Egy monoblokk páros, ami akkorát szól, mint a szintén ezen a néven szereplő csatahajó ágyúja, de emellett az elektroncsövek egyedülálló zenei potenciálját is kínálja. Amedeo Schembri és testvére Giampietro már a cégük alapításakor célul tűzték ki, hogy valami nagyot, de egyben nagyon egyedit alkossanak. 1996-ban közösen olyan audio-rendszerek kifejlesztésébe kezdtek, amelyek élethűen képesek visszaadni a jelekben eltárolt hangzást. Amedeo a termékfejlesztés minden aspektusát felügyeli, a koncepcióalkotástól és a tervezéstől a befejezésig, míg Giampietro a Viva üzlethálózatának fejlesztéséért és a marketingért felel. Mint minden olasz ember Vicenzából egyszerre tudnak beszélni zenéről, operáról, irodalomról és a borról. A zene iránti szenvedély vezette termékeik világhírűek, ott vannak minden rangos kiállításon, nemzetközi díjakat nyernek. Az Aurora végerősítő a Viva Audio tervezésének és gyártásának jelenlegi csúcsa, az eddigi legjobb. Teljesítmény: 22 / 36 Watt, a méretek: 430 × 250 × 520 mm, a tömeg: 45 kg. Mindez akár önmagáért is beszélhet, de mi részletesen kivizsgáljuk kvalitásait.
A kivitel extravagáns, művészi, ezzel együtt attraktív – a tökéletességre való törekvés Alessandro Costanzia di Costigliole munkája. Alessandro jól ismert építész és ipari tervező, valamint a milánói blueArch tervezőstúdió egyik alapítója. A „V” betűre emlékeztető lekerekített jellegzetes forma acéllemezből kialakított, magasfényű lakkozású. A teljes alap alumíniumból, valamint az első és a hátsó oldalak alumínium blokkokból készülnek. Az alumínium alváz mechanikai és elektromágneses okok megfontolásai után került kivitelezésre. A lábak tömör sárgarézből vannak. A V-alak mélysége nemcsak stilisztikai megfontolás, de védelmet nyújt a „méretes” elektroncsövek mechanikailag érzékeny elemeinek. A színek összeállítása a versenyautóknál szokásos harsány mégis kellemes inspiráció. A gyártó nagy színtartósággal rendelkező, magasfényű és karcálló festéket használ, amely az autóiparra specializálódott. A Viva Audio – Aurora végfokozat pompásan néz ki, ami optikai tekintélyét nézve rangot kölcsönöz, nemcsak egyszer jön létre a wow-effektus.
Az Aurora végerősítő egyedi tervezésű, szabadalmaztatott transzformátorokkal, – amiket egy Vicenza-hoz közeli gyártó, egy tapasztalt tekercselő kizárólag a cég részére készít – kézzel épített tápegységgel rendelkezik. Az így kivitelezett tápegység lehetővé teszi a bonyolult impedancia-menetű hangszóró-terhelések és az összetett zenei anyagok kezelését. Ez egy gyors tápegység, amely könnyedén reagál a teljesítmény-változásokra, még akkor is, ha a hangsugárzó „nem barátságos” az együtemű erősítőkhöz.
Mint minden klasszikus elektroncsöves készülék esetében a pontról-pontra huzalozású áramköri egységek jobban megfelelnek a követelményeknek. Az Aurora elektronikai elemei Litze-szerkezetű huzalozással kapcsolódnak egymáshoz, a szerkezet nyomtatott áramkört nem tartalmaz. Az alkatrészek felszerelésének technikáját, a bekötést, a kiválasztott vezetékekkel végzik. A kézműves technológia sokkal drágább, mint a nyomtatott áramköri kártyák használata, de sokkal jobb eredményekhez vezet. Több szempont is a tervezés igényessége mellett szól. Ilyen például az egyes fokozatok optimalizálása, az alkatrészek számának korlátozása, a valódi trióda csövek használata, mert a tiszta triódák jobbak, mint a triódaként konfigurált pentódák vagy tetódák. A megfelelő elektronikai komponenseket teljesítményük alapján választják ki, és ezt nem a hírnév, hanem szigorúan az igazolt teljesítmény diktálja.
Az elektroncsövekben rejlő tagadhatatlan zenei potenciált egyszerű, ugyanakkor radikálisan kreatív és modern áramkör-kialakítással nyerik ki. A Viva Aurora 845 Single-Ended (együtemű) monoblokk meghajtócsőként 211-es típust, a teljesítmény fokozására 845-ös csöveket – közvetlen fűtéssel működtetve – használ. A 845-ös elektroncső használata a Viva konstrukciók jellemzője, az egyik titka az erősítők hihetetlen energikusságának.
Mélyen a hátlap belsejében található egy aranyozott aszimmetrikus (RCA) és egy szimmetrikus bekötésű (XLR) vonali bemenet. A duplikált hangsugárzó csatlakozók szabadalmaztatott, palládium bevonattal rendelkező tömör réz kötőoszlopok, villa és banándugó fogadására egyaránt alkalmasak.
Meghallgatás
A főkapcsoló mélyen el van rejtve az előlapban, a bekapcsolásnak egy bizonyos procedúrája van. Először a kapcsoló középső helyzetben van (kikapcsolt = alapállapot) Lefelé kapcsolt helyzetben (kb. 10-15 perc) elindul a fűtőáramkör és ezzel az anód-áramot a csövekre kapcsolva, lassan beindítjuk a csöveket, majd ezután teljesen felfelé kapcsolva a csövek fél órán belül elérik teljes potenciáljukat. Az Aurora a mércét jelenti abban, hogy milyennek kell lennie egy 845-ös „A”-osztályú hangzásnak.
A csöveket látva, a tudat alatt, egy bizonyos hangzást, hangszínt, dinamikát, a hangforrások bemutatási módját és a hangszínpad leképezése közötti összefüggéseket várjuk el. A meghallgatás során mindezeket szisztematikusan végigvettük. A Viva – Aurora erősítő nagyon muzikális, előadása rendkívül magával ragadó. Hangzása dinamikus, a dinamikai impulzusok maximalitásának pontosságára helyezi a hangsúlyt. Itt nyoma sincs a lagymatag lomposságnak, az élettelen hangoknak, akár kicsi, akár nagy hangerő esetén inkább a precizitás dominál. Érthető az előadásmód és elérhető a hangszín-egyensúly, és legfőképpen a dinamika. Ez egy ördögien dinamikus eszköz, nagyszerű az impulzusválasza.
A hangspektrum a középtartományi része kulcsfontosságú. Az Aurora modellnek más a hangzása, mint a legtöbb elektroncsöves erősítőé. Itt nincs saját hangszín(!) A szoprán muzikális, a hangszerek hangszíne és tónusa jobb, az összsúly nagyobb. Például jobban elkülöníti az opera-kórusokat, sokkal megkülönbözetehetőbbek az egyes felvételek jellegéből adódó helyszíni és/vagy technikai eltérései. A testesség vagy tömörség és ezzel együtt a kifejező erő a zongora erőteljes és élénk bemutatásában nyilvánul meg. Maximális zenei artikulációt és tiszta felharmonikusokat biztosít. Mivel a zongora egy különleges hangszer – mechanikailag összetett ütős eredetű, de rendkívül dallamos tartású, ezért a példája itt reprezentatív. A középhangok testesek és gazdagok, míg a basszus robusztus és szilárd tömörséggel rendelkezik. A basszus koherens a közép-hangokkal. A hangszín annyira élethű, hogy ha lehunyjuk a szemünket, érezni a zenét, hamar belemerülünk az éppen hallgatott zene mondanivalójába.
A cintányérok erősek, precízek, nincsenek megpuhulva vagy visszahúzódva. Nem mindig egyformán szólnak, jól elkülönülnek, és ahol kevesebb van belőlük ott a kézzel kovácsolt réztányér rezgése is remekül hallatszik. A csúcsok szépen részletesek és élesek, anélkül, hogy túloznának. A magas hangok kiterjesztése gyors és lendületes, keményen ütő „rezekkel”. A lábdob munkáját mutatva, mély „lélegzettel” teli hangzás, megvan az a fizikai érzet, ahogyan a „lábgép” kalapál a dob bőrön. Rendkívül tiszta hangzású, gyors és jól integrált basszussal rendelkezik, ami akár keményen is tud ütni. Fantasztikus hangzás-teret, színpad mélységet és dinamikát produkál. Kifejezett célja a hang mikro- és makro-dinamikáját páratlan pontossággal biztosítani. Egy szimfónia meghallgatásához rendkívül tiszta dinamikát és a legátlátszóbb hangzást adja.
A Viva Adio – Aurora végerősítő szolgáltatta energia kényelmesen megtölthet egy 35 / 40 négyzetméteres helyiséget, akár közepes hatásfokú (86-87 dB érzékenységű) hangsugárzók használata esetén is. Minden árnyalat dinamikáját, beleértve az élő előadásokban található magas hangnyomásszintek erejét és hatását, megőrzi és eljuttatja a hallgatóhoz. A lényeg a hang tömege, a hangszín, a hangsűrűség, a hangterek bemutatása és a terem kitöltése, ha megvan a hangsugárzók helyes párosítása a mennyországban kerülünk. Legyen szó klasszikus előadásról vagy versenyműről, jazz-koncertről, tánc, pop, esetleg rock-egyvelegről vagy filmzenéről, a Viva Audio – Aurora a zenét olyan rendkívüli élményben kínálja, amelyet újra és újra át akarunk élni.
Konklúzió
A szamoszi Püthagorasz görög filozófus és matematikus aki „megtanulta az istenekről szóló tudományt” úgy gondolta, hogy a zene az univerzum egyesítő alapelve, amely rendet teremt a káoszban. Mi is így gondoljuk. Viszont az audio-rendszerünk egyensúlynak eléréséhez szükség van egy pár Viva Audio – Aurora végfokozatra. Ennek az erősítőnek hang-reprodukciós teljesítménye a modern technológia határait feszegeti. A legfontosabb tanulság, a Viva-Aurora végerősítőhöz megfelelő hangsugárzót kell választani. Olyan modellt kell beszerezni, ami a helyiség térfogat mértékéhez, a határoló falak és a plafon által közbezárt térhez képest ésszerű méretű és a teljes hangspektrumot lesugározza, és amely mélységet és színpadot teremt az előadóknak. A legtöbb audiofilnek valóban át kell gondolnia a „nagy” hangsugárzó fogalmát. A bonyolult impedancia-menetű hangsugárzók és az összetett zenei anyagok megnehezítik a szokásos erősítők képességeit – az Aurora leküzdi ezeket az akadályokat.
Pro
+ Extravagáns, művészi, attraktív kivitel
+ Pontról-pontra huzalozott áramkör
+ A 845-ös elektroncső használata
+ Hatalmas hangzáskép, ellenállhatatlan erővel, lenyűgözően ható megjelenítés
Kontra
– A bekapcsolás procedúrája
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Zebraudio
Internet: www.zebraudio.hu
Telefon: +36–30/210-0400
Audioline Hi-Fi Stúdió Szeged
Telefon: +36-30/952-0664
NL Audio Zalaegerszeg
Telefon: +36-30/957-1854