Ritkán adódó alkalom nyílt a minap, hogy tudás, ismeretanyag és megannyi szakember álljon össze a mindenki számára hasznos tudásanyag átadásának érdekében. A hazai „hangmérnök kerekasztal” non-profit szervezésében került megrendezésre a „Vezeték nélküli rendszerek felhasználása, mérése és felhasználási területei” elnevezésű professzionális audio-szakmai happening. Az esemény fontosságát növeli, hogy napjainkban a földfelszíni tv adások digitális átállásával, a vezeték nélküli eszközök használatakor számolni kell újabb rádiófrekvenciás zavarokkal. Nem is beszélve a wifi és bluetooth berendezések által okozott 2.4 GHz-es tartományban jelen lévő jelekről. Ezért nem árt ha a hangtechnikai szakemberek is legalább alapszinten megismerkednek a nagyfrekvenciás tartományokban előforduló interferenciás, valamint a felharmonikus komponensek által keltett zavartatási jelenségekkel é azok leküzdéséhez kifejlesztett megoldásokkal.
A rendezvényen a „Club 202 Live Music Hall” helyszínen, képviseltették magukat a hazai hangmérnök szakma prominens és szimplán csak lelkes személyiségei, valamint a hazai, vezeték nélküli technológiákat forgalmazó cégek. A célközönség a már praktizáló hangmérnökök, technikusok, a jövendőbeli „hangászok” a különböző hangtechnikai iskolák hallgatói és a szakma érdekelt képviselői, valamint a lelkes érdeklődők. Öröm volt látni a nagyszámú hallgatóságot, amely a fiatal korosztályt képviselte kb.70%-os arányban, de a vendégek között foglalt helyet sok elismert szakember, közöttük Cs.Kádár Péter az 1984-ben megjelent DISZKÓNIKA c. könyv szerzője is.
A rendezvény fő szervezője Takács László „Taki”, a 2013-as év „Zenélni díj – Az év hangtechnikusa” díj birtokosa megnyitójában kiemelt figyelmet fordított annak hangsúlyozására, hogy bár itt és most világmárkák termékeinek képviselői is tartanak előadást, a lényeg nem ezeknek a termékeknek a promóciója, hanem a bennük rejlő fejlesztési eredmények ismertetése, átültetése a gyakorlati munkába.
Az első előadó „Hazai és nemzetközi törvényi szabályozás” címmel tartott magvas előadást. Zöld Zsolt (az Audio-Technica cég képviseletében) a frekvencia használattal kapcsolatos jogi tudnivalókkal kápráztatta el közönségét. Megismerhettük az amúgy nem széles frekvencia spektrum és annak felhasználhatóságának körülményeit. Megtudhattuk az európai bizottsági frekvencia szabályozás hátterének szemelvényeit, eligazítást kaptunk a bizonyos használható frekvenciák területén. Rávilágított, hogy az illetékes európai bizottság mennyire segítőkész a tagállamokkal szemben és ugyanakkor mennyi akadályt gördít a vezeték nélküli eszközök felhasználói elé. Vigasztalásként biztosított afelől, hogy a gyártók gyorsan reagálnak a világban végbemenő változásokra, hogy mindig mindenben olyan eszközökkel lássák el a felhasználókat amik az adott ország területén kiválóan, engedély kötelesség nélkül használhatók legyenek.
Kiss Balázs a „Rendezvényekhez kapcsolódó wireless eszközök”-ről tartott ismertetője a vezeték nélküli utasító rendszerek használata közbeni tapasztalatokat osztotta meg. Felhívta a figyelmet a helyes installálás fontosságára, az antennák elhelyezésre példákkal is szolgált.
Szarvas Zsolt a „Leggyakrabban előforduló felhasználói hibák, problémák-megoldások, tervezés, mérés” címmel a frekvencia monitoring és a digitális átviteltechnika rejtelmeibe avatta be hallgatóságát. Szemléltetve megtudhattuk milyen jelenségek kísérik a vezeték nélküli mikrofonok gondatlan felhasználóit, milyen problémák adódnak a nem kellő gondossággal elhelyezett esetleg használaton kívüli, de bekapcsolt állapotban lévő eszközök esetében.
Serly Miklós – fülmonitor.hu – a „fejezetek a fülmonitorok rendszertechnikájából” címmel adott ízelítőt. Felhívta a figyelmet a frekvenciák és a teljesítmény helyes kiválasztása nemcsak azért fontos, hogy betartsuk az ide vonatkozó szabályokat, hanem azért is, hogy az általunk és a közelben mások által üzemeltetett berendezések is hatékonyan, zavarmentesen tudják feladatukat ellátni. A zavar pedig nem feltétlenül úgy jelentkezik, hogy egy berendezés nem működik. Lehet, hogy csak apró hibákat, sercegést, pattogást, vagy csak a dinamika hiányát észleljük.
Selmeczi Imre (a Sennheiser magyarországi képviselője) előadásában a tudás és tapasztalat általuk szervezett oktatási rendszerére és a most megjelenő Peter Arasin „Vezeték nélküli rendszerek kézikönyve” c. munkájára hívta fel a nagyérdemű figyelmét. A cég tevékenységének folytán
Szuhanek Imre (Eurhythmix – Shure) magyarországi képviselője a gyakorlatban előforduló megoldásokkal foglalkozott, segítve a „döntést a digitális technológiák mellett”.
Amit a hifi kedvelők, ortodox zenehallgatók és megszállott High-End imádók szemszögéből fontosnak találunk az a temérdek erőfeszítés ami a felvételek elkészítése körül történik. Néha nem árt belelátni a másik oldal megoldásra váró problémaiba és a megoldások frappáns ötleteibe, a kiváló szakemberek munkájába. Mindannyian szeretjük a helyszíni felvételeket, legyen az szabadtér, színház, koncert terem, jazz-klub vagy televíziós stúdió. Nem is gondolnánk például, hogy egy Eurovíziós Dalfesztivál lebonyolítása milyen komoly szaktudást és készülékparkot feltételez, nem is beszélve az alkalmazott videó-LED-falak hangtechnikára gyakorolt káros hatásáról. (csodával határos, hogy a néha ember feletti technikai munkából ennyi zavar ellenére élvezhető hangzást kapunk)
Végül az előadók és a szervezők egy kötetlen beszélgetésre adtak lehetőséget, melyet a résztvevők ki is használtak, nagyon jó kérdéseket feltéve az előadóknak. Ez is azt bizonyítja, hogy a szakmai ismeretekre rendkívül fogékony réteget sikerült megszólítani.