Ígéretünkhöz híven folytatjuk interjúsorozatunkat – szerencsére most sikerült egy olyan egyéniséggel találkozni akivel nem hagyhattuk ki a beszélgetést. Hogy ki ő? Filmrendező és asszisztens, dalszövegíró, zeneszerző, végül, de nem utolsósorban kitűnő country zenész, gitáros énekes – dióhéjban így tudnám összefoglalni tevékenységi körét, nagyon elfoglalt, a naptárjában gyakorlatilag nincs üres hely. Bevallom őszintén nemrég hallottam csak róla, de a mostani találkozó meggyőzött arról, hogy különleges emberről van szó. Hazájában Amerikában is elismert zenész és rendező. Például, hogy csak egy produkciót említsek a Batman című film elkészítésében is tevékeny szerepet játszott. Magyarországon is rengeteget forgat és persze zenél is állandó magyar country zenekarával a Black Riders-szel. Mivel az angol nyelvtudásom eléggé hiányos, segítségemre sietett Vonsik Vivien aki a Texas Stuff zenekar énekeseként már egyre többen ismernek. Sőt! Robinson úr már több fellépésére is elhívta és együtt adtak elő egy ismert country nótát. Az egyik ilyen közös koncertjük után fülön-csípte Artist-ot és így most megismerkedhetünk vele kicsit közelebbről is.
Néhány héttel ezelőtt meghívást kaptam a Black Riders együttestől, hogy egy dalt énekeljek el velük. A felkérés azonban nem is közvetlen a zenekartól érkezett, hanem az őket Magyarországi tartózkodása alatt kiegészítő Amerikai Úrtól Artist W. Robinsontól.
Artist egy végtelenül kedves és hihetetlenül szerény ember, pedig munkája során nem kisebb sztárokkal dolgozik együtt, mint például Jason Statham, Nicolas Cage, John Travolta… Munkáját illetően az amerikai filmes szakmában dolgozik, mint rendező asszisztens. Legismertebb filmjei közül csak néhány: Batman visszatér, Indiana Jones, Men in black 2, Ál/Arc, Hazárd megye lordjai, Tango és Cash… és még sorolhatnám.
Artist a munkája mellett hódol legkedvesebb időtöltésének a zenélésnek. Nem is akárhogy! Saját dalokat ír, egy nagylemezzel már büszkélkedhet, a második várhatóan még idén megjelenik. Egy hazai koncerten kérdeztem őt a zenéről.
Mikor kezdtél zenélni és mikor írtad meg az első saját dalodat?
Még gyerekkoromban kezdődött és az első dalt 14 évesen írtam, mi sem természetesebb, a szerelemről szólt.
Melyik fontosabb neked a filmezés vagy a zene?
A film a munkám, ugyanúgy, mint mindenkinek megvan a saját szakmája, nekem a filmezés. A zene meg az ami én vagyok, a hobbim a mindenem.
Otthon van saját zenekarod, itt Magyarországon viszont egy hazai zenekarral a Black Riders-el zenélsz együtt. Hogy találtátok meg egymást?
2010-ben épp Magyarországon dolgoztam, mikor egy este elmentem vacsorázni a Fat Mo’s Music Club-ba. A Black Riders zenélt ott aznap este. Nekem nagyon megtetszett az a hangulat és ahogy ők játszanak, felkerestem őket, megkérdeztem, lenne-e kedvük velem zenélni – igent mondtak. Még akkor ősszel elkezdtünk próbálni, és azóta ha Magyarországon vagyok, mindig zenélünk, ott folytatjuk ahol abbahagytuk. Azóta a zenekar kiegészült még pár remek zenésszel. A mai felállásban így muzsikálunk együtt:
Kovács József László – banjo, hegedű, vokál – Black Riders
Patakfalvi László – harmonika, mandolin, vokál – Black Riders
Selmeczi György – gitár, vokál – Black Riders
Vajda Tibor – basszus gitár – Black Riders
Gál István – dobok – Texas Stuff
Kutasi Zsolt – steel gitár – Texas Stuff
Boros Balázs Mókus – ritmus hangszerek
Kis Zoltán – szóló gitár
Artist Robinson – ének, kísérő gitár
Milyen dalokat hangzanak el tőletek, mi a stílusa a zenekarnak?
A Balck Riders Ír stílusú kocsma zenét játszik country hangzásvilággal vegyítve. A country dalokat én magam írom, így azt mondom ez egy country zenekar. Sok feldolgozást játszunk és természetesen a saját dalaimat is.
Mennyivel más Magyarországon zenélni, mint kint Amerikában?
Kaliforniában élek ott nem annyira népszerű a country zene, mint például Texasban. Itt Magyarországon nagyon jó hangulatúak a koncertek, meglepően fogékony és „szuper” a közönség, szeretek itt zenélni.
Amerikában mennyire nehéz egy kezdő zenekarnak fellépéshez jutnia, miben más az ottani koncert szervezés?
Teljesen más és talán nehezebb, mint Magyarországon. Ott egy Pub -ban egy este 5 zenekar játszik, minden együttesnek 60 perc áll a rendelkezésére felpakolással és lepakolással együtt, az azt jelenti, hogy kb. 30-35 percet tudnak zenélni. Azért, hogy egy ilyen színpadon megmutathassák magukat, a zenekarnak be kell fizetnie 400 dollárt a kasszába. Ezért a pénzért kap az együttes 100 db jegyet, amit a koncertjük után el kell adniuk a bent ülő közönségnek, ebből lesz az aznapi gázsijuk. Minél több jegyet tudnak eladni, annál biztosabb, hogy egy másik alkalommal is zenélhetnek az adott helyen. Ez Magyarországon annyival egyszerűbb, hogy a zenekarnak nem kell fizetnie, hanem aki eljön a koncertre az fizet, megveszi a belépőjegyet és abból van meg a bére a zenekarnak.
Egy lemezed már megjelent 2007-ben, mikorra várható a következő?
Igen az első lemezem címe: Stop look and Listen. A következő album masterelése zajlik éppen és előreláthatólag még idén meg is jelenik.
Mikor lesz a következő koncert és hol?
A Kém című film Magyarországi forgatásai most júniusban befejeződnek és utazom haza így a következő koncert dátumot még nem tudom. Ha minden jól megy, még idén augusztusban újra Magyarországon leszek és természetesen akkor újra koncertezünk. A facebook oldalunkat nyomon követve lehet a legbiztosabban értesülni arról mikor és hol vagyunk.
<a href=https://www.facebook.com/ArtistRobinsonandTheBlackriders?fref=ts>Facebook Profil</a>
Köszönöm az interjút, további sok sikert kívánok neked! Remélem minél hamarabb újra Magyarországon üdvözölhetünk téged, és hallhatjuk a fantasztikus zenét amit magaddal hozol!