A minőségi hálózati tápkábel előnyei között felsorolhatjuk az egyenletes és megbízható áramforrás biztosítását, pontosan annyi energiát kapunk, amennyire szükség van és az általános elektromos biztonságot. Igen ám, de a tápkábeleket nem ezért szeretjük, pontosabban egy audiofil még több, más követelményeket is támaszt. Előtérbe helyezi azt a zenehallgatási élményt, ami a kábelek közvetítésével általánosságban létrejön. Vannak speciális termékek is – lássuk csak!
TEP = Thomas Electronic Products. Az ezzel a márkanévvel ellátott kábelek magyar termékek, egy hazai vállalkozás produktumai. Az angol nyelvű megnevezés nem nagyzási hóbort, a termékek világpiaci elhelyezését segíti. A készítő mérési eljárások sorát végezte el, ami magába foglalta a réz vezető erek kiképzését, a szigetelés anyaga és minősége megválogatását, a kábel geometriájának kialakítását, a csatlakozók kivitele valamint a vezeték két végének csatlakozása a szerelvényekhez részletes vizsgálatát, tehát a kísérleteket. Ezek mellett hosszú órák, esték és éjszakák teltek el meghallgatással, természetesen rangos High-End berendezés-láncolatok igénybe vételével. Rengeteg időbe telt mire a végtermék testet öltött.
A TEP-Reference, azaz referencia tápkábel egyik különlegessége az alapanyaga. Itt fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy a hangzásbeli különbség egy Stradivarius vagy egy Amati és egy sorozatgyártású hegedű között, a Steinway és a Yamaha zongorák között, szó szerint, benne van az anyagban amiből a hangszerek készülnek. Ez egy nagy tisztaságú NOS réz alapanyagból készült kábel, aminek a gyártási éve a 80-as évek eleje. …”réges-régi anyagokból, elemi szálak párhuzamosításával, szálanként összesodort, kézműves technikával készül”… hirdeti a bemutatkozó szöveg. A fázis és a nulla vezető is speciális, saját fejlesztésű és egyedileg gyártott szigetelésben fut. A gyártói tesztelés folyamán akár 3 kW terhelést is kibírt, ekkora terhelés mellett 0,34 mV átütési feszültséget produkált. Egy szerelt, 140 cm hosszú TEP-Reference kábel ára: 350 000.- HUF.
Nem könnyű észlelni a produkált hangzásbeli különbségeket, de a meghallgatási gyakorlattal és megfelelő audio-lánccal rendelkező zenei füleknek a különbségek feloldása egyáltalán nem okoz gondot. A forgalmazó bemutató termében a kiállított magas hangzásminőségű High-End audio-rendszerbe bekötve meghallgatható, sőt arra is van lehetőség, hogy a vásárló saját audio-rendszerében is meghallgathassa. Egy TEP-kábel az ár helyett a minőséggel száll a piaci versenybe.
Meghallgatás
Mielőtt állást foglalnánk, egy-két dolgot szem előtt kell tartani. A kábelek, ha különböző mértékben is, de nem szeretik a mozgatást. Attól függően, hogy mekkora a mozgás, néhány órába telhet, mire a kábel újra lenyugszik – mielőtt a kívánt módon teljesít. Ezért egy kábelteszt sok időt vesz igénybe. Más. Eddig mindenki azt vallotta, hogy a hangsugárzók nagyban meghatározzák egy audio-rendszer hangzását. Ez így igaz – csak éppen ma már mást is tudunk!
A TEP Reference audiofil tápkábel teszteredményei egészen meglepőek. A hiedelmek helyett a tényekre támaszkodunk. Egyszer azt írtuk: …”figyelembe kell venni azt a tényt, hogy az energia-kondicionálók (tápszűrők) előnyeinek nagy részét a környezet elektromos zaja (annak eredete, milyensége és mennyisége) határozza meg. Minél több az ilyen eredetű zaj, annál drámaibban meghallható a jel-kondicionálók által biztosított eredmény – a hangélmény”… Érdekes, ezeknek is kell egy „első” kábel a fali konnektortól – igen(!) a fali konnektor nem része az audio-komponensek jel-láncának. Tehát, először a meglévő, már évek óta jól bevált hálózati táp-rendszerünk első elemét cseréltük ki a TEP-kábelre. A megszokottnál egy kissé merevebb kábel még jól kezelhető, a rendszer komponensek között kielégítően vezethető.
Nos, most következnek azok a kritériumok, amiket a TEP-Reference kábel hatásainak elemzésekor figyelembe vettünk – máris felsoroljuk a tapasztalatokat. A kritériumokból egymás után akár hatot is figyelembe vehetünk, amelyek a következők:
A TEP-Reference tápkábel bekötése után hallható az energiaszint. (1) Az audio-rendszer hangzása izgalmas kezd lenni, állandóan szinten tartja a figyelmet. Ezáltal (vagy ebből következően) a felbontásbeli különbségek is jelentkeznek. Figyelmünk az apró részletekre mélyebbre ás, mint más esetben. (2) Mivel a készítő jobb minőségű alapanyagokat használ, ez általában jobb felbontást, hangszínt és simaságot eredményez. Érzékletesebb az egyes hangszerek és énekhangok megjelenítése, és a színpadkép átláthatósága, képviseli a felbontás és a sávszélesség viszonyítási alapját.
Ami a hangzás sűrűségét illeti, kábelünk „teltebb” hangzású, mint mások. Az első kettő kritérium megvalósulásának pozitív hozadéka a teltebb hangzás, és itt következik a (4) tónusbeli különbségek ábrázolása. Jellemzően a férfi és női énekhang artikulációja és az orgánum kiteljesedése a jellemző. Természetesen a megjelenítés nagyban függ a felvétel elkészítésekor alkalmazott mikrofonozási technikától és a mikrofon típusától is. Nagyon fontos a női hangok frekvencia tartománya – főleg a szoprán esetén – mert pontossága élményt ad vagy éppen összezúz. Tisztában vagyunk erősítőnk képességeivel, és itt a TEP-kábel használatával erősítőnk nem hagyott cserben.
A férfihangok általában „komolyabbak” és monokromatikusabbak, közelebb visznek a keresett egyensúlyhoz – ami egy természetes hangzást eredményez. Nem hallani nyers semlegességet, túlzásba vitt naturalitást, nyersességet, a teljes hangspektrumban egyenletes mennyiségű tónusokat és energiaszintet közvetít. Emlékezzünk arra a tézisre, hogy semmi sem jó, ha a harmónia rossz! A TEP-Reference tápkábel bekötése után a hangszínt nem kell(!) korrigálni, mert azt mindannyian tudjuk, hogy a természetes egyensúly megteremtése az audiofil beteljesedett utazása. (5) Érzékelhető a ritmus és az ütemezés különbsége. Az egyes felvételekből származó tranziens sebességek meglehetősen eltérők, ez bemutatásra kerül. A TEP-REF kábel fellépésének legmegdöbbentőbb aspektusa az volt, ahogy megteremtette a zene dinamikai skáláját. Ide vehetjük a kedvezőbb és jobban értékelhető a hangszínpad-mélységet, mert nyilvánvalóbbá válik az „előrébb” és a „hátrébb” viszonya a térben. (6) A basszus – a zenehallgatás során jobban megkülönböztethetővé vált a mély hangok skálája. Nincs dörömbölés. Tisztán kivehetők a basszusgitár, a nagybőgő és a nagydobok különböző hangszínei valamint a játékmódok különbségei.
A tápkondicionáló használat után a TEP-kábelt egy egyszerű (mégsem, mert fémházas, tehát árnyékolt) elosztó egyik kimenetére, a CD-játszó áramellátására kötöttük be. Az eredmény itt zeneileg semleges és eleven, és a lemez műsorából akár több zenei kontrasztot is kihoz. A lineáris tápegységekkel rendelkező, tisztán digitális források (analóg bemenetek vagy kimenetek nélkül) esetében úgy tűnik, hogy ezen készülékek nem reagálnak annyira erősen a tápkábelre. A hangzási változás a tápegységek kialakítása miatt eltérő.
Következő próbánk egy integrált erősítő csatlakoztatása (amely integrált szétkapcsolható elő- és végerősítőre) volt. Az integrált erősítő több kábel váltásakor szignifikánsan „máshogy” szólt, ennyi hallható különbségtől meglepődtünk. A TEP-Reference tápkábel frissességet hozott az audio-rendszerbe, a nagyobb felbontás miatt a hangszerek sokkal inkább a helyükre kerültek egy mélyebb és sokkal jobban egybefüggő térben, anélkül, hogy a felbontás növekedésével gyakran együtt járó „kifényesedés” vagy a magas tartomány szubjektív intenzitás-növekedése bekövetkezett volna. A teszt során a hálózati kábelek cseréjéből az erősítő profitált a legtöbbet. A kivételt a DAC, mint digitális forrás jelenti. Volt egy erősen árnyékolt tápkábelünk, ami szinte megfosztotta az erősítőt a dinamikai képességektől. Sőt egyes nem árnyékolt, rossz geometriájú kábelek miatt az erősítőnk fényes és éles hangzással reagált – nem úgy mint a TEP-Reference tápkábel bekötésekor, mert ez a kábel a hangzásnak nyíltságot biztosított. Mindezek megállapítására stúdió-monitorok használatával két hetet töltöttünk. Amikor a kábeleket lecsatlakoztattuk a hangminőség olyan mértékben romlott, hogy a zene megjelenítése és a dinamikai viszonyok spektruma szinte összeomlott. A TEP-kábellel létrejövő harmonikus textúrák meggyőzően szilárd állapotúak, és éppen az összhatás az ami aláássa az észlelés és a hit közötti létfontosságú kapcsolatot.
Konklúzió
A kábeleknek nincs hangjuk – hangzásuk a berendezéseknek és a hangsugárzóknak van, viszont van hangzásra gyakorolt hatásuk, mert a tápkábelek „tudományából” a készülékek tápegysége és így az egész elektronika profitál. Úgy gondoljuk, hogy az energia valóban az első – bizonyos értelemben a forrás – így a hálózati áram minősége drámai hatást tesz. Ez a csatlakoztatott elektronikákon mérhető és mint tudjuk a világ legjobb hangsugárzója is csak annyira tud jól szólni, amilyen jelet kap. A TEP-kábel kiemelkedően jó dinamikát és energiát hoz ki a hozzákapcsolt készülékek képességeiből, mellettük tiszta magas tartományt és pontos mély hangokat inspirál. Az egyes szólamokat játszó hangszercsoportok jobban elválnak egymástól, ezért az egész produkció érthetőbbé, élvezhetőbbé válik. Ez a kábel forrás-készülékekhez és erősítőkhöz egyaránt ajánlott. Egy komplett rendszer (CD-játszó, Streamer, DAC, erősítő vagy tápkondicionáló, digit-forrás, DAC, erősítő) tápellátását, összesen négy kábellel, homogén módon valósíthatjuk meg. Miért fontos ez? Mert a közös anyagtulajdonságok megőrzése a teljes tápláncon nagy hangzás-hozadékkal jár. És mert, így nem tévedhetünk. Tehát: a megoldást olyannál kell keresni, aki fejlesztéseiben csak ezzel a kérdéskörrel foglalkozik.
Pro
+ Harmonikus integritás, a tapintható képalkotás és dinamika tartomány egy csomagban
+ A hangzási elvárások szintje soha többé nem lesz ugyanaz
+ A világmárkák drága megoldásai nem mindig jelentenek jobbat – esetleg mást
+ Ajánlásunkat élvezi
Kontra
– Az, hogy te nem hallasz valamit, nem jelenti azt, hogy mások nem hallanak
– A kérdés mindig az, hogy mennyit vagyunk hajlandók fizetni a különbségért
– A tudomány nem képes abszolút magyarázatot adni
Információk:
Gyártó: Thomas Electronic Products – Major Tamás
Forgalmazó: Professional Audio
Internet: www.praudio.hu
Telefon: +36-70/881-3000