A hanglemez lejátszás korszakának kezdeti időszakában az általánosan használt acéltűk gyorsan koptak. A következő fejezet a nem könnyen kopó zafír tűk cseréjének eljövetele, sőt ekkor már mikrobarázdás lemezekről és elektromotoros meghajtású lemezjátszókról beszéltünk. Megvalósult a hosszú élettartamú lejátszótű, ezt követően a fejlődés a még keményebb gyémánt tű felé haladt. Napjainkban az analóg lemezeket felértékelték és 2010 óta újra indult a lemez boom. A népszerűség növekszik, a lemezeladási számok világszerte emelkednek, az előrejelzések szerint az új zenei eladások közel 20%-át a hanglemezek fogják elfoglalni.
A Namiki Seisaku vállalatot – amiből az idők folyamán Adamant Namiki Precision Jewel Co., Ltd. Japan lett -1939-ben alapították. A kezdetektől fogva a rendkívül kemény anyagok precíziós megmunkálására szakosodtak, ilyen volt a szintetikus zafír, amelyből ékszer-csapágyak gyártását kezdték meg elektromos mérőműszerekhez. 1949-ben megkezdték az óra ékszer-csapágyak és zafír lemezjátszó-tűk gyártását. Először mesterséges zafír felhasználásával elektromos mérőműszerek csapágy-golyóit gyártották, majd rubin-ékszerek gyártásával is foglalkoztak. A feldolgozó gépeket, az ellenőrző műszereket, a fejlesztés irányát és a feldolgozási módszereket megtervezve jutottak el a megismételhető pontosságig, amelyek már megfeleltek a hangszedőket előállító cégeknek. 1950-ben a Namiki olcsó, hosszú élettartamú tűket gyártott, és világszerte rekordmennyiségű értékesítést ért el. A tűk kulcsfontosságú alkatrészei a verhetetlen hangzást, kiváló akusztikus teljesítményt, valamint a zenészek által is kedvelt nagy megbízhatóságot produkáló lemezjátszóknak szerte a világon. Ezért már több mint 60 éve erős a támogatottságot élveznek az iparágtól.
4000-nél is többféle ásvány található a Föld nevű bolygón, de ezek közül csak 100 féle tekinthető ékszerkőnek. Értékük fajtánként változik. Egyesek pénzbeli értéke magas, ezért „drágakőnek”, míg mások alacsonyabb értékűek, ezért „féldrágakőnek” nevezik őket. A drágakövek, a gyémánt, a zafír, a rubin, a smaragd kristály-szerkezetében az atomok bizonyos szabályoknak megfelelően rendezetten helyezkednek el. Az a kristály, amelynek atomi elrendezése szabályosan, egy vonalban helyezkedik el, alkotja a háromdimenziós szerkezetet, amelyet egy sík vesz körül. A nyers drágakő darabolásával és csiszolásával más az ékszer (a tű) ragyogása, más a fényessége és más az értéke is, ezért fontos a háromdimenziós felépítés. Mivel egy adott síkra merőleges irányú atomok, ionok és molekulák között gyenge a kötési szilárdság, az ásvány könnyen metszhető a hasítási síkkal párhuzamos irányokba. Hat ilyen irány létezik. A megfelelő stratégia kidolgozása megkönnyíti a kemény ásvány feldolgozását.
A hanglemez lejátszásakor a hangszedő és a lemez találkozásának legfontosabb pontja a tű, amely közvetlenül érintkezik a barázdával és felveszi annak finom vibrációját. Lemezjátszó-tűt úgy kell tervezni, hogy optimálisan nyomon követhesse a barázda falait, ezáltal, már itt a kezdetnél segítse a természetes és gazdag hangzás kinyerését. A feldolgozás és a tűszárba való beépítés során nagy gondot kell fordítani a gyémánt alapanyagra. A lemez-barázdával érintkező felületek polírozásakor a legfejlettebb technológiát kell használni. Az alkalmazott kiváló technológia nélkülözhetetlen a csúcskategóriás hangszedő gyártók számára mind Japánban, mind a tengerentúlon.
A lemezjátszó-tűk geometriája különböző. A tű hegyének alakja eltér a lemezvágó-tű alakjától, amely a lemezen a barázdát vágta. Ez az oka annak, hogy bár nagymértékben csökkenthető, de elkerülhetetlen a barázda-követési torzítás. Tekintsük át a fő tűformákat!
Gömbölyű. A sztereó hangszedőkben alkalmazott tűk szabványos formája. A görbületi sugár 0,5-0,7 mil. A gyártáshoz használt gyémántok ugyanolyan jó minőségűek, mint az ékszerekben használtak. A gyémántok anyagszerkezete kristálytengelyű, ezért precíziós megmunkálást csak jó minőségű gyémántokon lehet végezni. A gömb alakú heggyel rendelkező tűket általános célú hifi-hangszedőkhöz használják, de az Adamant Namiki tű-típusai ezen olcsóbb kategóriában is magasminőségű lemezjátszást biztosítanak.
Elliptikus. Minden gyémánt-tű hegye mikron pontossággal készül. Az Elliptikus tű a gömb alakból származtatható. Egy gömb-alakú tű átmérője 0,5 mil (0,0127 mm), egy elliptikus tű 0,3 x 0,7 mil. A gömb alakú tűt két oldalról csiszolva, majd a sarkokat lekerekítve a görbületi sugár 0,3 mil. x 0.7 mil. lesz. A gömb alakú tűhöz képest az elliptikus alak csökkenti a követési-torzítást és kiválóan alkalmas a magas frekvenciájú jelek reprodukálásra. Terület-egységenként nagyobb a nyomás, ami rövidíti az élettartamot.
Shibata III. A JVC-vel közösen 1971-ben kifejlesztett és bevezetett gyémánt tű egy különleges típus, amely már alkalmas a 4-csatornás felvételek (CD-4 formátum) lejátszásához. A reprodukciós frekvenciasáv szélesebb, mint az elliptikus esetén, ezért tudja követni a legnagyobb frekvenciákat is. A barázda és a tűhegy közötti érintkezési felület meghosszabbításával csökkenthető az egységnyi felületre jutó nyomás, meghosszabbítva a lemez és a tű hegyének élettartamát.
MicroRidge. 1982-ben megnyílt az Aomori Kuroishi gyár és megkezdte a Microridge tű gyártását. Ez egy csúcskategóriás tű, nagy teljesítménnyel, hosszú élettartammal és magas hangzás-hűséggel. A MicroRidge (vagy MR) tűnek, ahogyan a neve is sugallja, kicsiny ívű sugara van, ami más tűk esetén lehetetlen. Egy MicroRidge alakú tűhegy mindössze néhány mikron széles és megfelelő magasságú. A legtöbb tű esetében a kopás következtében megnő a rádiusz, következésképpen csökken a teljesítmény. A microridge tű íves sugara kicsi, és ez a tulajdonsága nem változik a kopás következtében, így a kezdeti teljesítmény minősége az élettartam során megmarad. A jelek precíz visszajátszására képes, így a magas frekvenciájú hang és a széles dinamikatartomány torzítás nélkül játszható. Az MR tű segítségével tökéletes a lejátszás, pontosabb a letapogatás – az információ kinyerés – megnövelt a dinamikatartomány, kiváló a jelsűrűség.
A kívánt teljesítmény anélkül is fejleszthető, hogy a gyártási folyamatot drasztikusan megváltoztatnák. 2007-ben, femtoszekundum pontosságú lézerrel, precíz mikro megmunkálási technológiát hoztak létre. A gondosan kiválasztott, természetes oktaéderes egykristály gyémántot a kristálytengely pontos meghatározása után precízen megmunkálják. A tűhegy megmunkálásához a kristályt egy fém-rúdba helyezik és gondosan polírozzák. A kristály tengelye mentén végzett polírozásra gyémánt-port használnak. Az MR tű mikro görbületi sugárral rendelkezik, amely felveszi a legkisebb jeleket és lejátssza azokat. A MicroRidge forma egyenletes, néhány mikronos szélességű és megfelelő magasságú.