NAMM Show 2014 Los Angeles – az Interton Kft. vállalkozási igazgatója Balogh Géza, és Marketing Igazgatója Bogár István a QSC hangtechnika hazai forgalmazóinak szemével
A professzionális hangtechnikai szakma egyik legnagyobb-méretű eseménye a Los Angeles -ben minden évben megrendezendő NAMM kiállítás. Ebben az interjúban egy kis bepillantást nyerhetünk a kiállítás forgatagába. Mint a beszélgetésből kiderült, minden kiállító igyekezett a legújabb termékeivel előrukkolni. Az Interton Kft. két munkatársa az élménybeszámolón kívül egy újdonsággal is szolgál: egy nagy sikerre esélyes vadonatúj QSC termékkel, amely hamarosan hazánkba is elérhető lesz. Mi is figyelemmel fogjuk kísérni ennek az újdonságnak a hazai útját és elsőként fogjuk bemutatni olvasóinknak ezt a remek kis eszközt. A következő számaink egyikében pedig megismerhetjük a QSC történetét és világsikereinek titkát, sőt ezen hasábokon gyárlátogatásra is invitáljuk önöket.
Most pedig irány a NAMM!
Hangzasvilag.hu: Hogyan lehet bejutni a NAMM Showra?
István: Két módon. Az egyik, ha NAMM tag vagy, a másik pedig, ha meghív egy NAMM tag. Mi tagok is vagyunk, bár ez elég új keletű. Eddig a QSC által biztosított meghívóval vettünk részt a rendezvényen. Most viszont úgy alakult, hogy egy gyárlátogatást is beiktattunk a QSC-nél, ám mire odaértünk hozzájuk, sajnos az összes meghívójuk elfogyott. Ez két nappal a show előtt derült ki, így elég gyorsan elkezdtünk intézkedni, hogy megkapjuk a tagságot, másrészről pedig igyekeztünk meghívót szerezni más úton is, ha a tagság mégsem oldódna meg időben. A meghívók annyira utolsó pillanatban érkeztek meg, hogy a taxi már várt ránk, amikor a szállodában kinyomtatták nekünk őket. Végül egyébként mindkét részről megérkezett a belépőnk, hiszen már tagként is be tudtunk menni, illetve meghívónk is volt.
Hangzasvilag.hu: Ti eredetileg a NAMM Showra indultatok, vagy a QSC gyárlátogatásra?
István-Géza: Is-is.
Hangzasvilag.hu: Nézegetve a NAMM Show honlapját láttam, hogy nyáron is és télen is van. Mi a különbség a kettő között?
Géza: A téli, ami januárban van az egy komolyabb rendezvény. A NAMM alapvetően egy nagy szervezet, olyasmi, mint itthon a HANOSZ. Ez a HANOSZ-nak az Amerikai verziója, nyilván az ottani méretekkel és szervezettséggel. Évente több alkalommal szerveznek kiállítást, de én úgy tudom, hogy tematikáját tekintve nincs különbség a kettő között, kizárólag a méretét illetően. A téli, amin mi is voltunk most, az Los Angeles-ben van a nyári pedig Nashville-ben, Texas államban. Több mint 100.000 látogatója volt a kiállításnak, és azt hozzá kell tennem, hogy ez a laikus közönség számára nem nyitott kiállítás. Tehát ha te odamész, mint magánember, hiába van pénzed, akkor sem mehetsz be.
Hangzasvilag.hu: Ez döbbenetes mennyiségű látogató… Itthon, ha jól tudom az októberben megrendezésre kerülő Hangfoglaláson kívül nincs más kimondottan hangtechnikával, hangszerekkel és ezek gyártóinak a felsorakoztatásával foglalkozó kiállítás. Ráadásul közel sem ekkora tömeget vonzó dolog ez nálunk sajnos, pedig az itthoni verzió még a látogatók előtt is ingyenesen nyitva áll. Van egy új fejlesztése a QSC-nek, ami a NAMM Show-n mutatkozott be. Mi ez?
István: TouchMix névre hallgat. A legrövidebben úgy tudom leírni, hogy egy digitális keverőpult. A nevéből adódóan érintőképernyős felülettel rendelkezik, illetve azzal is, hiszen vannak rajta potméterek. Ami nagy előnye a hangminőségén túl, hogy kétféle funkcióval is rendelkezik. Az egyik egy auto funkció, mely a kezdőknek nyújt segítséget. Párhuzamot vonva a fényképezőgépekkel, olyan, mint az automata fókusz. A másik pedig a professzionális felhasználóknak ad nagy szabadságot, hiszen profi módban minden funkció elérhető. Így a hangtechnikusok élvezhetik a keverő minden funkcióját, teljesen személyre szabott produkciót állíthatnak elő vele. Ne feledkezzünk meg a méretéről sem, hiszen egy kisebb notebookéval vetekszik.
Hangzasvilag.hu: Engem a leginkább az győzött meg, hogy vezeték nélküli távirányításra is lehetőséget ad, így nincs helyhez kötve a technikus.
István: Ennek a szolgáltatásnak legnagyobb előnye akkor jön elő, mikor egy produkció feláll, elkészül a színpadkép, csak a beállás van hátra. Egyszerre 12 iPad-et is lehet csatlakoztatni hozzá, így a zenészek saját maguknak állíthatják be például a monitorokat! Vagy épp felmegy a technikus a színpadra, és ott tudja beállítani a szükséges dolgokat. A kapcsolat egy wifi adapter segítségével jön létre, melyet a TouchMix egyik USB portjába lehet csatlakoztatni, amelyet tartalmaz a csomag.
Géza: A digitális technikának köszönhetően rengeteg állítási lehetőséget kínál, az effekttől kezdve minden benne van, a kezelése pedig nagyon egyszerű. Viszont tudásban jóval több annál, mint amit a méreteiből gondolnánk. Alapvetően a TouchMix-et zenészek és kisebb együttesek számára tervezték, mobil felhasználás céljára. Tehát nem kimondottan színházi vagy nagyobb élő hangosítási produkciókhoz. Nem tudom, ez itthon mennyire lehet életszerű, de egy zenekarnál a zenészek előveszik az iPad-jüket, amit csatlakoztatnak a Touch Mix-hez, és koncert közben saját maguknak beállíthatják, hogy a kontrollban mi, és hogyan szólaljon meg. Ezzel megszüntethető a technikus felé a kiintegetés és csúnyán nézés a buli közben, hogy vedd lejjebb a hangot, azt told feljebb stb., mert magának tudja beállítani a zenész. Aztán döntse el mindenki saját maga, hogy ez jó vagy rossz.
Hangzasvilag.hu: A NAMM Shown az új termékek versenyben is részt vesznek, ha a gyártó a részvételi szándékot időben jelzi. A TouchMix is részt vett ezen a versenyen?
István: Igen, olyannyira, hogy az egyik Best of Show díjat meg is nyerte! Összesen 20-at osztanak ki a rendezvényen. Amikor odaértünk a QSC standjához és megéreztük ennek az egésznek az atmoszféráját, én már reménykedtem ebben, hiszen a TouchMix bemutatók a QSC standján non-stop zajlottak és hatalmas érdeklődés övezte őket. A standon belül volt egy külön TouchMix rész, ami kétfelé volt osztva. Az egyik felén ment a bemutató, ahol a QSC egyik munkatársa prezentálta a keverőt. Ez ki is volt vetítve és hangosítva. A másik felén pedig egymás mellett voltak elhelyezve a készülékek, és természetesen ki lehetett próbálni őket. Folyamatos és óriási érdeklődés volt a bemutatón, rengetegen nézték és hallgatták, valamint a másik részen hihetetlenül sokan kipróbálták. Én ekkor már sejtettem, hogy megnyerhető a díj.
Hangzasvilag.hu: Ti láttátok, hogy erre mekkora az érdeklődés. Elképzelhető, hogy ezt itthon megcsináljátok ugyanebben a koncepcióban a Hangfoglaláson?
Géza: Mi ezt szeretnénk hamarabb bemutatni, hiszen a Hangfoglalás októberben lesz, és az még nagyon messze van. Mi már április-májusban, a most már hagyományosnak mondható „QSC – Add a zenéd!” road show keretein belül szeretnénk bemutatni a TouchMix-et.
Hangzasvilag.hu: Nem arra, gondoltam, hogy októberig csigázzatok minket ezzel a szuper technikával, hanem arra irányult a kérdés, hogy az a koncepció megvalósul-e, hogy a bemutatók mellett ki is lehet próbálni majd a kiállításon a Touch Mix-et?
István: Mindenképpen, sőt azt is kijelenthetjük, hogy ezt meg is fejeljük, hiszen az iPad-ről való vezérlést is kipróbálhatják majd az érdeklődők.
Hangzasvilag.hu: Idén is el leszek foglalva ezek szerint a QSC standjánál! Kicsit más…. Beszéljünk magáról az utazásról, illetve a gyárlátogatásról. Milyen volt belépni a QSC gyárba?
István: Hatalmas élmény volt. Lehetőségem nyílt néhány fotót készíteni a gyárban, persze szigorúan csak a külön engedélyezett helyeken és ott is csak meghatározott szögből. Éppen engedélyeztetés folyik arról, hogy ezek közül néhányat közszemlére tehessünk, ha megkapjuk a zöld utat, akkor ti is kaptok belőle!
Hangzasvilag.hu: Meglepő lenne ha megkapnátok, hiszen egyik ekkora cég sem szeretné a konkurenciának megmutatni, hogyan is folynak a gyártási folyamatok…
István: Ezek a képek nem igazán erről szólnak, mert természetesen azok szigorúan titkosak, inkább magát az atmoszférát adják vissza, illetve azt, hogy miért is tart ott a QSC ahol és miért fejlődik ilyen tempóban. Érdekes lenne, ha megmutathatnánk, de ezt majd a QSC eldönti.
Hangzasvilag.hu: Hol van a gyár helyileg?
István: Costa Mesa-ban, California államban.
Hangzasvilag.hu: A NAMM Show-n és a gyárlátogatáson kívül hol jártatok még?
István: Michel Jackson Show-n, hiszen ha már Amerikában vagyunk, mindenképpen szerettünk volna megnézni szakmai szemmel is egy olyan produkciót, ami nálunk nem igazán elérhető. Ez a minőség egyelőre csak nagyon ritkán tapasztalható itthon.
Hangzasvilag.hu: Mit láttatok?
István: Michel Jackson – The One című show-ját. Ez egy másfél órás show műsor, ami természetesen az ő zenéiből válogatva tevődik össze. Tudom, közhely, de ezt tényleg nem lehet szavakkal leírni, hiszen ha le lehetne, akkor nem kellene elmenni megnézni. De ezt valóban nem lehet, ezt látni kell. Volt a show-nak olyan része is, amelynél ha nem tudnánk, hogy ő már nem él, akkor elhinnénk, hogy ott táncol a táncosok között. Maga a megjelenítés, a koreográfia, az egész, ahogy összeáll, nagyon komoly volt.
Géza: Az hozzá tartozik, hogy ez egy rezidens show, tehát minden fixen berendezett, ennek köszönhetően természetesen minden teljesen profin van elkészítve, nem úgy, mint egy utazó cirkuszi produkciónál. Ez pedig szinte hihetetlen látványelemek kivitelezését teszi lehetővé.
István: Egyszerre annyi minden történik a néző előtt a színpadon, a feje fölött a levegőben, mellette, és néha a háta mögött is, hogy azt sem tudja, hová nézzen, mire koncentráljon épp. Ezek közül egy látványelem is teljesen lekötné az ember figyelmét, de itt egyszerre 4-5 ilyen is van. Tényleg azt sem tudtuk, hová figyeljünk épp, egy-egy adott pillanatban.
Géza: A műsort a Circus de Soleil csinálta, ami egy világhírű csapat, és szerintem olyan profi volt, mint amit az ő hírnevüktől elvárhatunk. Elképesztően hatásos és hihetetlenül ötletes volt.
Hangzasvilag.hu: Zenei szakemberekként végig járni egy NAMM Showt, megnézni egy ilyen elképesztő produkciót, mint a Michel Jackson – The One és utána hazaérkezni a magyar valóságba, milyen érzés? Mit szűrtetek le a kint látottakból? Nincs bennetek késztetés arra, hogy valahogy az ott tapasztaltakat átültessétek ide?
István: Tudod, aki ebben a szakmában dolgozik – és nem csak mi az Intertonnál, szerintem tényleg minden szakmai beállítottságú kolléga – amikor elmegy megnézni egy produkciót, azonnal fürkészni kezdi a hangtechnikát, fénytechnikát stb. Itt mindenképpen pozitívum volt, hogy ez a része 99,99%-ra vizsgázott. Már az önmagában nagy élmény nekünk, ha ki tud kapcsolni az agyunk egy-egy produkció alkalmával, és nem figyeljük a technikát, a hangot stb. Teljesen leköt minket, amit látunk és hallunk.
Géza: Visszatérve arra, amit kérdeztél, én nem gondolom, hogy ez annyival jobb lenne, mint egy magyar. Ennek az egésznek a magja az, hogy mennyire vagy kreatív, mennyire tudod kitalálni a produkcióhoz szükséges dolgokat. Voltak pl. LED sorral kirakott figurák, amik hófehéren világítottak, ami ha itthon valósul meg, akkor mondjuk a fénye lehet, hogy sárgásabb, mert a megvalósításnál anyagi okok miatt csúszhatnak be ilyen malőrök, de szerintem Magyarországon elképesztő mennyiségű kreatív ember van és nagyon jó produkciókat tudnak csinálni. Az tény és való, hogy néha a pénztárca nem áll a produkció mellett. Egy dolgot mindenképpen meg lehet tanulni tőlük, mégpedig azt, hogy ők nagyon kitartóan mennek az adott cél felé. Nem érdekli őket, hogy válság van, hogy kevesebb a pénz, ők csinálják, dolgoznak és ez által fejlődnek. Ha ugyanilyen szemlélettel dolgozol itthon, akkor sok sallangtól meg lehet szabadulni.
Hangzasvilag.hu: Fantasztikus élményekkel vagytok tele! Visszatérve a QSC újdonságára a TouchMixre, mikor lesz elérhető Magyarországon?
István: Várhatóan áprilisban érkezik meg a bemutató darabunk belőle. A „QSC – Add a zenéd!” road show-n készülünk bemutatni. Terveink között szerepel, hogy Győrbe és Békéscsabára is elvisszük a bemutatót, hiszen ezekben a városokban még nem jártunk vele, de természetesen a QSC.hu honlapon nyomon követhető lesz, hogy pontosan mikor és hol mutatjuk be a TouchMix-et és a többi QSC eszközt. Előreláthatólag májustól tudjuk a TouchMix megrendeléseket teljesíteni.
Hangzasvilag.hu: Sok sikert kívánunk nektek a Touch Mix-hez, és ígérjétek meg, hogy a teszteléséről a Hangzásvilág.hu írhatja az első beszámolót!?
István: Erre szavamat adom!