Egy márka, amely nagy benyomást tesz a hallgatóságra, termékeiknek már a puszta látványa kiváltja az érzelmeket és a véleményeket. Készülékeiket évek óta csodálattal követjük, tudva, hogy a Viva Audio az elektroncsöves erősítést tartja a legőszintébb hangzásúnak, mindig különös érdeklődéssel fordulunk egy-egy erősítőjük felé. A Viva Audio egy olyan cég, ahol nem a csodás elnevezésű technikai koncepciók vannak előtérben, csakis az eredmény.
Teljesítmény: | 2 x 20 Watt |
Méretek: | 430 × 250 × 380 mm |
Tömeg: | 30 kg |
Ár: | 13 500 EUR |
A Solistino küllemét a tömör gyönyör mellett lenyűgöző egyszerűsége is jellemzi, ez egy gyönyörűen felépített elektroncsöves erősítő, mondhatjuk, egy műalkotás. Nincs semmilyen felesleges kezelőszerv, kapcsoló, menü vagy egyéb hívság, csak egy üzemállapotot jelző led, az „I”-betű pontja a Viva logóban. Az olaszoknak van érzékük és hozzáértésük, hogy izgalmas és egyedi terméket hozzanak létre.
A készülékház szilárd alapja egy hatalmas keret, amely nem mágnesezhető acélból készült, az ívelt burkolat és az elő- és hátlap kialakítása formabontó. A teljes fedlap alumínium lemezből valamint az első és a hátsó oldalak alumínium blokkokból készülnek, optikailag egy V-alakot ábrázolnak. A V-betű alján az „izzó főszereplők” laknak. Az erősítő materiális szilárdságához nem fér kétség, és még csak nem is túlméretezett.
A színek összeállítása a nagy teljesítményű versenyautóknál szokásos figyelemfelkeltő, harsány mégis kellemes inspiráció. A gyártó nagy színtartósággal rendelkező, magasfényű és karcálló festéket használ, amely az autóiparra specializálódott. Megrendelésre, felár ellenében, a RAL-színskála minden színe rendelkezésre áll. Szerintünk a termékek, avantgard kivitelükkel együtt, szépek.
…”Esztétikánk technológiai tervezésünkből ered, amely teljesen működőképes és a legnagyobb teljesítményre irányul”… – nyilatkozta Amedeo Schembri, a cég vezetője és a termékek fő tervezője. A stílusért Costanzia di Costigliole építész a felelős. Alessandro Costanzia di Costigliole ipari tervező, építész és Alberto Montesi mellett a milánói és bolzanói székhelyű blueArch stúdió alapító partnere. A Bécsi Műszaki Egyetemen végzett, több neves milánói iparművészeti stúdióban szerzett tapasztalatokat.
Az első érdekesség a főkapcsoló, ami a felhasználónak három lépést kínál, a lépéseket tanácsos betartani. A három különböző üzemmódnak felelő kapcsolás a következő: a középső állás a kikapcsolt mód, az alsó állásban a fűtés aktiválódik és ezzel a fokozattal, az anódáramot a csövekre kapcsolva, lassan beindítja a csöveket, majd egy-két perc elteltével felkapcsolva a felső állásba az erősítő megszólal. Nincs más mód, ezt meg kell szokni!
Természetesen szükséges a hangerő beállításához és a bemenetek kiválasztásához két forgatógomb. A középen lévő hangerőszabályzó kiváló minőségű ALPS potenciométer, a mellékelt infravörös távszabályzóval, amely egy tömör alumínium változat, is működtethető.
A jobb oldali forgatógomb a bemenetválasztó, kapcsolja a négy vonalszintű bemenetet.
A bemenetek és az egyetlen kimenet palládium bevonatú, szilárd, réz RCA-aljzatok, a hangsugárzó csatolóoszlopok erősek, villa és banándugó fogadására egyaránt alkalmasak. Mivel egy pár közvetlen előerősítő bemenet is kapcsolható, így a Solistino erősítő végfokozatként is működhet.
A Solistino, bár nem a tradicionális Single-Ended kapcsolástechnikát használja, mégis egy előerősítő és egy teljesítményerősítő egyetlen egységben. Az áramkört a hasznos jel és az el nem vesző energia legrövidebb útjának megtételére tervezték. A Solistino elektronikájának kialakítása összesen hat elektroncsőre van bízva. A csövek, a kettő 5U4G, egy Noval foglalatú 6N1Pi, egy amerikai fejlesztésű 6SN7GT oktális kettős trióda és a kettő 845 a tervezés legfontosabb pontjai. A triódák esetében az „A”-osztályú kapcsolás az egyetlen út, ez itt így „kötelező”.
A 845 elektroncsövet a XX. század 30-as éveinek elején találták fel, és egyike azon kevés speciálisan tervezett csöveknek, amelyek csak audio-erősítők számára készültek. Abban az időben a 845 a legnagyobb cső volt. A Viva Audio mérnökeinek ez a legkedvesebb.
A készülék áramkörének kialakításában öt induktivitás-készlet van elrendezve, amelyek közül kettő kimeneti transzformátor. A másik kettő a csövek polarizációs feszültségeire szánt transzformátor. A kimenő-transzformátorok teljesen egyedi kivitelezésűek, amiket egy Vicenza-hoz közeli gyártó, egy tapasztalt tekercselő kizárólag a cég részére készít. A kimeneti transzformátorokat használó konfigurációk a legjobb teljesítményt nyújtják, de ezeket gondosan kell megtervezni és óvatosan alkalmazni. Ezért saját transzformátorokat készítenek és a maguk módján használják. A Solistino, mint mindegyik elektroncsöves erősítőjük, kézműves munkával, pontról-pontra történő, kiváló minőségű, litze-szerkezetű huzalozással készül, nyomtatott áramkört nem tartalmaz.
A teljes áramkör összetettebb, mint azt egy SET erősítőben el lehet képzelni. A mérnökök a topológiában nem használnak negatív visszacsatolást. Ennek a módnak és a csövek használatának vitathatatlan előnyei az alacsony torzítás és a széles dinamika-tartomány. A Solistino csatornánkénti kimenő-teljesítménye valamivel kevesebb, mint 20 Watt. Ehhez a kimeneti teljesítményhez kb.: 480 Watt fogyasztással kell számolni, viszont képes a piacon lévő számos hangsugárzó táplálására és impedanciamenetének kézbentartására, beleértve a nehezen hajtható hangszórókat is. A Solistino erősítő tesztelésekor megtudtuk, hogy mi fejezi ki a Viva Audio „hangját”.
Meghallgatás
A Solistino erősítő esetében körülbelül egy óra „bemelegedés” szükséges ahhoz, hogy a bekapcsolás után elérje teljes hangzási potenciálját – ekkor a szobánk megtelik zenével. Az elektroncsöveknek köszönhetően nagyon természetes hangminőség és valósághűség az eredmény. Hangzáskaraktere lágy, emellett elevenen játszik. A minőségi, nagy zenekari és big band felvételeknél a hangszeresek a rögzített nagy létszámban teljes tisztasággal rendkívül gazdag részletességgel jelennek meg. Tömör hangegységek jelennek meg a térben, a hangszínpad legalább öt, hat, egymástól jól elkülönített helyet (hangszercsoportot) mutat, képesek vagyunk felfedezni a legapróbb zenei rezgéseket, még akkor is, ha a felvétel nem hangmesteri remekmű, vagy a lemezt egy párszor már más profilú tűvel játszottuk. Mindentől függetlenül, a Solistino lenyűgöző betekintést nyújt a hangfelvételbe. A különböző hangfekvésű csengések mellé kellő gyorsasággal megkapjuk az ütős dinamikát, sőt az energiák játékát is. A bőgő-hang mélysége és kifejeződése érzékletes, a tenor szaxofonok dallama nem borítja fel az egyensúlyt és nem kelt keménység érzetet. Megszólal a rengeteg levegő. A mélyebb hangrendű hangszerek bemutatásánál a meglévő határozottság még definiáltabb, hangzást megkülönböztető megjelenést eredményez.
A teljesítmény, a zeneiség, a dinamika és a színpad beosztása tekintetében magabiztos fölény jelentkezik. A hangzáskép pompás, szélességében és mélységében nagy pontossággal kiterjedt. A 2 x 15/20 Watt teljesítmény ellenére a Solistino hatalmas szubjektív erőt mutat. Az már többször is, most is, bizonyossággá vált, hogy a High-End világában nem az számít, hogy hány Watt egy erősítő teljesítménye – jó, az is kell – hanem, hogy zeneileg mennyire szilárdan láthatók azok a jelek, amelyek megérkeznek a hallgatósághoz. Nem tudjuk elképzelni, hogy a Solistino, rendszerépítés szempontjából ne lenne sikeres, hosszú távú megoldás. Akár analóg forrást akár digitális lejátszó-egységet kötünk elé mindig megkapjuk a formátum adta lehetőségeket és a hangmérnökök által elkészített koncepciót. Minden úgy szól ahogyan azt a felvételen elkészítették – ez annak mond sokat, aki járatos a felvételkészítés módjaiban, ismeri olyan akusztikus hangszerek hangzását, mint a brácsa, a basszusklarinét vagy a cimbalom. Mindenféle elszíneződés mentesen kapjuk a zene hangjait.
Mindenki arra számít, hogy az elektroncsöves erősítő ezekkel a hatalmas csövekkel, túlságosan gazdag és meleg hatású lesz. A Solistino egyszer sem szólal meg így. A hangzás semleges és elképesztően tiszta, soha nem volt az az érzés, hogy színezi a hangot. A nagyon fontos középtartomány természetesebbnek, emberibbnek hangzik, mint amit ebben a kategóriában eddig hallottam. A két hangsugárzón kívüli térben jelentkező képalkotás egy külön csemege, aminek hatása itt rendkívül élénk. Természetesen egyik kedvenc felvételünkről Roge Waters – Amused to Death című lemezéről van szó, mert akármivel ez a jelenség nem jön létre. A felvételt három kiváló hangmérnök készítette a master, a világ legnagyobb master-mérnöke Doug Sax remeke, melyben a hang tisztasága és a puszta közvetlensége felkelti a figyelmet, hűen megőrzi az eredeti felvételen található háromdimenziós „QSound™” térhatásokat. Egyedülállóan „látványos” hangzás. A térhangzás intenzívebb, a dinamika megdöbbentő, a mély basszusok monumentálisak, a hangszínpad mélysége és szélessége meghaladja a gyűjteményemben található összes többi lemezét. Vannak robbanásveszélyes pillanatok, amelyek megijesztenek, ha kábulatba ejtenek, káprázatos, felszabadító élmény.
Végezetül álljon itt Amedeo Schembri nyilatkozata: …”Nem akarunk konkrét Viva Sound-ot kialakítani, mivel minden a természetestől való eltérést a hang színezésének tekintünk. Csak a lehető legjobb módon próbáljuk átadni a zenét”…
Konklúzió
Örvendetes, hogy a gyenge minőségű hangzás általánosságban hanyatlik, a cégek a jó hangzás elérésére és vásárlóik pedig a jó hangzás élvezetére törekednek. A Solistino integrált erősítő olasz identitást hordozó minőség – még akkor is, ha tudjuk ez a legkisebb erősítő modell – a vállalat fő termékei közé sorolandó. Tipikus példája a 845 elektroncsővel készült erősítőknek, ez a termék is hűséges az olasz audio-márka tervezési filozófiájához. Egy jó hangzású audio-rendszer lehetővé teszi az emberek számára, hogy elmerüljenek a zenében és ne elemezzék a frekvenciaátvitelt, a zajszintet, a dinamikatartományt vagy a rendszer egyéb technikai vonatkozásait.
Pro
+ Egyedi áramköri tervezés
+ 845 végcsövek
+ Kézi készítésű transzformátorok
+ Zseniális hangzás
Kontra
– megosztó design, nem illeszkedik más készülékek külvilágához
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Zebraudio
Internet: www.zebraudio.hu
Telefon: +36–30/210-0400