Azok a fránya rezgések pedig hatnak. A szkeptikusok szerint nincs sok szerepük a hangzásban, de nekünk az a véleményünk, hogy egyszer hallgassanak meg egy “kezelt” hangrendszert, egyből meg fogják változtatni álláspontjukat. A fizika úgy tanítja, hogy minden rezeg ami a földön van, sőt a rezgésátvitelbe még az olyan ritka közegek, mint a levegő, is részt vesznek. Ez egyértelmű, hiszen a levegő közreműködésének köszönhetően hallunk. Ha a levegő ritka közegnek számít, akkor a bennünket körülvevő “sűrűbb” anyagokkal mi a helyzet? Szintén fizikai tény, hogy a Föld központjának rezgéssebessége nulla, akkor, az ettől távolabb eső minden anyag és a belőlük ember által készített tárgy, gyakorlatilag különböző frekvenciával és intenzitással rezeg.
Legkedvesebb foglalatosságunk a zenehallgatás tele van rezgésekkel. Kezdve a hangszerekkel, folytatva a lejátszó berendezésekkel, az erősítőkön át, egészen a hangsugárzókig, amik értelemszerűen, a hallgatót körül vevő levegőt rezgetik. Ha mélyebben belegondolunk és végig vesszük a hifi-komponenseket, rögtön kiderül, hogy többféle rezgéssel állunk szemben. Ezek mind befolyásolják a hangzást, az “előállított” hangélményt.
Két fajta rezgésről beszélhetünk, az egyik a felületi, a másik pedig a térbeli. A felületi rezgéseket, amelyek a készülékekben keletkeznek, a CD-játszóban, analóg lemezjátszóban lévő motorok, valamint egyes gyengébb minőségű erősítőkben lévő transzformátorok okozzák. A térbeli rezgések a hangszórók keltette hanghullámokból adódnak, melyek a levegőben terjednek, ezeket átveszik a bútorok és ezzel a készülékek, nagyobb hangerőnél fokozottan hatnak audio-berendezéseinkre. Sőt, a többféle rezgőrendszer kölcsönösen befolyásolja egymást. A rezgések összeadódhatnak vagy kioltják egymást. Tehát, a különböző eredetű rezgések fizikai kölcsönhatása nagymértékben rontja az elérhető hangzás minőségét, élethűségét.
Ugyanígy fontos, hogy nem mindegyik audio-komponens egyformán reagál a káros rezgésekre. Valamit tenni kell a káros rezgések negatív hatása ellen, ergo, szükségünk van különböző rezgés csillapító eszközökre! Ha szemügyre vesszük az egyes alapanyagokat, azok hangra gyakorolt hatását, könnyebben megértjük a velük elérhető hatást. Egyedül nem “üdvözít” egyik sem, ezért az egyes anyagokat kombináltan használják az eszközökben. Mivel ezek tapasztalati megállapítások, ezért mellőzik a tudományos elemzést, viszont több éves kutatás eredményei.
Alumínium: csillapítja a közepes és magas frekvenciájú rezgéseket,
Bronz: az alacsony frekvenciájú mély-hangok dinamikáját segíti,
Titán: a teljes rezgés intervallumra (frekvencia-spektrum) kihat, az egyik legjobb csillapító anyag,
Kerámia: tökéletes leválasztó elem (itt a rezgések elhalnak)
POM („ipari” műanyag): bizonyos torz magas frekvenciák csillapításában vesz részt.
A Profi Bronz korong
Célirányosan erősítőkhöz, külön épített tápegységekhez és analóg lemezjátszókhoz lett kifejlesztve, de bármilyen más készülék alatt kifejti a pozitív hatását. Felépítését tekintve bronz, kerámia golyó és eloxált alumínium kombinációja. A 36 mm átmérőjű bronz alapra, egy kerámia golyó közbeiktatásával, ugyancsak bronz hengeren keresztül kerül a terhelés. A konstrukció kemény alumínium házban van szerelve.
A korongokat a készülékek fenéklapja alá célszerű behelyezni. Gyakorlatilag három darab elég, mert így könnyebb vízszintbe állítani a készüléket.
Átmérő: | 36 mm |
Magasság: | 24 mm |
Tömeg: | 130 g |
A Referencia korong
A felhasznált alapanyagok tekintetében ugyanaz, mint az előző, csak éppen más a méretezés, más a szerkezet, kerámia golyóból 6 db van, valamint három réteg biztosítja a még hatékonyabb rezgéselnyelést. Az egyes rétegeket elmozdulás ellen egy rozsdamentes acél csavar biztosítja. Az igazán zavart keltő motoros készülékek, mint a CD-lejátszó, alatt használva fejti ki jótékony hatását, de alkalmazható D/A konverter és erősítő alá is.
Átmérő: | 40 mm |
Magasság: | 24 mm |
Tömeg: | 125 g |
Meghallgatás
A rezonanciák kézben tartását egy CD-játszóval kezdtük. A CD játszók nagyon jól kimutatják a rezgéselnyelők hatását, érzékenyek a különböző mechanikájú alátétekre, így elég hamar képet adnak a rezgés csillapítás hatásairól. A Technics SL-PS900 CD-játszó (1991-92) vagy a Myryrad MXV3000 DVD-játszó, mindegyikük koruk reprezentánsa volt, még akkor is, ha a gyártóik nem fordítottak kellő figyelmet a mechanika rezgéseinek eliminálására. Ezek, és a hozzájuk hasonló „masinák” jól prezentálják a rezonanciamentesítők hatásait.
Amit gyári, alapállapotban hallani, így jellemezhető: kiegyenlített a szólamok energiája, nem takarja el egyik sem a másik produkcióját, de egy kicsit egysíkú az előadás. A mélyhangok jelen vannak, csak éppen jobban oda kell figyelni milyen hangszert hallunk. A tér-érzet a kontúrok élességének hiánya miatt kevésbé szimpatikus. A készülékek alá Profi Bronz korongot helyezve definiáltabb, jobban megkülönböztethető a zenei felvétel minden tényezője. Ami ritmusos, az ritmikusabb, ami finom részletezettségű, az finomabb. Javul a rendszer felbontóképessége, ezáltal több zenei hangot kapunk. A magashangok tisztasága növekszik, a csilingelő magasak valósághűbben szólalnak meg. A mély-hangok lecsengése megváltozik, csak addig szólnak, ameddig kell.
A Referencia korong nagy-kapacitású rezgéselnyelő rendszer. Sok tekintetben felülmúlja a Profi bronz korong képességeit, de a hatásokat azzal a megjegyzéssel kezeljük, hogy a különbségek nagyon kicsinyek, csak igazán jó minőségű készülékekből álló hanglánc használatakor mutatkoznak „nagynak”. A rezgéselnyelő alátétek hatásából a magas- és középhangok profitálnak a legtöbbet. A magasak csörömpölő éle lekerekedik, pusztán már ez is hat a közepekre, de a tisztaság a simasággal együtt jobban érzékelhető részleteket nyújt. A „jól” szólás mellett a muzikalitás kerül előtérbe. A mélytartomány eddigi hiányosságai eltörpülnek, feszes, de realisztikusabban testes mélyhangokat hallhatunk. Egy cseppet a dinamikus kontraszt is javul, ezáltal nő a zene finom részleteinek hatása,
a háttérből jobban kihallatszanak az ott játszó zenészek. Amennyiben hangsugárzóink az érzékenyebb kategóriából kerülnek ki a hang jobban leválik a hangszórókról.
(A hangsugárzókhoz kifejlesztett rezgéscsillapítási rendszer a vízszintes irányú rezgés-összetevőkön is csillapít. – legközelebb ennek hatását mutatjuk be – a szerk.)
Konklúzió
A készülékekre felszerelt lábak általában jó kivitelűek, de csak a készülék tartásának szerepét töltik be. A gyártók, még a rangosak is, kevésbé foglalkoznak a rezonancia-mentesítés ilyen megoldásaival. Főleg nem úgy, hogy komplett konstrukciókkal lássák el készülékeik lábazatát. Meghagyják ezt olyan cégeknek akiknek nagy tapasztalata van a rezgéselméleti kutatásokban esetleg szeizmikus kísérletekkel fejlesztik ki a megoldásra kínált termékeiket.
Bőven van feladatunk, ha egy hangrendszert csúcsra kívánunk járatni. Próbaképpen használhatjuk a rezonancia-mentesítő eszközöket egyes készülékeinknél, de képezhetünk többlépcsős megoldást is. A “kezelést” kezdhetjük a hangrendszer végén a hangsugárzóknál, mivel komplex rezgésekkel állunk szemben, de kezdhetjük a harcot a hifi-rendszer elején, a forráskészüléknél – ami sok hangrendszer esetében a CD-játszó. Ha elértünk bármilyen változást azt többszöri próbával értékeljük ki, akár írjuk le tapasztalatainkat, mint ahogyan azt mi, a tesztelők szokták.
A gyártót idézve…”a hifi világában a termékek tesztje megkerülhetetlen, eszmét cserélni róluk lehet és kell, de nem elegendő. Tapasztalatainkat összegezve úgy alakítottuk ki a rezgéscsillapításra alkalmas eszközöket, hogy azok szinte bármely helyen azonos hatást biztosítva kielégítsék vásárlók igényeit. Végszóként állapítsuk meg, hogy a természeteshez közel álló hang-reprodukáláshoz a káros rezgéseket csillapítani kell!”….
Egy biztos, a Vibra márkájú kiegészítőkkel megtapasztalhatjuk audio-rendszerünk valódi kvalitásait, maximális teljesítőképességét.
Gyártói információk:
Forgalmazó: Turnings Ipari Termékeket Gyártó Egyéni Cég
Internet: www. turnings.hu
Telefon: 06-30/951-7298, 06-28/920-942