A Rock & Roll -nak két válfaja van a Rock és a Roll!
Örömmel vettük az Audmax Kft. meghívását szokásos éves bulijukra a Hangfesztivál Nap-ra, ahol jó szokásukhoz híven idén is sok látogató jött el a szakmából. Zenei cucc és holmi érdekeltségű partnercégek képviselői, zenészek és zeneiskolai hallgatók, technikusok, hangmérnökök és népszerű előadók jöttek el muzsikálni, bemutatózni, barátkozni, egy jót együtt leni, enni, inni és hallgatni a jó Rock zenét.
Mivel mindenkit érdekelt a buli hangtechnikai oldala is a cég képviseletében jelen lévő hangmérnökök és technikusok részletes betekintést engedtek a hangbeállásra, elmesélték az alkalmazott technikai berendezések működését és bemutatták a komplett színpadi hangosítás mibenlétét. Minden bemutató és magyarázat az Audio Technica vezeték nélküli mikrofonjai segítségével zajlott, oda vissza kérdés felelet demonstráció szisztémával a szemléletesség jegyében.
Egy QU24 digitális pulton készült a keverés, majd a zenekar a kissé hosszúra nyúlt beállás után betöltötte Rock & Roll nótákkal a színpadot és a nézőteret. A Lindám zenekar Pacziga Linda énekes vezetésével, Szalay Dani dob, Tóth Andris basszusgitár, Lee Olivér és Varga Elemér Gergő gitárok közreműködésével bebizonyította, hogy az igazi rock ‘n roll örök és kortalan.
Azért megy ez így már több mint hatvan éve, mert a rock & roll több műfaj keveredéséből született. A rhythm and blues, a hillbilly vagy más néven rockabilly és a western swing elemeiből forrt ki az 1940-es évek végén, hogy azután az 1950-es években viharos sebességgel hódítsa meg egész Amerikát, majd nemsokára átterjedjen Európába is. Egy Cleveland-i lemezlovas, Alan Freed használta először a rock and roll nevet 1953-ban. A mai értelemben vett rock & roll születését 1954-re datálják, amikor Bill Haley sikerre vitte a ma is mindenki által ismert „Rock Around the Clock” című dalát. A főként gitárokból álló hangszerelést később kiegészítették a dobok, a fúvósok, a zongora. A rock & roll legnagyobb előadói mind az említett műfajokon nevelkedtek. Little Richard rhythm and blues előélettel rendelkezett, Chuck Berry a blues-ban és a hillbilly-ben mozgott otthonosan, míg Bill Haley dalainak gyökere a western swingre nyúlik vissza.(Wikipedia.org)
A hangáruház fedett helységeiben előadások, szakmai bemutatók folytak. Többek- és a szabadtéri színpad átszerelése között az Audio-Technica új System10 digitális gitár wireless megoldásairól beszélt Zöld Zsolt és Sallai Tibor. Egy kis színpadon Varga G. bemutatta a VOX új Tone Garage pedáljait, majd Dandó Zoltán tartott előadást az AVID Eleven Rack-ről. Az előadások és a bemutatók közötti időkben lehetőség volt Blasius és Garry erősítők próbálgatására. Aki akart igazi nagy digitális pultot simogatni, Marshall erősítőket csodálni és a szakértő kollégákat fárasztani az mind ott nyüzsgött a bemutató térben.
A szabadtéri színpadon az Alapi Power Trio, azaz Alapi István (gitarman), Kanóc és Sümeghi Toma (basszusgitár) kápráztatta el fülünket virtuóz előadásával. Először külön-külön mutatták be a vezeték nélküli lehetőségeket a nézők közötti gitáros sétával, majd egy kis komoly „bohóckodásra” is jutott idő. Sajnos előadásuk kicsit rövid volt, menniük kellett Kaposvárra fellépésre, pedig hallgattuk volna napestig.
Lukács Peta és igen összeszokott harmóniákkal operáló zenekara adott elő a nemrég megjelent W&P lemezéről. A színpadon profi segítői Gerőly Matyi és Varga G, ill. Sexy búgatta meg az EDEN WT800-at.
Az itteni hagyományokhoz tartozik, hogy a Hangáruház és az Audmax dolgozói meghívják zenész barátaikat egy kis színpadi együttlétre Hangáruház Jam néven. Most Nagy Jancsa (billentyűk), Szappanos Gyuri (basszusgitár), Füstös Bálint (gitár) és Jammal (dob/beatbox), hozzájuk társult Jülek Erik, Temesi Berci és Megyaszai Pisti. Az elhangzó repertoár a színpadon derült ki.
Póka Tanár Úr és együttese, T. Ferenc és Sz. Mátyás káprázatos előadásában Jimi Hendrix nóták szóltak, csak hogy emlékezzünk, ki is volt a legnagyobb hatással a rock történetére. Póka Egon tudja, hiszen már a hetvenes években is játszotta az örökbecsű opusokat Radics Bélával és Tátrai Tiborral. Felcsendült a „Freedom”, az All Along the Watchtower és a Little Wing amire szinte mindenki meghatódott. Elhangzott egy Cream egyveleg is a White Room-al a közepén. Fergeteges siker volt.
Napokra feltöltötten távoztunk és minden rock és elektromos-gitár kedvelő olvasókkal együtt véssük be a naptárba, jövőre újra jövünk!!!