hangzáskép elliptikus elhelyezkedése. A hallgató előtti hangesemények és az erősítő vonzó, romantikus hangzáskaraktere átlagon felüli zenehallgatási élvezetet nyújt.
Konklúzió
Az SH ugyanazokkal az alapvető feladatokkal kezdte, mint a népszerű Simply Italy integrált erősítő, miszerint, világszínvonalú hangzást keltsen egy speciális eszközről, a rendelkezésre álló legjobb technológia felhasználásával. A tervezés eredménye egy meglehetősen egyszerű, lineáris frekvenciamenetű áramkör, amely optimális kimeneti feszültséget eredményez a fejhallgatók széles skálájának használatához. A széles frekvencia tartományon belüli alacsony torzítás lehetővé teszi, hogy konzisztens, koherens hang karaktert. Az elektroncsövek kombinációjának előnye, a csövek szokásos használatának csökkentett teljesítményigényével, kihajtásuk alacsony fokán alapul, ami meghosszabbítja az élettartamot. A csövek meghajtása soha nem haladja meg a teljesítményük 80 %-át. Ennélfogva az EL84 végcső képes egy kimeneti transzformátor optimális vezérlésére.
A jövőben érdemes megfontolni egy esetleges MKII verzióban a D/A átalakító kibővítését SPDIF csatlakoztatási lehetőség hozzáadásával, mert az SH erősítő-része nagyra értékelhető szinergiában van a DAC egységgel. Az SH fejhallgatóerősítő/DAC-ot, mint terméket, az egyre fokozódó kereslet hívta életre, így az Unison Research kielégítheti a fejhallgató audiofilek egyre növekvő táborát.
Pro
+ a cég ragaszkodik a fából készült esztétikai tervezési elvekhez
+ kettő fejhallgató csatlakozási lehetősége
+ az elektroncsöves megoldás kedvezően hat az elérhető hangzás minőségére
+ PCM 32bit/384 kHz, DSD 128 (egyértelmű előny)
+ még a modern digitális technológiáját is meglepően jól „fogyaszthatóvá” varázsolja
Kontra
– nincs optikai és/vagy koax bemenet, nem használható CD-futóműhöz DAC-ként
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Audiocentrum
Internet: www.audiocentrum.hu
Telefon: +36-1/468-217