Rendszeres olvasóink már tudják, hogy nálunk minden tesztnek előzménye van. Nyáron bemutattuk a KR Audio történetét, a vákuumcső-gyártásból indult erősítő-tervezés előzményeit, a cég mögött álló személyiségeket és a mai választékot. A 18. AV-Trend és HIFI-Show rendezvényén immáron másodszor is sikeres bemutatót tartó Impressivia Kft-től, mint a KR Audio hazai képviseletétől, kaptuk következő teszünk alanyát a KR Audio VA 880 erősítőt, amelynél az újdonságot egy „fordított hibrid” megoldás szolgáltatja.
Teljesítmény: | 2 x 50W RMS |
Frekvenciamenet: | 20Hz – 20 000Hz (-1dB tűrésen belül) |
Teljes harmonikus torzítás: | 1,00% |
Kimeneti impedancia: | 4 és 8 Ohm |
Méretek: | 385 x 245 x 415 mm |
Tömeg: | 20 Kg |
Ár: | 7400 EUR |
A KR Audio VA880 elektroncsöves erősítője attraktív kivitelű, már amennyi újdonságot az ilyen termékek formatervezésébe be lehet vinni. Erőt sugároz a két bordás oldalfal, könnyűszerrel áttekinthető a kezelőszervek front panelje és kellemesebb látvány a krómozott védőrács, mint a megszokott fekete. A formaterv sugározta érzés mindenben bizalomgerjesztő, még akkor is, ha nem olyan szépen díszített, mint néhány ebben a kategóriában versengő készülék.
A külső fémburkolat megépítése precíz kidolgozású, a transzformátorok háza hátrafelé nyitott, a kíváncsi szem felfedezi a benne lévő tápegység- és kimenő-trafókat. A cég szem előtt tartja, hogy a leginkább észrevehető dolognak a zenének kell lenni, nem pedig a modern formatervezésnek.
Az elektroncsövek a KR Audio saját gyártmányai, amelyek szerkezetében szabadalmaztatott megoldások rejlenek. Természetesen ezek gyártási titkok, amik nem publikusak. Esetleg más csőgyártók ugyanilyen típusszámú termékei is használhatók, természetesen a minőség különbözik, könnyen meglehet, hogy a hangzásra nem éppen jó hatással. A csőfoglalatok porcelánból vannak a stabilitás és a jó hőelvezetés okán.
A KR Audio által gyártott KT88 elektroncső nagy és kemény üvegburával, csodásan polírozott fém-talppal készül. Lineáris, harmonikus, teljesen egyenletes frekvenciaátvitel jellemzi. Mindez rendkívül természetes hangzást biztosít, élettartamuk a gyártó ígérete szerint az átlagosnál jóval hosszabb. Az automatikus előfeszítés-vezérlésnek köszönhetően más típusú elektroncsövekkel is (a TAD, JJ, Elektro Harmonix, Genalex Gold Lion) hasonló típusmegjelölésű termékeivel is használható. A csőcsere gyakorlottaknak egyszerű, viszont aki nem szeretne bíbelődni vele, inkább bízza a forgalmazó szakembereire! A csövek párba válogatottak, számozottak, a használati utasításban közölt térkép szerint kell beilleszteni mind a négyet.
A 2 X 50 Watt, ellenütemű (push-pull) ultra lineáris frekvenciamenetű, „A-B1” osztályú elektronika két részből áll. Mint a cég valamennyi integrált erősítője, a VA880 is hibrid elektronikai elgondolás alapján készült, a KR KT88 csövekkel épített végerősítő fokozat meghajtásáról félvezetős előfok gondoskodik. Ez a megoldás még nem jellemző az integrált-erősítő gyártásban. Általában a végerősítőt szokták félvezetősre tervezni MOS-FET elemeket felhasználásával. (ebből a megoldásból az elrettentő példa lapján készült erősítő 9 pólusú miniatűr csöveket használ az előerősítő szakaszban és egy tranzisztort a kimeneten)
Nem így a KR Audio! Nagyon lényeges, hogy az előerősítő fokozat „A”-osztályú, mikroprocesszoros, reed-relés vezérlésű, annak minden hangzásra gyakorolt előnyével együtt. Innen optimalizált, tiszta jelet kapnak a végfokozati csövek, tehát már csak a KT88 csövek kvalitásán múlik az energikusság. Az erősítés egy részét már a kimeneti csövekhez érkező jelek megalkotásánál elvégezték és a kimeneti csövek, a ragyogó specifikációval, jól muzsikálnak. Teljesen nyilvánvaló, hogy a részegységeket hihetetlen szinergiában dolgoztatják.
A hibrid áramkörök történelme a korai kísérletek szakaszában a rádió- és televízió-tunerek tervezésével területén kezdődött. Ugyanez vonatkozik a nagy-teljesítményű mérőműszerek és egyéb vizsgálóberendezések használatára is. A megoldás előnyeit az audiofilek csak később fedezték fel. A tranzisztorokra való áttérés elsődleges fontossága a megbízhatóság és a konzisztencia megvalósítása, ami mindig is az erősségük volt. Viszont, az elektroncsöves erősítők másképpen szólnak!!!
Mind a négy, precízen kialakított fészekben elhelyezkedő, végcső előtt egy LED található, ami a rendellenes torzítást jelzi. A jelzés egy védőáramkör működésbe lépésekor látható. Amennyiben egy cső megsérül vagy amikor egy cső nem rendesen melegszik fel a közvetlen előtte lévő LED villogni kezd és az erősítő szabályzó egysége lecsökkenti a teljesítményt.
A négy, nagyszintű bemenet megfelelő jelszinttel (0.75V RMS/47 kΩ) történő megtáplálása, esetén az erősítő 4Ω , illetve 8 Ω impedanciájú hangsugárzók 50 Watt teljesítményt szolgáltat. A megfelelő impedancia-illesztésről a hátoldalon található jumper csavarok megfelelő állításával gondoskodhatunk.
A távvezérlő összesen három funkciója megbízhatóan működik. A motoros hangerő-szabályozás kellő sebességgel történik, a bemenetek relékkel történő kapcsolása nagyon minimális kattanással jár – ami működési sajátosság – néhány centi távolságból hallható csak és ebből semmi nem kerül a jel-áramba.
Meghallgatás
Több zenehallgató panaszkodik mostanában, mert a berendezés-láncolatuk még mindig nem úgy szól, mint az élő zene, mint ahogyan azt szeretnék, húsz perc hallgatás után kikapcsolják. Ennek három oka is lehetséges. Bizonytalan digitális műsorforrás összekompresszált, adatvesztéses jeláramát tranzisztoros erősítőn „futtatva” használják és nem a nagybetűs zenét, akusztikus hangszerek hangzását, hanem mindenféle elektronikus effektussal dúsított, megfogható irányt nem mutató felvételeket hallgatnak.
Ajánlatunk a következő, amit a KR Audio VA880 elektroncsöves erősítő tesztelésekor használtunk, figyelve annak viselkedését. Mielőtt bármilyen felvételt betettünk volna a CD-lejátszóba, meghallgattuk a csendet. A KR erősítő csendessége nagyon „látványos”. Nem észlelni zajokat, sem a hangszórókból, sem a tápegységből. Átható, digitális csend a helyes megfogalmazás.
Aztán meghallgattuk Esbjörn Svenson zongorajátékát (ATC9016) a TuesdayWonderland c. számot. A koppanó zongorakalapácsokat, a dobseprű neszezését, a basszus dallam-játékát. Ez csak egy soron kívüli promóciós (not for sale) lemez volt. A KR itt bemutatta a micro-energiák meglétét, a helyes hangfekvéseket, a harmóniák tisztaságát.
Utána Stan Getz szaxofon játékában gyönyörködhettünk a Jazz Samba Encore című lemezről. Négy meghatározó hangszer, tenor-szaxofon, gitár, nagybőgő és dobkészlet. Volt itt minden, szóló elől, kíséret a színpadon hátul, négy meghatározható horizontális irány, mintha mind a négy KT88 cső külön hangszerre dolgozna (persze, ez nem így van).
Ja, hogy közben el is felejtettünk dolgozni – pedig legalább a teszt kéziratát meg kell írni – mi muzsikát hallgattunk, elragadott a zene!
Konklúzió
A gyártócég semmi esetre sem akarta a csúcsmodell Kronzillát egy megfizethető audiophil termékké leutánozni, ezért a VA880 egy teljesen elölről tervezett és megalkotott erősítő, amely biztosan célozza a piac tisztességes teljesítményt elkívánó részét. A KR Audio, ha lehet így fogalmazni, egy igazán zenei márka, amely nem hajszolja a divatot az újdonság kedvéért, inkább fennen hirdeti, hogy a technológiát értelmes és becsületes módon használja.
A filozófiákat és a személyes „megszállottságot” félretéve legyünk tárgyilagosak. Jellemző az egyszerű használat és a megbízható működés, ez egy felhasználóbarát termék. Több nagyon drága versenytársa közül valóban ritka példa, amely az igazi zenét hozza magával. Vagy, hogy úgy mondjam, beoltotta a lelkembe.
Aki a használat szabályait betartja, sokáig élvezheti az egyébként is rendkívül tartós KR Audio elektroncsöves erősítők nyújtotta hangzásélményt.
Pro
+ egyedi áramköri megoldások
+ kitűnő impulzus-teljesítmény
+ könnyen elvégezhető csőcsere
+ hosszú-életű elektroncsövek
Kontra
– külön álló trafóburkolatok tetszetősebbé varázsolnák
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Imperessivia Kft.
Internet: www.impressivia.hu
Telefon: +36-70/366-4553 vagy +36-70/333-6773