Gyász és fájdalom novemberben. Mindannyiunk tisztelt kedvence Balázs Fecó – Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas – énekes, zenész a Korál együttes billentyűse a Covid-járvány sokadik áldozata.
Karácsonyi ajándékként kapott tangóharmonika indította el a zenei pályán. …”A Fradi-pályához közeli körfolyosós házban éltük az életünket, ahol vasárnaponként ebédidőben – hegedűvel vagy tangóharmonikával – megjelentek a vándormuzsikusok. Ez utóbbi hangszer annyira megtetszett, hogy apámtól kértem egyet karácsonyra; miután megkaptam, néhány dalt pusztán hallás után megtanultam a rádióból. Aztán egy vasárnap, amikor épp nem jött a vándormuzsikus, vettem a bátorságot, és eljátszottam ezeket. Földszinti lakás lévén a lakók nem láthatták, honnan jön a zene, s az újságpapírba csomagolt pénzdarabok ugyanúgy repkedtek az emeletről”…
Fecó magasan képzett zenész volt, már a Bartók Béla Zeneművészeti Szak-középiskolában tagja volt az iskola zenekarának. Hitvallása szerint …„Minden zenének az alapja a klasszikus zene, ösztönös zenéléssel csak egy bizonyos pontig lehet eljutni”…
A hatvanas évek életérzése vitte el a komolyzenétől, pedig szülei és a tanárai komoly reményeket fűztek klasszikus képzéséhez. Előbb a híres Bakáts téri zenei általános iskolába járt, aztán jött a konzervatórium, ahol Presser Gáborral egy éven keresztül közös tanárnál tanult.
1967-ben a Neoton együttes tagjaként kezdett. 1972-ben Som Lajos basszusgitárossal együtt kivált a zenekarból és megalapították az első magyar hard-rock zenekart, a Taurus EX-T 25-75-82 egyáltalán nem szokványos elnevezésű brigádot. A hetvenes évek politikai légkörében nem lehetett leomló falakról énekelni, ergo a monopolista hanglemezgyártól kapott lemezfelvételi ígéretből semmi sem lett. Ráadásul a rajongók az „anyám, anyám, ébredj, és vigasztalj engem” sorait „hazám, hazám, ébredj”-ként énekelték.
A könnyedebb hangvételű Neotonból a kemény Tauruson át eljutott saját formációjáig, a Korálig. A Korál együttest 1978-ban Balázs Ferenc alakította önálló csapattá, úgy, hogy a hard-rock stílus dallamosabb változatát játszották. A fiatalokból álló új zenekar végleges felállásával, a lemez gyárral kötött exkluzív szerződés értelmében, négy nagylemezt vett fel. A zeneszerző-billentyűs, az érzékeny lelkű szövegíró és a közönség egymásra talált és pályája meredeken ívelt felfelé. Tomboló siker. Az öt évtizedes pályafutásból negyvenet a Korállal töltött, egymás után hatszor az év legjobb billentyűsének választották.
A Sárvártól három kilométernyire fekvő Sitkén található kastély-fogadóban született az ötlet, hogy a romos sitkei kápolna restaurálásához fogjon. Jótékonysági rockkoncerteket szervezett, és zenészbarátai segítségével végül megújult ez a szentély. Megszervezte a Sitkei Kápolna Kulturális Egyesületet, amelynek elnöke lett, a bevételekből állták a felújítás költségeit. A teljes rekonstrukció 1991-ben fejeződött be.
…”A nyolcvanas évek közepére felnőtt egy új generáció, a szimatszatyros alföldi papucsos rockközönség jórészt kikopott, a közízlés más irányba fordult. A farmer, a hosszú haj jelkép volt, ezt ma már kinevetik vagy jókat anekdotáznak rajta. A zene szerepe megváltozott, az életérzés elmúlt, kőkemény üzlet lett. Ebben a szakmában a technika segítségével olyanok élnek meg, akik nem biztos, hogy a tehetségükkel, de valamiért jelenségek lettek. A mai világ nem a zenéről szól”…
Balázs Fecó és Benkő László mindig is keresték a könnyű és a komolyzene találkozási pontjait. 2019-ben a sorrendben huszadik „A Beethoven Budán Fesztivál” keretében megrendezett improvizációs esten a két művész megmutatta, hogyan kapcsolódhat az ő zenei világuk Beethoven műveihez. 2020. november 7. A koncertdátum már valóságos háború a Covid ellen. A koncert léte az utolsó pillanatig kétséges, ám az égiek úgy akarták, hogy legyen. Annak ellenére, hogy már küzdött a betegséggel, szokásos precizitással, energikusan állta a hangpróbát, majd a vállalt műsorblokkot, amelyet ott, az előadás „hevében” meg is toldott két tétellel. Búcsúja a színpadtól és a közönségtől, amelyért élt és oly sokat dolgozott. Hammond orgonán Balázs Fecó. Függöny. Húsz nappal életének utolsó színpadi fellépése után engedett a hívó szónak, és „hazafelé” csatlakozott Radics Béla és Som Lajos égi csapatához.
Nekünk Ő mindig volt, van és lesz is, de olyan nehéz elfogadni, hogy nincs több koncert, nincs több beszélgetés, nincs több találkozás, együtt éneklés. Balázs Fecó emlékére ezen a hétvégén, 2020. december 5-én szombaton, valamint december 6-án vasárnap 12-18 óra között a Margitszigeti Zenélő Kút Fecó dalait zengi. Mindazok, akik szerették, tisztelték és szívükbe zárták emlékét, ezen a helyszínen tudnak Tőle búcsút venni, virágot, mécsest elhelyezni.
…” a rockzenén keresztül találtam meg önmagamat, és ahogyan az én krónikásom és barátom, Horváth Attila írta: csak az évek múlnak el, a többi nem”…