Szűrni, vagy nem szűrni – ez itt a kérdés.
Erre a kérdésre a választ cikkünk végre kapja meg Kedves Olvasónk, egy nagyon érdekes hálózati áram-kondicionáló készülék bemutatása után. Ismerkedjünk meg az ISOL–8 Minisub Axis hálózati tápkondicionálóval. amely a napokban járt a szerkesztőségünkben!
Kicsomagolás után egy nagyon igényesen kialakított 444×85×305 mm-es masszív, húzott acéllemezből készült doboz került elő. Előlapját vastag, eloxált, ezüstös, selyemfényű, alumínium panel alkotja. Az előlapon egy aprócska fehér LED jelzi a feszültség alatti állapotot. A hátlapon találhatók a készülékeinknek szánt csatlakozók. Baloldalról találunk 2 erősáramú kimenetet az erősítők számára. Majd következik az IEC földelt aljzat a betáp részére. Ezután egy „nagy” földelő csavaros zöld banándugó csatlakozót találunk. Nagyon jó megoldásnak tartjuk, hiszen a földelési problémákat könnyű vele megoldani. A sort 4 db kis-áramú konnektor zárja.
Tiszta energiát a vezetékbe! Egy kis elméleti áttekintés segíti a hálózati szűréssel kapcsolatos dolgok könnyebb megértését. A hálózati áramból megannyi átalakítás után a hangszórón keresztül jelenik meg a hallgató számára a zene és ezzel együtt maga az élmény. A hálózati feszültség elvileg zajmentes és torzítatlan. Sajnos az elmélettel szemben a gyakorlatban a hálózat nagyon zajos torzított, amelyre még néha egyenáramú feszültségek is rárakódnak a „tápláló” áramra. Hát igen egy profán gondolat juthat eszünkbe (nem mindegy, hogy mit eszünk) Természetesen a készülékeknél is ugyan ez a helyzet. Nagyon fontos tehát a készülékeket tápláló hálózati áram megfelelő „kezelése”. A zaj, illetve a tiszta szinuszos jel nagy fontossággal bírnak a hifi rendszerekben a zene minél életszerűbb megszólaltatása érdekében. Az ISOL–8 Minisub Axis kiszűri a működtető áramból a zajokat, egyenáramú „rárakodásokat”. Az egyenáramú komponensek kiszűrésére szolgáló áramköri megoldást világszabadalom védi. Az úgy nevezett DC offset -feszültség megzavarhatja a hálózati transzformátorokat, így újabb problémák lépnek fel, amelyek a reprodukált hangban elszíneződések, torzulásokat okoznak.
Működés közben. A teszt rendszerünket először a szűrő nélkül kapcsoltuk a hálózathoz.
Digitális forrásként az Onkyo Integra DX 7711 CD játszót, Delta Audio Jitter Killer-t, Reymio DAP 777 JVC K2 DAC-ot használtuk. Végfokozatként az Onkyo Integra a 9911 erősítője szolgált. A vonal végén Quadral Vulkán MK. V. Transmision Line rendszerű hangsugárzók álltak. Az összeköttetésekhez a kábeleket a felső osztályból választottuk.
Több zenei műfajban hallgatóztunk. Mindig valami hosszútávon fárasztó érzés, valamiféle fedettség, fátyolszerű hatás zavarta meg a zene teljesen kötetlen élvezetét. A vizsgálatot hajnalban is megismételtük, teljesen azonos zenei programot hallgattunk. Nagyon meglepődtünk, amikor azt tapasztaltuk, hogy a napközbeni zenei élménynél nagyságrend-el több volt éjszaka, mint nappal. Vajon mi ennek az oka – tették fel a kérdést a tesztben résztvevők közül többen. Egy oszcilloszkóp segítségével megmutattam, hogy, hogy néz ki a rendszerünket „tápláló” villamos áram. A magyarázat egyszerű, nappal a hálózat zajos. Sok a zavar a háztartási gépek, villamos járművek, liftek, digitális mobil eszközök, meg minden más gépezet és készülék tejesen beszennyezi a villamos hálózatot. Éjszaka meg szinte minden nyugalomban van. Hallgatóságunknak ezt az állapotot is bemutattuk a műszerünkkel.
Másnap ismételten meghallgattuk a már jól ismert teszt anyagunkat, de előtte bekötöttük az ISOL–8-at. A végfokozatot az erősáramú kimenet egyikéhez a forrás készüléket és az előerősítő fokozatot a kis-áramú a kimenetekhez kapcsoltuk. Szinte leírhatatlan változás következett be nappal is az „éjszakai nyugalom” komfortjával, sőt még tökéletesebben, zavarok nélkül hallgathattuk a teszt anyagunkat.
Carl Orff – Carmina Burana c. művéből hallgattunk meg részleteket.(Decca-London Doráti Antal és a Royal Philharmonic Orchestra phase 4 stereo) Szűrő nélkül átlagos megszólalás, kicsit lendületlen előadás, a zenészeket el kéne küldeni egy stampedli pálinkáért, hogy valami „élet”-el teljen az meg az előadás. A kórus kicsit függöny mögül muzsikál. A szűrővel minden kinyílt, csillogó előadás, dinamikus és gyors megszólalás. A zenekar most már élettel teli módon, a kórus a függöny előtt játszik. Végre hallani, hogy ez a lemez mennyire jól szól, mennyire jó felvétel!
Egy kis rock opera: feltettük Szörényi Bródy – István, a Király című Glória kiadású lemezét. Ez a lemez volt az első magyar gyártású CD kiadvány. (Kövecses László, a VTCD Videoton kereskedelmi igazgatója a PR1917-es (CD1) sorszámú István, a király kiadványt jelölte meg első magyar CD-ként – Ő csak tudja – szerk.) Egy kicsit a nosztalgia is elfogott, hiszen 1982-ben ott voltam az ősbemutatón a Király dombon. Az akkori zenei élmény még a mai napig is a „fülemben” cseng. Szűrő nélkül egy átlagos előadás. A hangok kicsit fedettek, a tér kicsit összeszűkül. Mintha valamilyen fátyolszerű köd települne rá a zenére. Szűrővel, szinte úgy érzem mintha az idő kerekét visszafordították volna, benne vagyok az előadásban, minden rendben van.
Végül egy Jazz lemezzel kapcsolatos tapasztalataimról is be szeretnék számolni. Részleteket hallgattunk Patricia Barber Companion című lemezéről, amely JVC K2 kiadvány. Szűrő nélkül is az átlagnál életszerűbb és teresebb a felvétel, nem csoda, hiszen a JVC K2 CD technológiája képviseli a csúcsot ennél a formátumnál. A nagybőgő nagyon mélyre lemegy, de mégis valami pici nüánsz azért hallható, a húrok valahogy összemosódnak. Patricia Barber rendkívül jól énekel, de valamilyen fátyolszerű mögül. A szűrő bekapcsolásával a zene élmény-teljessé válik. A csodálatosan jó énekes végre a színpad közepére áll. A nagybőgőnek a szólama kottázható, a húrok szinte láthatóvá vállnak.
Használatát ajánljuk. mert nagyon sok zeneszerető ember szeretne jobbat kihozni az otthoni lehallgató berendezéseiből. Az ISOL–8 Minisub Axis készülék használatával az éjszakai nyugalom érzése alakul ki a zenét hallgató emberben nappal is. Ennek a hálózati zavarszűrő készüléknek alkalmazásával egyszer és mindenkorra száműzhetjük az áramot szennyező zavarokból fakadó káros hatásokat.
Pro
+ diszkrét kivitel, jól mutat a többi hifi berendezés között
+ gondos tervezés
+ válogatottan jó minőségű alkatrészekből igényes munkával összeszerelt
+ hatásos működés
Kontra
– nincs rajta hálózati ki/be kapcsoló
Disztribútori információk:
Forgalmazó: Akusztika (Hifibolt)
Internet: www.hifibolt.hu
Telefon: : +36/1 321-5384