…egy rossz és egy jó.
A rossz hír, hogy vége a nyárnak, a jó hír, hogy elkezdődött az őszi/téli audio bevásárlási szezon, ami a High-End kategóriás termékeket érintő piacgazdasági események csúcspontja. Az elmúlt nyáron, az időjárás szeszélyei, a csapadék miatti súlyos árvizek, a néhány napig tartó kánikulát hatalmas hőmérséklet-különbséggel felváltó, eddig nem látott jégveréssel kísért viharok nem hagytak unatkozni bennünket. Amikor a meleg vagy a hideg, sőt a viharok elől bezárkóztunk szerencsére bőven volt mit hallgatni, legyen szó hangsugárzókról vagy erősítőkről, de napirenden volt egy-két streamer és hangszedő is. Nos, akkor most legyen szó arról, hogy miket fogunk ezentúl hallgatni. Barangolásunk az Audiocentrum háza tájának újdonságairól szól.
Az Acoustic Energy – a Cirencester (római nevén Corinium) környékén működő angol cég – ámulatba ejtően szép modellel rukkolt elő. A Corinium kivitelében egy eddigiektől merészebb húzással lágyabb vonalvezetésű modell, ami jól mutatja, hogy az elmúlt években megannyi anyagot és technológiát kipróbáló csapat tudása nagyon is beérett. A tervezőcsapat közel hároméves új projektjének csúcspontja ez a következő generációs padlón álló modell, amely további új mércéket állít fel a teljesítmény, a dizájn és az érték terén. …”A High End München 2023 rendezvényén debütált hangsugárzó lényegesen dinamikusabb, élőbb hangzású, és zeneileg jobban magával ragadó, mint bármely korábbi termékgeneráció, amelyet terveztünk. Ezt a vadonatúj hangszórók kifejlesztésével, a keresztváltó-alkatrészek gondos kiválasztásával és akusztikailag és esztétikailag is lenyűgöző kabinet létrehozásával sikerült elérni”… – nyilatkozta Mat Spandl tervezőmérnök.
Egy hangsugárzónak zeneileg lebilincselőnek, jó időzítési képességűnek, kell lenni valamint dinamikát és valósághű léptéket kell biztosítani. No, ezt tesztelni fogjuk.
Az Austrian Audio Composer egy referencia-osztályú fejhallgató, amelyet ínyenceknek és profiknak terveztek, hogy zenéjüket a legkiválóbb formában hallhassák. Az osztrák márkát talán már nem kell bemutatni, hiszen az elmúlt években már sok modellel lehetett találkozni a pro- és gamer- termékek körében. Törvényszerű tehát, hogy a csapat előbb vagy utóbb, a High-End audio-piacon is megmutassa, mire képes. A The Composer fejhallgató a csapat tudásának legjavát nyújtja!A Composer magában foglalja az Austrian Audio díjnyertes Hi-X technológiáját, de egy új, 49 mm átmérőjű membránkialakítással. A Hi-X49 DLC membránja, a kivételes merevség és hiteles hallgatási élmény érdekében, gyémántszerű karbon kialakítást kapott. Műszaki adatai is lenyűgözőek: 160 mW bemeneti teljesítményre 112 dBspl/V hangnyomást tud kelteni, mindezt a teljes 5 Hz-től 44 000 Hz-ig tartott frekvenciatartomány átlagában, kisebb, mint 0,1% teljes harmonikus torzítás mellett. Ígéretes!
A Pro-Ject Audio Systems büszkén jelenti be három új hangszedő bevezetését! A Pick-it MC3 és a Pick-it MC9 mozgótekercses (MC) kialakítások. A cél, mint mindig, a technikai illeszkedés maximuma, amit az általuk tervezett hangkarok megkívánnak. A fő cél: megőrizni a hanglemezek precíz és zenei reprodukcióját. A Pick-it MC3 egy univerzális hangszedő, amely erőteljes és dinamikus hangzást ad popzene és rockzene hallgatásakor, ez a dinamizmus a nagyzenekari klasszikusok hallgatásakor is jelentkezik. Mechanikai jellemzői a teljes alumínium hangszedőtest, a kereszt-alakú ARMCO tisztavas tekercstest, 6N tisztaságú, lineáris kristályszerkezetű, réz tekercselés és a kriogén kezelt tűszár. A Hyper-Spherical metszésű/csiszolású tű képes a hanglemez barázdáiban lévő minden információ kinyerésére.
A Pro-Ject Audio Systems Pick-it MC9 hangszedője a legnagyobb pontossággal szolgáltatja a zenét. A részletes hangszínpad, a rendkívüli dinamika és ritmika csak néhány kulcsszó ennek a hangszedőnek hangzási tulajdonságai közül. A világon egyedül álló jazz és klasszikus művek tolmácsolására lett megalkotva, olyan rendkívül dinamikus muzsikára lett optimalizálva, mint Dvořák – Újvilág szimfóniája vagy mint a Head Hunters – Herbie Hancock amerikai jazz-zongorista és zeneszerző tizenkettedik stúdióalbuma. A Pick-it MC9 hangszedő kereszt-alakú Telar 57 tisztavas tekercstesttel készül, 6N lineáris kristályszerkezetű, tiszta réz tekercseléssel és 0,35 mV kimeneti feszültséget szolgáltat 1,8 gramm/mN ajánlott tűnyomással.
A Pick-it PRO Balanced már a lemezhallgatás első lépésénél teljesen szimmetrikus (True Balanced) jelátvitelt biztosít. A szimmetrikus belső szerkezet nagy előnye, hogy képes távol tartani a zajokat és interferenciákat. Ez a mozgó mágneses modell az Ortofon céggel együttműködve került kifejlesztésre, abból a megfontolásból kiindulva, hogy a világhírű, patinás vállalat mérnökei 1918-óta hangszedők egyedülálló választékát létrehozva elsők a lemezjátszásban. Az Ortofon kiváló gyártási képességeinek köszönhetően egy egészen különleges hangszedő készült: a Pick-it PRO.
A Pink Floyd együttes „The Dark Side Of The Moon” albumnak zenéje igazán ikonikus, de ugyanígy maga a lemezborítón szereplő műalkotás is. A borító sejtelmesen egy prizmát mutat, ami a fehér fényt színes sugarakra bontja. Varázslatos és misztikus téma, amely a zenekar összetett hangzásvilágát illusztrálja. A Pro-Ject tervezői úgy gondolták, hogy ebből a látványból egy lemezjátszót kell létrehozni, amely visszaadja az eredeti albumborító színeit és a lemez zenei anyagának dinamikáját. Az eredmény egy rendkívüli lemezjátszó lett. Meg kellett tartani a műalkotás tervezésének alapvető szempontjait, ehhez kiváló minőségű anyagokat kombináltak. A lábazat MDF-ből készült, amely tökéletes alapot kínál. A nehéz alumínium segédtányér rozsdamentes acél tengelye egy bronz perselyben helyezkedik el. A lapos szilikon szíj kialakítja a kapcsolatot az AC-motorral, stabil fordulatszámot biztosít. Az alacsony rezonanciájú hangkar egy teljesen új kivitelezés, a lemezjátszó egyik csúcspontja. A fekete alumínium alkatrészek és az akril kombinációja abszolút vonzerőt eredményez. A mellékelt Pick-it PRO Special Edition hangszedő a teljes koncepcióhoz lett hangolva, adja azt a gazdag hangzást, amelyet egy Dark Side Of The Moon lemezjátszótól elvárható.
Mindehhez kapóra jön a Pink Floyd – The dark side of the Moon című albumának 50. évfordulója. A Redux Dark Side of the Moon album a „Dark Side” újrafelvétele Roger Waters által. Mivel az 1973-ban megjelent eredeti album szövegei teljes egészében Waters-től származnak, eszébe jutott, hogy elkészíthetné az anyag hasonló újrarögzítését. Egy sajtóközleményben Waters ezt írta: …„Dave, Rick, Nick és én még fiatalok voltunk amikor az eredetit elkészítettük, és ha megnézzük a körülöttünk lévő világot, nyilvánvaló, hogy az üzenet nem ragadt meg. Ezért kezdtem el fontolgatni, vajon mit hozhat a 80 éves bölcsesség egy újragondolt változatban”… – nyilatkozta. A The Dark Side of the Moon Redux anyagában nem szerepel a Pink Floyd többi tagja. Friss a zenészek összeállítása, mint Gus Seyffert, Joey Waronker, Jonathan Wilson, Jon Carin, Johnny Shepherd, Azniv Korkejian (beduin), Via Mardot, Gabe Noel és Robert Walter. Csak az eredeti szövegrészeket tartalmazza, gitárszólókat nem(!), annak érdekében, hogy zeneileg és szellemileg kihozza az album szívét és lelkét. A „Speak to Me” új verziója tartalmazza Waters versét a Pink Floyd 1972-es „Free Four” című számából. Waters nem a The Dark Side of the Moon helyére szánta Reduxot, hanem tisztelgésképpen. …„Az új felvétel szerintem jobban tükrözi, és jobban jelzi, hogy mi volt a lemez koncepciója”… Egyedül Nick támogatta a meglévő munka újragondolásnak koncepcióját. A Pink Floyd dobosa szerint a Redux abszolút zseniális …”Egyáltalán nem olyan mintha spoiler lenne az eredetihez, ez egy érdekes kiegészítő”…
A Pro-Ject konstruktőri és gyártó vállalat megújította hangkar kínálatát. Legutóbb épp a müncheni High-End Show kiállításon csodálhattuk meg az új választék alapjait. Az elmúlt évek során többször is szóba került a hangkar sorozat megújítása, illetve fel-fel bukkantak prototípusok a márka főhadiszállásán. Nyílt titok volt, hogy hosszú ideje csiszolgatja a csapat a következő generációt. A hangkar a lemezjátszó egyik legfontosabb része, ezért nemcsak befolyásolja, hanem sajátos módon formálja is a hangzást. Különböző csapágytípusokkal, hangkar-anyagokkal és hangszedő-kombinációkkal mélyreható hallási teszteket végeztek, hogy kifejleszthessék a keresett hangzáshoz szükséges megoldásokat. Körülbelül 15 év tapasztalatával továbbfejlesztették a hangkarok kialakítását. Az új EVO és EVO Premium hangkar sorozat az eredmény. Az új EVO termékcsalád lehetővé teszi, hogy megtaláljuk az adott hangszedőhöz leginkább illő, megfelelő tömegű és anyagú hangkart. Az opciók között megtalálhatók a tiszta karbon csővel készülő, a kissé nehezebb szén-alumínium szendvics konstrukciók, és az S-alakú alumínium hangkarok, prémium minőségű, SME shell hangszedőtartók. Mindezek lehetővé teszik a tömeg még finomabb hangolását. A 9′, 10′ és 12′ hosszúságú, fekete vagy kézzel polírozott ezüst színben, valamint prémium változatban, rozsdamentes acél csapágytömbbel, ezüst huzalozással, továbbfejlesztett csapágytömbbel és ellensúlyos kialakítással elérhető modellek a jelenlegi legteljesebb hangkar családot alkotják a piacon.