Tony Lakatos és Karosi Júlia közreműködésével rendhagyó albummal lepi meg közönségét a Juhász Gábor Trió. A Planets című albumon szereplő zeneművek abban az időszakban születtek, amikor a kényszerű bezártság alatt a zeneszerző-jazzgitáros is gyakran kémlelte esténként a csillagos eget. A szerzemények egy-egy bolygót jelenítenek meg: éteri és misztikus, távoli világot, és egyben Kopernikusz magányos zsenijét: a szüntelen felfedezésre törekvő, nyughatatlan humanitást. Juhász Gábor 2022-ben, számos korábbi díja után ismét, az év jazz-gitárosa, és a műfaj tekintélyes portálja által indított közönségszavazáson az év egyik díjazott jazz-komponistája is.
A most megjelent dupla album számos tekintetben különlegesség. A lemez, a világsztárokkal bővült trió szűk közönség előtt elhangzott élő stúdió-koncertjét két, egymással összehasonlítható változatban mutatja be az audiofil közönség számára. A felvétel során nem alkalmaztak over-dubbing technológiát és az anyagba nem kerültek bele közízlést kiszolgáló „ízfokozók és aromák”, azaz mesterséges effektek és további hangsávok. A stúdióban megszülető zenét a megszokottól eltérően, a közreműködő előadók egyidejű szereplésével, speciális technikával rögzítették. A felvétel első változata ezt az eredeti hangzást, vagyis a hallgatóság megéléséhez hasonlatos élményt adja vissza. Ez a zenei pillanatokat az esetlegességükben és egyediségükben megragadó, a valóságot hűen dokumentáló felvétel, amely a ma ismert legmagasabb színvonalú analóg és nagy felbontású digitális eszközökkel készült, másolata analóg szalagon is megvásárolható.
Az albumon szereplő második verzió ugyanannak a felvételnek a kortárs zeneiparban bevett eljárásnak számító, professzionális digitális utómunkákkal módosított változata, vagyis olyan hangzás, amihez a streaming-szolgáltatóknál már egy ideje hozzászoktunk.
Juhász Gábor szerint: …”Izgalmas és felelősségteli feladat volt a stúdióban élőben azzal tudattal játszani a saját szerzeményeket, hogy az elhangzott zene vágás és utómunka nélkül kerül majd a szélesebb közönség elé is. Rendhagyó élmény volt ez a felvétel a világhírű és nagy nemzetközi tapasztalattal bíró Tony Lakatos számára is, aki a trió fantasztikus zenészein túl Karosi Júliát is kiemelte, akinek énekhangja hangszerként jelenítette meg a bolygók vénuszi karakterét”….
Karosi Júlia énekesnő pedig így fogalmazott: …”Az együttes élményből születő stúdió-felvétel során számomra lelket megérintő volt a zene hangjainak belélegzése, áramlása és ölelése. Juhász Gábor csodálatos kompozíciói, és a fantasztikus zenekar, valamint az együtt zenélés Tony Lakatossal, nagyon nagy hatással voltak rám. Örülök hogy részese lehetek ennek a minden szempontból különleges anyagnak!”…
Az album két változatának egybevetése nemcsak a zenehallgatásban kiművelt közönség számára kuriózum. A dupla lemezen található két verzió segítségével szokatlan, egyedi és izgalmas kísérlet lehet felfedezni a különbségeket a hangzásban és a zenei élmény megélésében. Ezt segíti az is, hogy ez a rögzítési eljárás nem törekszik mesterségesen, idealizáltan erőteljes hangzású anyagok készítésére. Sokkal inkább a stúdióban történt eseményeket, arányokat, megszólalást kísérli meg visszaadni, megőrizve a hangosabb és halkabb zenei részletek eredeti arányát, az élő hangzásban tapasztalható egyensúlyt és a dinamikát. Ennek köszönhető, hogy az így készült felvételek átlagos dinamikai átfogása többszöröse a kortárs zeneipari terméknek. A Planets album ezért kiválóan alkalmas arra is, hogy a zenehallgatók önmagukat érzékenyítsék, tanítsák a finom hangzási árnyalatokra, amelyek máskor általában áldozatul esnek a tökéletes produkcióra való törekvésnek.
Az egyedi lemezfelvétel kiadója a My Reel Club®, amely az első magyar közösségi finanszírozású és bevétel megosztó zenei produkciós kezdeményezés. Az alapító, Koscsó Ferenc célja, hogy a magas minőségű zenei felvételek létrejöttében közvetlenül is összekösse a kitűnő előadókat és az elkötelezett közönséget. A My Reel Club® stratégiai célja olyan projektek gondozása, amelyekben a személyes zenei élmény és a közösségi finanszírozás egybefonódása kihasználja a nagy felbontású zenehallgatás gyors ütemben bővülő különféle platformjait és a finanszírozás progresszív (mint a blockchain, vagy a smart contract) megoldásait is. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tagok kezdeményezhetnek zenei felvétel produkciókat, megszólíthatnak előadókat és további támogatókat is, finanszírozóként pedig az előadóval közösen osztozhatnak a produkció bevételén. A klub kiemelt partnere a nativedsd.com nagyfelbontású zenei felvételeket kínáló platformnak. A My Reel Club® már négy éve dolgozik az eddig elit klubnak számító úgynevezett „audiofil” réteg szélesítésén és csoportos stúdió látogatásokkal, nyilvános rendezvényeken tartott ismeretterjesztő előadásokkal, a zenehallgatói tudatosság erősítésén. A 2022-es év legnagyobb eredménye az első rögzített saját stúdiókoncert, azaz a Planets album, amely az első Magyarországon készített Dolby Atmos és MQA formátumban is közzétett jazz felvétel.
…”A CD1 az élő, analóg láncon sztereóra kevert és 352.8 kHz mintavételezéssel rögzített koncert-felvétel. Utómunka és mastering nélkül, az egyik legelismertebb A/D konverterrel (Merging Anubis külső lineáris táppal, Pyramix szoftverrel) digitalizálva. Ugyanaz, mint amit 38 cm/s sebességen szalagra is rögzítettünk egy Nagra IVS-el magnóval. Nem volt még csak mastering sem. A CD2 viszont ugyanazon élő stúdió koncerten és analóg láncon keresztül került egy Protools utómunka rendszerbe, annak A/D konvertereit használva, sok csatornán, 192 kHz 24 bites mintavételezéssel. Átment a szokásos utómunkán, dinamika processzálással, zengetéssel, és mindennel, ami manapság a modern utómunka rendszerekben szokás, volt mastering is. Kifejezetten igényesen, nem a ma divatosan hangosra alakítva a kiadványt, inkább amolyan „vintage” módon, de azért mégiscsak „megutómunkázva”, úgy hogy a streaming szolgáltatók elvárásainak is megfeleljen. Reményeink szerint a felvétel kiválóan alkalmas lesz arra, hogy össze lehessen hasonlítani a két verziót és könnyebb lehet így megérteni, hogy a modern zenei kiadványok szokásos hangossága milyen viszonyban lenne egy nem módosított eredeti élő felvétellel, ha abból készülne. Mondjuk általában nem abból készül. Mainstream kiadók nem fognak valószínűleg tömegesen kiadni olyan felvételeket, mint a CD1. A naturalitása, processzálatlansága remélem észlelhető és szerethető lesz. Még ha talán szokatlan is.”… – Koscsó Ferenc My Reel Club®
Juhász Gábor – gitár, Jeszenszky György – dob, Kovács Zoltán – bőgő, Tony Lakatos szaxofon és Karosi Júlia – ének közösen alkotott Planets című albuma a Digital Pro Stúdióban készült. Matók István a Digital Pro Stúdió tulajdonosa, a felvételvezető hangmérnöke ismertette a stúdió audio-rendszerét, a Planets albumnál alkalmazott mikrofonozási koncepciót, illetve a soksávos PCM felvétel és az utómunka technológiai, esztétikai hátterét. Juhász Gábor zeneszerző, a trió vezetője megosztotta velünk muzsikusi gondolatait az album zenei anyagának születéséről, élményeit a felvételi eljárásról, ezzel izgalmas bepillantási lehetőséget adva a hallgatóságnak abba, hogy egy zenész miként is viszonyul a technikai környezethez és a hangminőséghez egy hangstúdióban, fellépés és zenehallgatás közben.
A lemez sajtóbemutatója és dedikálása 2023. január 12-én 17.00-kor kezdődik a Fuga Építészeti Központban. A felvétel kapható CD formátumban és analóg szalagon is, elérhető nagy felbontású digitális file formátum letöltéssel a My Reel Club® portálján, és a tervek szerint hamarosan megjelenik majd a nemzetközi letöltő platformokon és a zenei streaming szolgáltatóknál, valamint Dolby Atmos immerzív audio formátumban is.
My Reel Club® sajtóközlemény Budapest, 2023.01.04.
Sajtóbemutató: 2023.01.12.17.00 a Fuga Építészeti Központban
További információ: info@myreel.club