A vintage audio-készülékek egy bizonyos közmegbecsülésnek örvendenek, amely értéküket szinte garantáltan állandóan magasan tartja. Amikor velük találkozunk, először a nosztalgia kerít hatalmába és eszünkbe jut a klasszikus készülékek nagyszerű hangzása. Egy biztos, hogy akár már egy eredeti, első termék is közvetíteni tudja egy nagyszerű márkanév szellemét. De, lehet a dicsfény része a nosztalgia vagy más is, pl.: a származás. A vintage nosztalgikus aurája nemcsak az audio-világban fordul elő, annak ellenére, hogy a régebbi video-eszközök nagyon gyorsan elérték a „szemét” státuszát. Nem így a hangkeltő eszközök területén, mert a hangzás mikéntjét sokan sokféleképpen gondolják.
Egyesek úgy gondolják, hogy az ifjúkor klasszikus berendezéseinek varázsa áthatja az élményt. Természetesen egyetlen – régi vagy új – berendezés sem lehet felelős egy nagyszerű felvételért. Ez a tehetség teljesítménye és nem más. De, a pénz és a lehetőségek birtokában a vintage felszerelésnek van némi elánja. Vonzza az eladási és vételi ügyletet, és a tulajdonos dicsekedhet, a készülék birtoklás mögött egy-egy nagyszerű történetet is elmesélhet. A szabad-kereskedelmi érték ezért sem fog soha csökkenni. Vajon, egy vintage készülék vagy hangsugárzó funkcionálisan betölti-e zene közvetítési szerepét, jobb-e, mint az új? Abban az esetben megtörténhet, ha időt és pénzt fordítunk a magas szintű karbantartásra, a fanatikus szintű gyengéd, szerető gondoskodásra és az újkori felfedezések, mint rezgéscsillapítás, kábelek hatásának használatára.
Véleményünk szerint az új berendezések vásárlása és birtoklása a legtöbb ember számára sokkal inkább kézenfekvő. Eltűnik az extrém karbantartás, a javítás és a ritka cserealkatrészek szükségessége. A garanciális biztonság és a megbízhatóság miatt a napi használat során kevesebb az aggodalom. Van-e különbség a hangzásban a régi és az új felszerelés között? Természetesen van. Ám, ha a kívánt eszköz továbbfejlesztett változatáért fizetünk, a legjobb gyártók új termékei olyan közel állnak ahhoz, hogy megismételjék az eredeti hangját, hogy az ember szőrszálakat hasogat, hogy bemutassa/érzékeltesse a különbséget. Egy dolgot mégis ki kell hangsúlyozni: a híres termékek replikái ugyanolyan jól szólnak, de mégsem ugyanazok, mint a használt eredeti.
Ma, a digitalizálás magas szintjének eléréséből következően, a hangzás új aranykorát éljük. Még akkor is, ha a kiváló minőségű A/D-D/A berendezések és szoftverek költségei drámaiak. Bármilyen múltbeli hang emulálható olyan precíziós szintre, amelyet korábban soha nem lehetett elérni. A korlát a felvételeket készítők tehetsége. Az audio-berendezés egy szónikus eszközkészlet és semmi több, olyan mint a művész ecsetje, akár közepes hangzást, akár remekművet ad ki kezéből. A különbség a tehetségen múlik – nem az eszközökön!
A klasszikus, jól ismert audio-komponenseket emuláló digitális, beépíthető modulok vannak olyan jók, hogy hangzásukat csak az „aranyfülek” tudják megkülönböztetni az eredetitől. A digitális modult gyakran hang-technikailag jobbnak ítélik meg, mert a hardver valószínűleg némi karbantartást igényel. Mégis, legtöbbünk számára a régi a jobb.