Nesze neked faragasztó!
Az üzletek tele vannak jobbnál jobb lemezmosó gépekkel az internet lemezgyűjtő fórumai tele vannak jobbnál jobb lemeztisztító ötletekkel. Köztük a favorit egy egészen más célra használatos anyag, a faragasztó. A lemeztisztítással kapcsolatos rengeteg információ „megemésztése” időbe telik. A különböző módszerek kipróbálása szintén időt vesz igénybe és pénzbe is kerül. Az internet népe erre sem időt, sem pénzt nem akar szánni. Azt várja el, hogy valaki mondja meg a tutit! Egyébként ez a tendencia sajnálatos módon általános tényezővé vált a hifi hobbi-körben.
Most egy új eszköz és vele együtt egy új módszer jelent meg a Pro-Ject lemezjátszókat és tartozékokat gyártó és forgalmazó cégtől, a Vinyl Clean. Eredendően ez is más célra készült, de új felhasználási területét felfedezte a lemezjátszó-technika és elterjedni látszik. A cég arra ösztökéli a lemezes hobbi kedvelőit, hogy vegyék kézbe a lemeztisztítást! Igen, ezt a „micsodát” kézbe kell venni.
A svájci Joker csoporthoz tartozó Cyber Clean szerint termékük, a Vinyl & Phono Care, a hanglemeztisztítás természetes és biztonságos módja. Egy évtizedes gondos kutatás és tesztelés után 2007-ben bevezetett Cyber Clean tisztító vegyület főként természetes alapanyagokból áll, mint a víz, etanol és a guargumi. Amellett, hogy a színezékeket és illatanyagokat is tartalmaz, a Vinyl & Phono Care még a következő összetevőkkel bír. A diazolidinil karbamid egy széles körben használt konzerválószer például kozmetikumok (krémek, rúzsok), bőrápolási termékek, samponok és a hajápoló termékek összetételében. A parabének is számos termékben tartósítószerként használatosak, szintén kozmetikumok, de gyógyszerek (külső és belső kezelés) és élelmiszerek (zselé bevonattal húskészítmények, kekszek, édességek) gyártásánál.
A világméretű forgalmazást és elterjesztést ki vállalná, ha nem a Pro-Ject, Európa talán legnagyobb lemezjátszó-gyártó cége. Az anyag első látásra gusztustalan, nemcsak állaga, de főleg a sárágás-zöldes színe miatt. Nagyra-becsült Hofi Gézát idézve, olyan, mint a …”cukrozott tak.ny”. Na, de félre a tréfával! Valóban végzi a dolgát, kiszedi a hanglemez-barázdákból a mélyebben bennük ülő porszemcséket is. Másik felhasználási területe a lemezjátszótűk tisztítása. Eltávolítja a tű által összegyűjtött szálakat, porszemcséket, a lemezjátszás alatt hőhatás következtében ráragadt szennyeződéseket.
Használati utasítás követése előtt mossunk kezet és szárítsuk meg! Az anyaghoz csak száraz kézzel nyúljunk! Távolítsuk el a vegyületet a csomagolásból, és gyúrjuk az anyagot körülbelül 10 másodpercig. Ez lehetővé teszi, hogy a vegyület alkalmazkodjon bőrünk pH-értékéhez. Ne dörzsöljünk, tésztagyúró mozdulatokkal óvatosan görgessünk (tunkoljunk) a hanglemez felszínén! A műveletet annyiszor kell megismételni, ahányszor szükséges. A vegyületet többször is fel lehet használni, attól függően, hogy az összes szennyeződés felragad rá – amíg a maximális elnyelési kapacitást el nem éri. A csomagoláson lévő színkód jelzi, hogy mikor telítődött, de legkésőbb nyolc hónappal az első alkalmazás után kell újat venni. Nem ajánlott acetát alapanyagú lemezekhez. Ne használjuk olajos vagy nedves felületen! A vegyület újrazárható csomagolásban kapható, ha gondosan bezárjuk a vegyület friss marad. Tároljuk a terméket hűvös, száraz helyen, távol a közvetlen napfénytől!
A maradvány nélküli száraztisztító hatás nem teljesen fedi a valóságot. Szennyeződés az valóban nem marad, csak az oldószer esetleges maradéka szárad rá a barázdafalakra. Ezt a „gyúrós” mélytisztítás után lemezmosó berendezéssel eltávolíthatjuk. Tehát ezzel a módszerrel, erősen szennyezett lemezek esetén, a barázdákban „bent ülő”, nehezen eltávolítható szennyeződéseket tudjuk kiszedni. Utána jöhet a mosás.
A Pro-Ject Vinyl & Phono Care lemeztisztítóra minden Vinyl-Disc-Lover-nek szüksége van!