avagy – a világunkat egyre nagyobb mennyiségben elárasztó elektromos és elektromágneses zajok elleni védekezés egy küzdelem, csatákat nyerhetünk, de háborút soha…
Amin már túl vagyunk: az a bennünk felmerülő kérdések, mi ez?, …mi van benne?, …ki gyártja, …hogyan jutott eszébe?, …mennyibe fáj ez nekünk? Előző tesztünkre hivatkozva megismételjük: a gyártó szakemberei, az audio-rendszert támadó EMI/RFI jelek jelentős auditív hatásainak elnyomására, megalkottak egy nagyon kifinomult, speciális tulajdonságokkal rendelkező, gyors reakcióképességű szűrő technológiát, egy Harmonizer termékcsaládot. Az X² egységek párhuzamos szűrők, alkalmazásuk az audio-lánc több pontján lehetséges, több darab beiktatásával akár többlépcsős szűrőrendszer képezhető. Működés közben a környezetben lévő elektromágneses hullámokból nyert energia segítségével előállított elektromos zajt ellenfázisban továbbítják a hozzájuk kapcsolt elektronikákra, hangsugárzókra, a hálózati szűrő esetén a fázisra, nullára és a védőföldre. A múltkori körben három kisebb, és egy készülékház méretű egységet kaptunk tesztelésre. Ezeket most már nem kellett „faggatni” arról, hogy mit tudnak, csak vissza ellenőriztük, miket írtunk hatásukról. Viszont beiktatásra került még egy a hangsugárzó vezetékek elejére. A termékparaméterek tartalmilag nem teljesen azonosak, apró, néhány százaléknyi eltérés van közöttük, ami azt eredményezi, hogy a hangszórókábel elejére és végére bekötött X² egységek nem pontosan ugyanazon frekvenciákat küldik a rendszerbe (ellen fázisban), hanem némileg eltérőket, ezért az együttes szűrési tartományuk kiszélesedik tehát, hatásuk megerősödik.
És most jön a folytatás, egy X²Audio USB Harmonizer, aminek apropója, hogy az audiofilek közül rendkívül sokan hallgatnak számítógép alapú audio-rendszert (akár egy laptop segítségével), hódít a streamer, több otthonban audio-pc szolgáltatja a „talpalávalót”. Az USB Harmonizer passzív szűrő minden digitális audio-készülék (D/A konverter, streamer, audio-pc) számára hatékony EMI elleni védelmet kínál, mely rendelkezik egy USB-A csatlakozóval. Ezzel az eszközzel az olyan nagyfrekvenciás zavarokkal vesszük föl a harcot, melyek az USB-A aljzattal rendelkező készülékek be-/kimeneti vonalain keresztül támadnak (még akkor is van létjogosultsága és hatása, ha a laptop saját akkumulátoráról üzemel)
„Jól képzett” audio-rendszerünkben egy az egyben felállítottuk az előző teszt konfigurációját. Hosszas bemelegítés, ellenőrzés és ellenpróba után bekötöttük az új jövevényeket. A készülék lánc elején egy mindenki számára elérhető router (Telekom-internet) és egy laptop állt, amelyhez a műsoranyagot egy Synology NAS és egy Samsung Story Station 3.0 HDD-tár (itt egy TB, ott egy TB) szolgáltatta. Eddig egyszerű. A jelátvitelben, – hogy egy kicsit borzoljuk az idegeket – elektroncsöves Bluetooth-vevő következett, utána egy elektroncsöves integrált-erősítő, majd 92 dB érzékenységű négy utas, négy hangszórós hangsugárzópár alkotta az audio-láncot. Típusokkal és modell-számokkal nem akarjuk befolyásolni olvasóinkat, inkább felhívjuk a figyelmet a kritériumokra – nagyjából hasonló kvalitásokkal kell rendelkezni az egységeknek, hogy halljuk az eredményt. A kábelezés az elmúlt egy évben tesztelt kiválóan bevált modellekből való válogatás, áruk közelíti, de darabonként nem haladja meg az 500 000.- HUF/egység értéket. Mindezt előre kell bocsátani, mert audio-rendszerünk önmagában is nagyon jól képviseli a zeneművészet mondanivalóját. Hát még most!!!
Az X²Audio Phono Harmonizer. Köztudomású, hogy a lemezjátszás telis-tele van „buktatókkal”, amik már a hangszedő-tű hegyén kezdődnek. Végig a jelúton nem tudunk megszabadulni tőlük, a konstruktőröknek és a lemezrajongóknak rengeteg problémával kell megküzdeni. Akik már az ősidők óta…., de a most kezdő lemez-barátok is találkoztak a földelési csatlakozóval vagy vezetékkel. Ezen a ponton kell össze földelni a lemezjátszót és az erősítőt, vagy a phono-előerősítő egységet. Hiánya egyfajta búgással, gerjedéssel figyelmeztet, készülékeink követelik a csatlakoztatást. Igen ám, de már probléma is felmerülhet. Ugyanis, itt is van egy pont, ahol a káros, elektromágneses interferencia beléphet a zenészek közé. Ennek elkerülésében segít az X²Audio szakemberei által külön erre a célra kifejlesztett Phono Harmonizer passzív szűrő, ami nem tévesztendő össze az eddig felsoroltakkal. Működését tekintve az elv azonos, de ne higgye senki, hogy ezek a „dobozok” mind egyformák! (a különbség legyen a fejlesztő/gyártó titka!)
Minden harmonizer, mint a már megjelent típusok is, 100 x100 x 150 mm méretű, natúr fenyő és sötét dió színekben készül. Tömegük egyenként: kb. 1 000 gramm. A Power Harmonizer mérete: 430 x 300 x 100 mm, tömege: kb. 10 kg. Árak: https://impressivia.hu/termekkategoria/tapszurok/
Meghallgatás
Tehát még egyszer: az X²Audio passzív szűrőrendszere speciális mágneses tulajdonságokkal rendelkező, gyors reakcióképességű szűrő technológia az EMI/RFI jelek eltávolítására. Mindegyik X² Harmonizer remekül végzi a dolgát, mert amennyiben ez a leválasztás sikeres már nyertünk.
Az AMPLIFIER Harmonizer az erősítőből a hangsugárzókra kerülő nagyfrekvenciás zavarokat célzottan nyomja el, a SPEAKER Harmonizer ugyanezt teszi a hansugárzó-kábel másik végén, Az audio POWER Filter a lakás elektromos hálózatának fázis/nulla/földelés vonalait szűri. A komplett rendszer kiegészül (digitális forrás esetén) egy USB Harmonizer „kockával” és analóg lemezjátszó használatakor egy PHONO Harmonizer-el. Mindkettő a saját helyén kezeli a dolgokat, az olyan nagyfrekvenciás zavarokkal veszik fel a harcot, amelyek akár vezetéken, akár „légből kapottan” negatívan hatnak a hangzásra. Az így kialakított komplett szűrés bármilyen műsorforrás és az egész hanglánc elektromágneses és rádiófrekvenciás interferencia védelmét ellátja. Ettől komplexebb nem is lehetne.
Az USB Harmonizer „kockával” történt kalandjainkat a következőképpen lehet összefoglalni. A használat – mivel a termék csökkenti az elektromágneses interferenciák okozta jeltorzulást – egy konkrétabb hangzást eredményez. Megmarad a hangzás karaktere, de felfoghatóbbak lesznek a harmóniák, jobban elkülönülnek a hangszerek, ezáltal kellemesebb a zenehallgatás. Az audio PC-k, digitális futóművek, streamerek és D/A-konverterek tisztább jelek leadásra képesek, tehát az ezt követő erősítésnek is „simábban kell menni”, a hangoknak tisztábbnak kell lenni. Az USB Harmonizer beiktatásával minden hangzási paraméter – a dinamika, a jel/zaj viszony, a sávszélesség – egy picit megnő, de amint az tapasztalatból tudjuk, sok kicsi sokra megy.
A digitális technika eljövetelének első hozadéka a jel-tisztaság volt és a hangszerek gyönyörű felső tartományának reprodukciója állt. Megszabadultunk több, a zenei anyagok lejátszásakor keletkező, mechanikai zajtól. Később jött a „nagyfelbontás” aminek hozadékaként már térről, levegősségről, energiákról is beszélhettünk. És, most jön egy harmonizer, ami se nem digitális se nem analóg, nincs rákötve áramforrásra, és hatására a hangzás mégis felfoghatóbb, ezáltal érthetőbb, dúsabb és a hangszerek hangja élethűbbé válik.
Teljesen elmerülve a zenében élvezve hallhattunk egy nagyon jó audio-rendszer nyújtotta hangzásképet, levegőt, zeneiséget. Gyorsabbak az impulzusok, a „megindulások” és jobban követhetők hangok lecsengései. Kellemesebbé, szórakoztatóbbá válik a már meglévő, gondosan összeválogatott egységekből harmonikusan összeállított hangrendszer nyújtotta hangzás, amelyben jobb lett a hangszerpozicionálás, simábbak a hangszerhangok, szebbek és mélyebb tónusúak a hangszínek, több részlet a háttérben. Jazz muzsikán a sok kedvenc hangszer közül kibontakozik a nagybőgő teste, a ritmusszekció szétválik önálló dobokra.
Tesztünk következő részében (több nappal a digit-szekció után, szintén hosszasan hallgatva) az X²Audio Phono Harmonizer beiktatása következett. Talán azt nem is kell mondani, hogy a zene teljesen analóg forrásról, úgymond hagyományos jel-úton ért el a hangsugárzókig, sőt a hangstúdiókban bekövetkezett digitális kor határa előtt kiadott hanglemezeket hallgattunk. A lemezjátszás eleje (hangszedő, phono-elektronika) fokozottan érzékeny az elektromos zajokra – mint a lemezjátszó tű a hanglemezeken lévő koszra. Ahol nincs szösz, kosz, karc, prés hiba és a sok használat sem szántott „új barázdát”, ott a modulálatlan barázdák lejátszásakor „süket” a csend. A klasszikus-zenei, nagyzenekari, de a kamara művek, kórusművek és operák meghallgatásakor feltűnő az X² szűrőhatás. Mivel ezeket a műveket az előadói létszám miatt nagyobb teremben adják elő, az előadók és a hangszereik jobban különválnak – a felvételhez hely szükséges. A hangmérnökök a sok helyet/irányt általában érzékeltetni tudják, csak a reprodukáláskor ez nem mindig sikerül. Most igen jól hallható a szándék, sőt megkapjuk a hangszerek és énekesek közötti játékosságot, a hang-tömegek dinamikájának méretét és különbözőségét. Előbújt néhány olyan hang is, amit korábban nem vagy csak kismértékben lehetett észre venni.
Mindkettő esetben – akár analóg, akár digitális forrást hallgatunk – a konfigurációval elért eredmény egy dologban hasonlít. A zene tulajdonképpeni megjelenítése konkrétabb. A harmonizerek segítenek az előadás volumenének levegős és részletgazdag megjelenítésében. Az X²Audio termékei a technikai paraméterekkel operálva elsősorban az ésszerűségre hatnak, a muzsika közvetítésében elért többlet az érzelmekre, a lélekre hat.
Konklúzió
A kivitelezés bónusz pontokat kap a szilárd felépítésért és a minimalista megjelenésért. A hangreprodukció bevallottan, meglehetősen összetett jelenség, egyszerű magyarázatokat adni szinte képtelenség. Egy audio-láncban minden nagy hangzáshűségű berendezésnek nemcsak „abszolút” teljesítményt kell biztosítania, hanem azt fenn is kell tartania más (az audio-rendszer „láncában” az őket követő vagy megelőző) eszközökhöz csatlakoztatva. Az audio-berendezések teljesítménye valójában nagymértékben függ attól, hogy milyen „peremfeltételek” között működnek. Fontos megértenünk és kialakítanunk a peremfeltételeket, mert nagyon sok függ az áram ellátástól és a lehallgató helyiség akusztikájától is. Az is evidencia, hogy több szűrőnek nemcsak erőteljesebb a hatása, de együttes hatásukat szélesebb frekvenciatartományban fejtik ki. Szerencsére lépcsőzetesen lehet kialakítani a szűrőrendszert, ehhez a forgalmazó minden segítséget megad.
Minden audio-háztartásba X²Audio Harmonizer-t! Esetünkben a lényeg egy komplett audio-rendszer Harmonizer kiegészítőkkel történő meghallgatásán volt, reméljük sokakat érdekel, hogy a saját körülményei között miként jelentkeznek a jótékony hatások! Most mosolyognak a lapszerkesztők, mert borítékolják, hogy az olvasó is úgy jár, mint mi – már nem akarjuk visszaadni a teszt példányokat.
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Impressivia Kft
Internet: www.impressivia.hu
Telefon: +36-70/366-4553