• HOME
  • Hírek
  • Tesztek
  • Bemutatók
  • Cikkek
  • Zene
  • Pro Audio
  • Oldies
  • RÓLUNK

Léghűtéses? – avagy a hő és a hangszórók


A hangszórók általában nem nagyon hatékonyak, még a legjobbak is a rájuk kapcsolt elektromos energiának csak az 5%-át alakítják át hangrezgéssé. A többi energia a lengő-tekercsben hővé alakul át.

Ide tartozik egy fizikai tézis, miszerint a vezeték ellenállása meleg hatására növekszik. A lengőtekercseknél használt huzal ugyanolyan tulajdonsággal rendelkezik, mint a háztartási készülékekben, elektromos fűtőberendezésekben, kenyérpirítókban használt ellenállás-huzalok. Az ilyen típusú készülékeknél a hőmérséklettel szembeni ellenállás növekedést úgy tervezik, hogy az energiát biztonságos üzemi szintre korlátozzák. Ez a teljesítménykorlátozó tulajdonság nem kívánatos a hangszórókban, mivel a hangtekercs hőmérséklete nem korlátozhatja az erősítő kimeneti teljesítményét. Sajnos ez az összes mozgó tekercses hangszóró hátránya.

A lengőtekercs ellenállása. Vegyünk két azonos hangszórót, az egyik 8 Ohm, a másik 16 Ohm átlag-impedanciával rendelkezik! Kapcsoljuk ugyanahhoz az erősítőhöz, azonos hangerő beállítás mellett! A 16 Ohm-os hangszóró a 8 Ohmos hangszóróhoz képest az erősítő teljesítmény dupláját fogja felhasználni, mivel a lengőtekercs ellenállása kétszeres. A teljes hangerő teljesítmény (W) felét fogja előállítani és a szintmérő műszer azt mutatja, hogy a mért érték 3dB-el kevesebb. Más szavakkal: a magasabb tekercs-ellenállás alacsonyabb teljesítményt és ezáltal alacsonyabb szintű akusztikus energia-átvitelt jelent.

Az évek során a hangszóró gyártásban alkalmazott ragasztók fejlődtek, és a korszerű tekercseket úgy tervezték, hogy nagy hangteljesítmény kinyerése érdekében, akár 300°C-ig ellenálljanak a kialakuló rendkívül magas hőmérsékletnek. Fontos, hogy 230°C-on a lengőtekercs ellenállása megkétszereződik. Bármely hangszóró, amely üzem közben közel van a vég-teljesítményéhez könnyen eléri a 230°C hőmérsékletet.

Egyszerű matematika. A hőmérséklet növekedése miatt a 8 Ohm-os hangszóró úgy viselkedett, mint egy 16 Ohm-os hangszóró, de a felére csökken a teljesítmény, amely hideg állapotban mértünk. Az eredményt teljesítmény-kompressziónak nevezzük.

Teljesítmény-tömörítés. A nagy teljesítmény-kompresszió az a hiba, amely felboríthatja a legjobb terveket. Sok gyártó úgy dönt, hogy figyelmen kívül hagyja a teljesítmény-kompressziót, mások aktívan kerülik annak meghatározását vagy említését. Az erőteljes kompresszió miatt a hangerő csökkenni fog, és ha elegendő feszültség van az erősítő rendszerben, akkor kísértés lehet az erősítő hangerő-gombjának feltekerése. Bár ez kezdetben megnövelheti a hangerőt, végül csak további hő előállítását okozza, és még a még nagyobb teljesítmény-kompressziót, ami végső soron a drága hangszóró meghibásodáshoz vezet. A kimeneti teljesítmény elvesztése mellett az energia tömörítésnek észrevehető negatív hatása is van a hangminőségre, általános tünetei a középtartomány elnyomása és a mély-hangok helytelen beállítása.

A Volt Loudspeakers Co. 1990-ben Radial Technology néven jegyeztette be szabadalmát, hogy egyedülálló megoldást kínáljon az ipar egyre növekvő követelményeire a nagyobb teljesítmény és megbízhatóság érdekében.

Képünkön David Lyth a Volt Loudspeakers Co. alapítója.

A radiális technológia. A Volt Loudspeakers Co. innovatív megközelítést alkalmaz, aktívan foglalkozik az erőátvitellel. Munkájuk eredménye a szabadalmaztatott Radial Technology, egy természetes hűtési koncepció, amely egy egyedi váz kialakításán és a levegővel történő találkozásán alapul. Egy speciálisan kialakított, sugár irányú bordákat tartalmazó váz a kúp-alakú membrán előtt kerül felszerelésre, és a lengő-tekercsen keresztül a mágnesrendszer közepére van rögzítve.

A váz a mágnes középső pólusához van csavarozva, a kialakított rendszer védi a lengő-tekercset a nem kívánt hőtől. A merev váz mindig a helyiség vagy a szabad tér levegőjében van és így, a tekercsről a fém hővezetése által ide jutott hőmennyiséget közvetíti a levegőhöz. Sőt miközben a membrán mozog, és ezzel fokozza a légáramlást, az váz ezáltal is hatékonyan hül. Tehát a váz, mintegy hűtőbordaként működik.

Ezenkívül a Volt hangszórója tartalmaz egy sokoldalú lap-alakú hűtési rendszert, amely nem csak eloszlatja a hőt, hanem lehetővé teszi a levegő áramlását a hátsó felfüggesztések mögött és a lengőtekercs felett. Ezek a kombinációk „hűvösebb” működést, valamint jobb teljesítményt és megbízhatóságot jelentenek. A Radial Technology meghatározza a megbízhatóságot és a teljesítményt függetlenül attól, hogy a stúdió környezet igényeinek felel meg, vagy fenntartsa a minőséget és az energiát a hangosítási alkalmazásokban. A financiális megtakarítások, a telepítés könnyebbsége és a javítások elmaradása révén a Volt Loudspeakers megoldása gazdaságos befektetés.

Hol használják? Nem véletlen, hogy ez a hűtési rendszer a hang-technikailag legfontosabb helyeken napi használatban megtalálható. Különböző hangszóró rendszerekben, az audio-világ legrangosabb helyein használják, például, többfélét birtokol az Abbey Road Studios és a BBC Maida Vale Studios az Egyesült Királyságban, valamint Hans Zimmer zeneszerző az Egyesült Államokban. A radiális technológia a nagyobb stúdió-modellekben, valamint a hangosítások installálása során, ahol az energiakezelés prioritást élvez, sőt, szinte kötelező.

A Volt Speakers hatalmas tapasztalattal rendelkezik egyedi hangszórók gyártásában is, amelyek egyedi követelményeket kell teljesíteni. Egyik fontos partnerük a PMC-Speakers, amely a Volt szabadalmaztatott Radial vázzal szerelt PMC 12″ és 15″ mély-frekvenciás egységeit a legszigorúbb és legkritikusabb szakmai stábok részére, a világ legismertebb audiofil hangsugárzóiban használja.

(Cikkünk a Volt Loudspeakers Co. sajtóközleménye nyomán készült)


Audio Centrum

Audio Technica

Stream Audio

Hangtér Galéria

Alllegro Audio

DreamAudio

ZebrAudio

Digital Pro
  • Kövess minket a Facebookon

  • Legutóbbi Bejegyzések

    • A skin-effektus, a Litze-szerkezet és a hangerő versenye
      február 4, 2023
    • Az új jobb?
      február 4, 2023
    • Kudos Audio Titan 606 álló hangsugárzó
      február 4, 2023



© Minden jog fenntartva! - 2022 - HangzasVilag.hu