A gondos hanglemezgyűjtő ismeri és használja a szénszálas hanglemeztisztító kefét. Dupla soros elemi szénszálakból áll, a már forgó hanglemez felületét lehet vele megtisztítani. Kezelése egyszerű, csupán némi odafigyelést és türelmet kíván. A szénszálas kefét saját súlyánál alig valamivel nagyobb erővel nyomva a hanglemez felületére, sugárirányban végezhetjük el a tisztítást. Javaslom, hogy néhány lemezfordulat után tisztítsuk meg magát a kefét is, az azt tartó U alakú műanyag keret segítségével, majd ismételjük meg a törlést. A szénszálak átmérője 7-9 mikron, így azok a barázdák mélyebb részeiről is hatásosan el tudják távolítani a port, kíméletesen bánik lemezeink anyagával. A szénszálak elektromosan vezetők, így segítenek a hanglemez felületi sztatikus feltöltődésének eloszlatásában. Fontos, hogy ujjunkkal, kezünkkel soha ne érintsük a kefe szálait. Ajánlatos közvetlen a lemezoldal meghallgatása előtt használni a lemeztisztító kefét.
A „nedves” lejátszást, manapság kevesen ismerik mert nem favorizálják a Lenco cég által gyártott eszközt és a hozzávaló folyadékot a boltokban. Az eljárás lényege, hogy a szerkezet a kis kefén keresztül vékony folyadékfilmet terít a hanglemez felületére, így a hangszedőtű a lejátszás egész ideje alatt abban a „lében” fut. (!!!)
A hanglemezjátszás lényegi mozzanata a barázda és a lejátszótű „találkozása”. A mechanikában példa nélkül áll, hogy két egymáson elmozduló, súrlódó felület bármilyen kenés nélkül működjön! Az analóg hanglemezjátszás a ritka kivétel.
Az könnyen belátható, hogy a „folyadékfilmmel” kent barázdafal és a lejátszótű súrlódási együtthatója nem kicsi mértékkel csökken, kevéssé kopik a tű és az értékes információt a zenét rejtő barázdafal. A folyadékfilmben való „úszás” kiváló hőelvezető, a sztatikus feltöltődést pedig alapvetően meggátolja a lejátszás ideje alatt. Logikusnak tűnhet, hogy ennyi előnyös tulajdonság bőségesen ellensúlyozza az eljárás kissé bonyolult mivoltát. Sajnos sok lemezbarát élte át a keserves felismerést: az egyszer már ilyen módon „kezelt” lemez csakis az újbóli nedves lejátszáskor volt ismét élvezhető. A procedúra során ugyanis a hanglemez felületén, ill. a barázdáiban lerakódott szennyeződést a folyadék feloldotta ugyan, de egy későbbi száraz lejátszáskor a visszamaradt és kikristályosodott ásványi összetevők, és egyéb „szemetek” addig soha nem hallott az előzőeknél nagyobb recsegést-ropogást keltettek. És ez bizony komoly hátrányt jelentett mind az otthoni „lemezezésben”, mind pedig a használt hanglemezek vétele, eladása, cseréje esetén. Tehát a sok előny mellett egy gond is tapasztalható ami a lemezek lemosásával orvosolható.
A lemezek por, kosz és új-lenyomat, valamint a LencoClean marasztalta szennyeződések nedves tisztítására az egyszerű módszer a langyos mosogatószeres lemosás. Sokaknak meglepő, de hatásos és nem károsítja a lemezeket. Legalábbis nem annyira minthogy úgy hagynánk, nem törődve ezzel a problémával. A mosás előkészületeket és szárító utómunkálatokat igényel. Először készítsünk elő egy kellő nagyságú egyszerű háztartási műanyag-tálat, folyékony mosogatószer és desztillált víz 50-50%-os oldatát, valamint nem szálasodó kendőket. Ezeket az eszközöket másra sem előtte sem utána ne használjuk., tehát megbízhatóan tiszták legyenek! Fontos, hogy a tisztítást csakis barázda irányban körkörösen végezzük, hogy ne kenjük bele a már fellazított koszt a barázdákba! Az öblítést is desztillált vízzel végezzük, majd a lemosott lemezeket enyhén megtörölve (szintén barázda irányban) szobalevegőn szárítsuk!
A fentiekkel egyetértve javaslom a lemezek időnkénti lemezmosógéppel történő tisztítását. Kiváló gépek és mosófolyadékok kaphatók a világ- és hazai piacon, sőt mivel áruk egy kicsit magas, igényes lemezboltok és hifi szalonok vállalják a lemezmosást szolgáltatásként.
A következőkben bemutatjuk a legújabb tisztítási eszközöket.
A SpinClean egyszerű, kézi hajtányú mechanikus eszköz. A készlet áll egy, a lemez alakját hellyel-közzel követő műanyag vályúból, kettő keféből, vezető görgőkből, tisztító folyadékból és törlő kendőkből. A feltöltött vályúba speciális lemezmosó folyadékot töltünk, vertikálisan beletesszük a lemezt majd lassan forgatva a kefék segítségével megtisztítjuk. A legjobban követi a barázda irányt, mert méretezésénél fogva csekély a tévedés lehetősége. A módszer régi, nem is ez az egyedüli ilyen lemezmosó, de ez a legújabb. Amiben különbözik a többitől az a műanyag alkatrészek gyártási minősége (mint a legónál) és az alapanyag. A meglepő tapasztalat az edény alján összegyűlő a barázdák közül kimosott szutyok, eddig nem látott mennyisége és a tény, hogy leülepszik a vályú alján. Ez eddig nem volt ilyen egyértelmű, a mosóoldatban eloszlott a szennyeződés. Itt nem kenődik újra a lemezre. Valószínű titkos a folyadék receptje, de a lemezrajongó vegyészhallgatók megfejthetik.
A Music Hall félautomata lemezmosó a legutóbbi produktum a világhírű konstruktőr Roy Hall vegykonyhájából. A robusztus és nem csekély súlyú berendezés leszívja a szennyeződést a lemezek felületéről. A lekerekített oldalú, robusztus hasáb alakú berendezés tartalmaz egy lemezforgató mechanikát és egy nedves-porszívót. A lemezt feltesszük a tányérra, rögzítjük a mellékelt nagy tömegű menetes súllyal, bekapcsoljuk a motort. A már említett lemezmosó-folyadékot óvatosan szétterítjük a lemezen és a barázdák fölé helyezzük a résének szélén bársonnyal bevont szívófejet, majd bekapcsoljuk a szívómotort. Az eredmény vegytiszta lemez felület lesz.
Meg kell említeni azt a tényt is, hogy a lemezekre a por és a szennyeződés ismételten felkerülhet, ezért minél kevesebb időt töltsenek a levegővel érintkezve, lejátszás után hamar tegyük be az antisztatikus anyagból készült tasakjukba, sőt védjük meg a lemezek borítóját is a kopástól. Mindazok az eszközök és módszerek amikkel megőrizhetjük a régi lemezek hangzását a mai kor technikájának köszönhetően az internet segítségével elérhetők. Az új technika nem áll haragban a régivel, segít megőrizni az emberiség kultúrkincsét. A fent említett készülékek és módszerek nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy újra pattogás nélkül hallgassuk Szörényi Leventeénekét:…csillogó fekete lemezeken Little Richard énekel…