Hallom, hallom, de nem értem!
A hallás és a beszédérthetőség nem ugyanaz a fogalom. Természetesen, ha nem halljuk a beszédet, akkor nem is értjük, de ha halljuk az még nem jelenti azt, hogy értjük is mit mond az előadó. Az erősen visszhangos termekben a kis érthetőség miatt a hallgatóságnak erősen koncentrálni kell, hogy „kihámozza” az ott elhangzottakat és emiatt kialakul a fáradtságérzet. Ezt az okozza, hogy a beszédértésért felelős agyi terület nagyobb igénybevételnek van kitéve. Még egy aránylag jó akusztikával rendelkező helyszín- legyen szó akár hangverseny vagy színházteremről, esetleg szabadtérről- annyiféle beállítási és telepítési módszer közül kell kiválasztani a legjobban megfelelőt. Laikusok szájából sokszor elhangzik a következő megállapítás: hangosítani nem olyan nehéz feladat, elegendő csak felrakni egy-két hangdobozt, majd összekábelezni a részegységeket és már kész is jöhetnek a fellépők.
Ha ez ilyen egyszerű lenne, akkor sem lenne elég egy két-három napos gyorstalpaló tanfolyamon. De a valóság nem ilyen egyszerű. A hagyományos hangsugárzókból összeállított rendszereket gondosan meg kell tervezni, hogy az adott helyszínen optimális és egyenletes lesugárzást tudjunk megvalósítani. A feladatot nehezíti, ha nagy belső térfogatú, sok visszaverődő felülettel teli teremben például egy templomban vagy magas aulában kell kellő hangerővel és az érthetőséget szem előtt tartva a hangosítást biztosítani.
Mielőtt tovább mennénk, idézzünk fel egy fogalmat. Ez pedig a beszédérthetőségi index az STI. Erről röviden annyit elég tudni, hogy ez nem más, mint egy mértékegység nélküli mérőszám, amelynek tartománya 0-tól 1-ig terjed. 0 a legrosszabb, az 1 a kiváló érthetőséget jelzi. Többek között ez a szám az adott helyiség akusztikai tulajdonságainak, a hangosítandó jel minőségének és a hangrendszer kialakításának a függvénye. Általánosságban elmondható, hogy a 3-5 vagy ennél nagyobb utózengésű terek hangosításának korrekt megoldása nagy szakértelmet igényel.
Amennyiben a közönség nem fogja értékelni az előadó erőfeszítéseit, hiába a kitűnő, prezentációkkal színesített bemutató, nem fogja elérni a publikum elismerését. A falakról a padlóra és az onnan visszaverődő úgynevezett diffúz hang, a jelenlétével megkeseríti a résztvevők életét. A jó beszédérthetőség egyik feltétele, hogy a hangszórókból érkező direkt-hang szintje jóval magasabb legyen, mint a visszaverté. Régebben úgy próbálták megoldani az építmények belső hangosítását, hogy több kisebb hangdobozt helyeztek el. A módszer hátránya, hogy a hagyományos hangdoboz lesugárzása nem irányított, lényegében kis túlzással pontszerűen működik. Tehát minden irányban sugároz, bár előre nagyobb intenzitással, hátrafelé pedig valamelyest csillapítva. Ha hosszú a terem, akkor még vegyük hozzá azt is, hogy a hangsíkokat egymáshoz képest késleltetni kell. Egyszóval nagyon bonyolult, és nehezen kézben tartható ez a megoldás. A szétosztott rendszerű hanghálózat kialakítását igen nehéz biztosítani, kézben tartani.
A mai korszerű megoldások közül az egyik legjobban bevált az irányított hangsugárzó oszlopok alkalmazása. Szerencsére nem kell messzire mennünk, mert kis hazánkban működik egy olyan vállalkozás ahol nagy szaktudású és igen tapasztalt fejlesztőgárda dolgozik Egy részük a „megboldogult” Budapesti Elektroakusztikai Gyár, közismert nevén a BEAG csapatát erősítette. Sokan talán nem is tudják, hogy e cég falai között számos olyan szabadalom született, amely a nemzetközi szakmai berkekben méltán erősítette a magyar elektronikai mérnökgárda hírnevét. Sok közülük bejegyzett találmány is volt és nagy gyártók előszeretettel alkalmazták a professzionális hangtechnikai rendszereikben. Így most ismét egy magyar megoldást vázolnék fel, ez pedig nem más, mint az Interton kft. által kifejlesztett IVS vonalsugárzó.
Ez egy kardioid hangsugárzó rendszer, amely szabadalommal levédett megoldásával kis és nagyfrekvenciákon lehetővé teszi az irányított lesugárzást. Gondoljunk csak bele, nem szükséges több 100 méter kábelezést kiépíteni, nincs szükség sok – esetenként 10-20 darab- hangdoboz elhelyezésére. Egy templomban a legtöbb esetben elegendő egy-két IVS oszlop felszerelése és az érthetőség érdekében máris nagyot léptünk előre. Mivel minimális darabszámú vonalsugárzó szükséges a sok esetben a szigorú műemlékvédelmi szempontoknak is megfelelő rendszert tudunk átadni a megrendelőnek.
Annyit azért tudnunk kell, ha már a vonalsugárzókról esik szó, hogy minél hosszabb a sugárzó oszlop annál jobb az irányítottsága. Egy példa: az IVS –K150 mindössze 1.5 méter hosszú és függőlegesen 15 fokban sugároz. Viszont a leghosszabb már a közel 6 méteres hosszal ugyanez a paraméter már csak 4 fok! Nem kell hozzá sokat utánagondolni, hogy a hosszú oszlop alkalmazásakor, jó dőlésszög esetén a mennyezetről és a padlóról történő visszaverődés szinte alig mérhető. Az alábbi ábra jól szemlélteti a lesugárzási jelleget.
Hangoszlopokat ugyan más külföldi gyártó is készít, de egy az Interton cég mérnökei által kifejlesztett szabadalomnak köszönhetően kétszer, háromszor kisebb méretű is elegendő a hasonló paraméterek eléréséhez. Van még egy kunszt, amit ezek az oszlopok tudnak, mégpedig az, hogy elegendően nagy hangerő ellenére is kicsi a gerjedési hajlam. Ez nagyon fontos, főleg olyan helyeken ahol nincs szakképzett kezelőszemélyzet. Itt ismét az egyházi épületekre gondolok, ahol a plébános úr a lelkek és nem a hangtechnikai szakma szakértője. A Tabáni plébániatemplomban készült fénykép is jól bizonyítja, hogy milyen diszkréten is használhatóak ezek az eszközök.
Ezek az oszlopok mind aktív, mind passzív felépítésű rendszerben készülnek a megrendelő kívánságának megfelelően. Azt már szinte említeni sem kell, hogy bármilyen színű modellek kaphatóak, így még a legkényesebb esztétikai elvárásoknak is megfelelnek. Kültéri és beltéri védelemmel is kérhetőek.
Ez a termék olyannyira sikeres, hogy már a határainkon túl is van rá érdeklődés. Erre igazán büszkék lehetünk, hiszen ez a rendszer a magyar alkotó mérnökgárda magas szintű tudását bizonyítja.
Interton Elektroakusztikai Kft.
Cím: H–1119 Budapest, Major utca 63.
Telefon: +36 (1) 371-2040
Fax: +36 (1) 371-2041