Az 1997 óta létező HD600-as sorozat mára legendává vált. Az egykori HD580 zászlóshajó sikerét követően egy HD évtizedeken és zenei korszakváltásokon át mindig csúcstechnológiát kínáló hangminőséggel és figyelemre méltó értékkel rendelkezett. Az idővonal szerint 1993 a HD 580, 1995 a HD 580 jubileumi kiadás (a Sennheiser alapításának 50. évfordulójára), 1997 a HD 600, 2003 a HD 650 és 2017 a HD660S megjelenésének dátuma. 2003-ban egy HD600 „aranyszabálynak” számított, akár osztályában, akár más megközelítésben vizsgáltuk. Az abszolút legjobb ár-teljesítmény arányt képviselte a piacon. Szerkesztőségünkben, a sok kutakodás és más márkák termékeinek tesztelése mellett, mindig jelen volt egy Sennheiser HD, mert szükségnek éreztük a mesterien megépített fejhallgatók etalonjának birtoklását.
Frekvencia átvitel: | 8 Hz – 41 500 Hz |
Impedancia: | 300 Ohm |
A membrán mérete: | 38 mm |
Hangnyomásszint: | 104 dB / 1 Volt |
Teljes harmonikus torzítás: | kisebb, mint 0,04% (1 kHz, 100 dB) |
Tömeg: | 260 gramm |
Ár: | https://audiospecialista.hu/termek/hd-660s2/ |
A HD 660S2 fejhallgatót Németországban tervezték és a Sennheiser legmodernebb írországi gyárában gyártják. A gyártó nem a csomagolással hanem a beltartalom minőségével emeli ki termékét. Első szemrevételezésre látszik, hogy évek óta szinte ugyanazokat az alapanyagokat és szerkezeti megoldásokat kínálja, már kézbevételkor tapintható a sima felületű minőségi műanyag precíz megmunkálása. Természetesen, a gyártási és összeszerelési minőségből nem engedve, a különböző típusok megjelenésével minden részegység fejlődött. A megjelenés összhatása elegáns, vonalvezetése mégis modern.
A megfelelő párnázással kialakított fejpánt kellemes viseletet biztosít. A súly és az egyenletes nyomáselosztás több órás viselet után sem tűnik problémásnak. Az acélból készült, szabályozható pántrugós kialakítás nem szorít, jól beállítható és kényelmes tartást biztosít még akkor is ha zenehallgatás közben a ritmusra bólogatunk. A plüss/velúr borítású, szivaccsal töltött, a fület körbeölelő (circumaural) fülpárnák – méretük és a fülkagylók kialakítása miatt – a membránokat a fültől optimális távolságra tartják el. A fülkagylók nyitott kialakításúak, azért a külső rácsokat úgy tervezték, hogy kifelé is létrejöjjön az ideális légáramlás.
A dinamikus elven működő akusztikus jelátalakító, a korábbi modellekhez képest, néhány változtatást rejt magában. A Sennheiser apró, de meglehetősen sokatmondó módszerekkel frissítette a hangzásképességet. A mérnökök az S2 modellben 110 Hz-ről 70 Hz-re csökkenték a rezonanciafrekvenciát, így ez a fejhallgató nagyobb hangsúlyt fektet a dinamikus megszólalásra. Emellett, a lengőtekercs súlyának csökkentésével is javult az impulzus átvitel. Úgy gondoljuk, hogy végkifejlet szempontjából a két dolog összefügg. A HD modellek hosszan tartó használatában több fegyvertény is akad. A felhasznált alapanyagok kopás és elhasználódás-állók, szinte minden részegységük cserélhető, így az esetleges javítás gyors, pontos és megbízható eredményre vezet.
A HD 660S2 kettő, 1,8 méter hosszú, le- és felcsatlakoztatható kábellel érkezik, amelyek 6,3 mm-es sztereó és 4,4 mm-es szimmetrikus sztereó jack dugókban végződnek. Egy 6,3–3,5 mm-es adapter is mellékelt a ma népszerű hordozható DAC/erősítőkhöz, DAP-készülékek és dedikált fejhallgató-erősítők használatához. A vezetékes csatlakozással történő használat stabil, késleltetés nélküli hallgatási élményt biztosít. A Sennheiser HD660S2 ideális audiofil fejhallgató, kiválóan használható a bensőséges zenehallgatás elérésére, mivel otthoni és nem útközbeni használatra készült, nem hajtható össze kisebbre.
Meghallgatás
Előrebocsátjuk, hogy ebben a kategóriában nincsenek átlagfelhasználók, a hallgatók mind „vájt-fülűek” esetleg maximalisták, mindenesetre a kívánságok sokrétűek és ezeknek sorra meg kell felelni. A már 78 éve – Fritz Sennheiser 1945 júniusában alapította a Laboratorium Wennebostel céget – folyamatosan magas szinten tartó vállalat szakemberei kiválóan ismerik a vásárlók igényeit. Sőt azt is tudják, hogy hogyan épül fel a felvételekből hosszú elektronikai láncon keresztül a zenei élmény. Az új HD660S2 modell esetében éppen ez az érzelem-közvetítés és élmény-szolgáltatás áll a gyártmány minőségének és teljesítményének középpontjában.
Fejünk formája, a csontozat szerkezete, a fülpárna mérete és puhasága, a hajunk hossza vagy éppen a haj hiánya és/vagy a szemüveg viselése megváltoztatja a fejhallgatók hallás-élményét. A leginkább meghatározó jellemző a tónusegyensúly. A különböző frekvenciasávok eltérő súlyosságú jelenléte, eltérései hatással vannak a hangzás karakterére. Mivel az említett fizikai tényezők befolyásolják a frekvencia átvitelt, így a személyes tapasztalatok a következőkben leírtakhoz képest eltérhetnek. Legfontosabb, hogy a fülkagyló nyitott kamra-karakterisztikájú, így a muzsika kihallatszik, viszont a nyitott kagyló a zárt változatokkal szemben sokkal jobb térérzetet biztosít.
Mi rengeteg akusztikus hangszerrel előadott művet hallgatunk, ragaszkodunk a klasszikus zenéhez vagy a jazz műfajához. Számunkra ezek határozzák meg a hangzásminőséget. Fontos tudni, hogy a HD660S2 fejhallgató rámutat a zenei gyűjtemény hibáira. Az első dolog, amit meg kell tenni, hibátlan felvételeket és muzikális analóg vagy digitális forrást kell megválasztani. Tanult kollégáinkkal egyetértésben megerősítjük, hogy az audio-rajongók kedvenc teszt-felvételeiből kihangsúlyozza az érzelmeket kiváltó részleteket. Újra és újra módot kínál a zene megélésére. Nem téveszti szem elől a pontosságot, az erőt, a dinamizmust, az energia hullámzást és a lüktetést. Ez sok hangszer megszólaltatása esetén is, vagy a ritmushangszerek, például a dob és nagybőgő, zongora és basszusgitár harmónia alakjaira is jellemző. Ügyesen, magával ragadó módon egyensúlyoz az érzelmek skáláin, nem takarja el a részleteket amiket referenciaként szeretnénk hallani.
A nyitott fülkagylónak természetes velejárója, hogy az éppen hallgatott hangok kiszűrődnek és a környeztünk hangjai beszivárognak privát hangzásterünkbe. Ez a megoldás jellegzetessége, mégis előszeretettel használjuk, mert nem alakul ki a „beleszorult a fejem az uborkásüvegbe” effektus. Helyette az orrunk előtt alakul ki a hangszínpad, ami jobb áttekinthetőséget eredményez. Következésképpen biztosítanunk kell a zenehallgatás intimitását. A frekvencia átvitel karakteres hangzást biztosít, akusztikája friss érzetet kelt. A közeli mikrofonozással készült stúdiófelvételek hallgatásakor nem kell megerőltetni figyelmi képességünket, a 660S2 szinte feltálalja a részleteket. A térbeli mikrofonozást előtérbe helyező hangmérnöki munkák levegősen mutatják a hangszínpadot. A pozitívumok között ki kell emelni a hangspektrum alsó végét, ahol a mély hangok tanyáznak, itt feltűnően torzításmentes és érzékletes hangzású. A Sennheiser HD 660S2 basszus-menetei tökéletesen egészítik ki a selymesen sima magas hangok jelenlét érzetét, így bármely hangszer és énekhang hangszíne és egyedisége nagyon jól követhető. Ez többek között azért is fontos, mert az utóbbi időben sokan tértek vissza az analóg alapú audio-rendszerek hangzásához, többen szeretik a szalagos és kazettás magnetofonok világát és az „öreg technikával” otthon felvételeket készítenek. A felvételek menet közbeni ellenőrzéséhez és az elmélyült zenehallgatáshoz itt a megfelelő eszköz – ajánljuk!
Sennheiser HD 660S2 fejhallgatónak megvan az a képessége, hogy a hangszínpadon lévő zenészeket pontosan a helyükön mutassa. A hangszín, a lokalizáció és a térbeli jelzések a zene velejárói, amiket a fejhallgatónak tudni kell reprodukálni. Külön-külön felismerjük a megszólaltatott hangszereket, a hangokat, a játék sebességét és minden finom árnyalatot. Ahelyett, hogy a zeneszám összetevői összességében valami átlagot eredményeznének, a „nóta” összefüggő egészként szólal meg. Jól meghatározza a hang terét és környezetét, kellően nyitott és tágas hangzásteret biztosít, amely hasonlít egy hangsugárzóéhoz. A zene nem a fejünkben szól hanem az orrunk előtt, egyfajta térélmény közvetítésével, ami egybevág az élmény felkínálásával.
Konklúzió
Mivel a legtöbb ember csak zenét akar hallgatni és szórakozni, a Sennheiser HD sorozata hihetetlen megbízhatósága miatt is régóta nagy hírnévnek örvend. A mobiltelefonos szubkultúra kedvelőinek számtalan fülbedugós, a játékosoknak a zárt felépítésű modell kínálkozik. De, a zeneértőknek és a magas igényű hangzás kedvelőinek kell egy Sennheiser HD! Ez a modell most a legfejlettebb HD-600 inkarnáció, ez egy olyan fejhallgató, amely akár az első nagy ugrás lehet ami meghatározza mit jelent teljesen belemerülni a muzsikába. A Sennheiser HD 660S2 fejhallgatót hallgatva megérteni, hogy sokkal több van az adott hanganyagban, mint azt elképzeljük mert semleges, mégsem rideg hangzású. Természetesen le lehet győzni de, a „győzelem” még házon belül is ennek a háromszorosába kerül!
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Audiopartner Kft
Internet: www.audiopartner.hu
Telefon: +36-23/414-057