Már mindent kipróbáltál, amit lehet, de az erősítőd továbbra is zúg? Furcsa zajok, rezgések jönnek ki a készülékházból, de nem a hangszórókból? Zajok, amelyek jönnek, látszólag véletlenszerűen, a napszakhoz és a hét napjához viszonyítva eltűnnek? Hagyományos hálózati szűrőt próbáltál, de nem változott semmi? Talán földhurok lehet? Semmiképpen! Ezeknek a zajoknak semmi közük a földhurokhoz, a hálózati harmonikusokhoz, a tüskékhez vagy a túlfeszültségekhez, mert ezeket a többi szűrők már megoldották, itt más az ok! Egy bizonyos zúgás a hálózati hálózaton keresztüli egyenáramtól (DC) függ.
Mit jelent az, hogy ”egyenáram” a hálózatban? A hálózati villamos energia a mérőműszerek számára két szimmetrikus fél-hullámból álló hullámként jelenik meg, amelyek közül az egyik maximum pozitív, a másik maximum negatív csúcsú. A köztük lévő kereszteződési pont középen, egy közbenső és semleges pontban található, amelynek értéke pontosan…nulla! Ha ez a pont valamilyen okból megszűnik nulla lenni, és bármilyen más értéket vesz fel (nem számít, hogy pozitív vagy negatív), akkor többé nem lesz tökéletesen a középpontban, és a két félhullám többé nem lesz szimmetrikus, már nem mindegyik pontos tükre a másiknak.
A zúgás a referencia “nulla” új pozíciójának utóhatása: vagyis most a hálózatban bizonyos mennyiségű “egyenáram” (a nulla nem nulla már!) van hozzáadva. De hogyan lehetséges, hogy az egyenáram belép a hálózatba és rárakódik? Valójában az egyenáram nem kívülről „lép be” a hálózatba, hanem magából az elektromos hálózatból születik. Néhány „régi típusú” és új generációs elektromos készülék sajátosan hasznosítja az elektromos energiát. Tegyük fel például, hogy létezik egy elektromos készülék, amely csak pozitív félhullámokat használna. Ebben az esetben csak a negatívak maradnának meg, és a referencia „nulla átkelőhely” pozitívabb értéket vesz fel, megpróbálva „ellensúlyozni” az aszimmetriát. Pontosan ez történik, egyes eszközök pontosan ezt teszik! A közönséges háztartási hajszárító tökéletes példa, fél teljesítményen használva egy diódát kapcsol az áramkörbe, amely levágja a bejövő hullám felét. A nettó eredmény egy feltűnő mennyiségű egyenáram, amely most a hálózatra kerül! Más modern készülékek, például a HVAC-rendszerek (de a mosógépek, hűtőszekrények, mosogatógépek és még sok más is), a bejövő elektromos hullám egy részének felhasználásával változtatják a motor sebességét, ugyanazokat a negatív hatásokat okozva.
Még egy nagyon kis DC-érték is elegendő az erősítő transzformátorának telítődéséhez. Vibrálni kezd, de nagyobb erőkifejtéssel, kisebb hatásfokkal energiát is szolgáltat, és a zajt leszámítva túlmelegszik! A jelenség mindenféle transzformátorra vonatkozik, akár toroidok, akár nem, de(!) *** a toroidok különösen érzékenyek, mert mindig nagyon közel működnek a telítési ponthoz – már kis mennyiségű egyenáram is elég ahhoz, hogy zümmögjenek és felmelegedjenek. Ez nagyon is igaz a nagy teljesítményű toroid transzformátorokra, amelyek szinte kizárólag a teljesítmény-erősítőkbe vannak beszerelve.
Az elmúlt évtizedben az egész világ a technológia rohamos felgyorsulásának volt tanúja, amely semmilyen alkalmazkodási lehetőséget nem kínál az emberi szervezet számára. A mesterséges, káros hatásokat az eddigieknél fejlettebb, erősebb telefon hálózatok, a Wi-Fi jelerősítők, mikrohullámú sütők, klímaberendezések, minden típusú és technológiájú TV-képernyők, számítógépek, alacsony fogyasztású lámpák és minden olyan készülék elszaporodása a háztartásokban, amely a nemkívánatos jelenségek hatványozódását okozza. Legkárosabb jelenség az elektromágneses hatás. Öntudatlanul is olyan hatások vesznek körül, amelyek ellen új technológiák és vezérlőrendszerek kifejlesztésével kell küzdeni, hogy újra természetes egyensúlyba kerüljünk és életminőségünk javuljon. Van megoldás: az egyenáramú csapda/blokkoló/szűrő toroid transzformátorokkal működő készülékekhez. Amennyiben időt és pénzt áldozunk a kutakodásra és a kísérletezésre, ki tudjuk hozni az audio-rendszerekből azt a hangminőséget, amire nem is gondoltuk.