• HOME
  • Hírek
  • Tesztek
  • Bemutatók
  • Cikkek
  • Zene
  • Pro Audio
  • Oldies
  • RÓLUNK

Gryphon Audio Diablo 300 integrált erősítő


Az audiofilek széles köre már régebben is kultikus tárgyként őrizgetett egy-egy integrált erősítőt, annak ellenére, hogy Szent Grál-ként tekint az előerősítő és végerősítő párosára. A Gryphon cég gyártmány-választékában mindegyikre etalon értékű példa hozható.

Gryphon 2009. áprilisában mutatta be az Atilla modellt. A márka lenyűgöző hírnevére épített, mint úttörő az integrált erősítők tervezésében, amely megalapozhatja a legszebb és legversenyképesebb különálló készülékek megalkotását. A Gryphon nagy előrelépéseket tett az áramköri topológia és az alkatrészek tervezésének és kiválasztásának kritikus területein. A Gryphon a termék teljes potenciálját jelenleg a Diablo 300 modellben valósítja meg. A Diablo 300 tervezése során a Gryphon legénysége nagymértékben támaszkodhatott olyan koncepciókra, alkatrészekre és technológiai áttörésekre, amelyek a Gryphon Pandora előerősítő és a Mephisto teljesítmény-erősítő fejlesztése során kísérleteztek ki.

Egy integrált erősítő hagyományos megközelítésben több vonali bemenetet, jelválasztási és hangerő-beállítási fokozatot valamint egy végerősítő fokozat egy egységbe kombinálását jelentette. Jelenidőnk tovább „ragozta” ezt a purista megközelítést és még több feladatot „integrált” a készülékházba. Ma már több digitális formátumot kezelni képes D/A-átalakítókat és magas színvonalú phono-előerősítőket kell tartalmazni egy integrált erősítőnek. Az igazán okos megoldás az opcionálisan beszerezhető modulok fogadására kialakított modulos felépítés.

Teljesítmény: 2 x 300 Watt (8 Ohm), 2 x 600 Watt (4 Ohm), 2 x 950 Watt (2 Ohm)
Frekvenciamenet: 0.1 Hz – 350 000 Hz (-3 dB)
Teljes harmonikus torzítás: kevesebb, mint 0,1%
Méretek: 480 x 235 x 460 mm
Tömeg: 38 kg
Ár: 16 250 EUR

A Diablo 300 modellben a forma és a funkció minden képzeletet felülmúlóan kapcsolódik. Első látásra a közel 40 kg-os fekete fémtömbre – megdöbbenésem kifejezésére – vegyes jelzőket akasztottam: vonzó stílusú macho, brutális nagyvad. Annak ellenére, hogy jelentős a mérete, szatén fekete színű, szál-csiszolt alumínium karosszériájával, ragyogó fekete akril előlapjával eleganciát sugároz. Arányos tömegelosztása, díszítésének jó titkolása és előlapjának simulékonysága előbbi állításunk szelídítését vonja maga után. Masszív alapja nem mágnesezhető anyagból, antirezonáns kiképzéssel készült. Úgy is fogalmazhatunk, hogy brutális esztétikája nem csinos, de provokatív.

A Gryphon Diablo 300 előlapja fém és fekete akril kombinációjából lett kialakítva. A készülék intuitív módon, érzékeny, érintőképernyős előlapi felhasználói felületen, egy szoftver-alapú menü megjelenítésén keresztül vezérelhető. A panel lehetővé teszi a kulcsfontosságú funkciók hozzáférését és a szabályozást. A nagy alfanumerikus vákuum fluoreszkáló kijelző jól láthatóan megjeleníti az aktív bemenet nevét és az aktuális hangerő-beállítást. Egy sor zöld led-el megvilágított érintő-felület található a készenléti állapot, a hangerő emelés/csökkentés, a bemenetek kiválasztása, a rendszer állapotának figyelése és a menü elérése céljából. Az utolsó elem lehetővé teszi a programozást és a bemenetek szintjének szabályozását, a bekapcsolási és a maximális hangerő és a kijelző fényességi szintjének beállítását. Mindezeket a következő beállításig a memória megőrzi.

Nincs semmilyen mechanikus alkatrész, ami elhasználódhatna, korrodálódna vagy idővel zajokat okozna. A működést vákuumban kapcsoló mechanikus relék kattintással jelzik. A hangerő-beállítást mikroprocesszor vezérli, a 43 apró lépés bármilyen hangerő helyzetet kielégít. A jövőbeni szoftverfrissítéseket a fejlesztésekhez tartozó flash memória segítségével telepíthetjük. Az összes funkció elérhető az előlapon vagy a feltűnően modern, formabontó távvezérlővel.

A tápegység fő részegysége egy nagyméretű, toroid transzformátor, az áramellátást meglehetősen nagy kondenzátor-bank, összesen 136 000 mikrofarad tárolási energiával intézi. A tápegység több részből áll. Az elő- és végerősítés valamint a vezérlő és a kijelző funkcióit ellátó tápellátási szakaszok elkülönítetten kerültek elhelyezésre. Az összes áramköri részegység interferencia védett.

A vállalati filozófiával összhangban az erősítő negatív visszacsatolás nélküli kialakítású, valódi kettős-mono konfiguráció. Amint azt a modellszám is mutatja a Diablo 300 típus A/B-osztályú, DC-kapcsolt erősítő, amelynek oldalankénti teljesítménye 8 Ohm átlagimpedancia esetén 300 Watt. (4 Ohm/600 Watt, 2 Ohm/950 Watt). Papíron jól mutató hangszóró vezérlési potenciálra utalva ezt még megfejelik a végtranzisztoroknak még elviselhető 0,019 Ohm legalacsonyabb impedanciával.

A hűtőbordák fedik az oldalsó panel teljes hosszát, amelyek az erősítő működése közben érezhetően melegek, jelezve a Gryphon „A”-osztályú erősítési ideológiáját. Noha a Diablo áramköri kapcsolása dedikáltan „A/B”-osztályú, de 10 Watt teljesítmény eléréséig „A”-osztályú üzemmódban működik.

A hátsó panelen lévő csatlakozók száma lehetővé teszi bármilyen kialakítású hangrendszer konfigurálását. Két szimmetrikus (Neutrik XLR) és négy aszimmetrikus (RCA) bemeneti lehetőségből választhatunk, ezekből az egyik phono-bemenetként üzemelhet, ha az MM/MC-modul telepítésre kerül. Egy +12 dB kimenet dedikált mély-sugárzóhoz, sőt megfelelő konfigurálás esetén egy további erősítő csatlakoztatására is használható. A 12 V-os mini-jack trigger be- és kimeneti csatlakozó készlet távvezérlést biztosít Gryphon forrás-készülékhez, egy további mini-jack bemenet lehetővé teszi egy külső infravörös érzékelő csatlakoztatását. A Gryphon egyedi hangszóró-csatoló oszlopai felhasználóbarát kivitelűek, könnyen kezelhetők és minőség szempontjából a legjobbak.

A digitális műsor-források szerelmeseinek opcionálisan választható egy DAC modul, amely ESS Saber ES9018 lapkakészleten alapszik. Aszinkron USB, AES/EBU, optikai és kettő S/PDIF koaxiális csatlakozások fogadják a jeleket. Az USB bemenet PCM jelek esetén 32 bit/384 kHz, DSD jelek esetén DSD512 felbontású műsorjelet dolgoz fel. A többi bemenet PCM jelekkel max. 24bit/192 kHz-ig kompatibilis. A DSD256 és DSD512 jelek dekódolása USB-n keresztül csak Windows számítógépeken lehetséges. A Gryphon DAC modul a Diablo menürendszerén keresztül lehetővé teszi a választható PCM és DSD szűrők használatát. A DSD jelfeldolgozó elsőrendű analóg szűrővel rendelkezik, amelyet ki lehet hagyni, vagy 50, 60 vagy 70 kHz-re állítani.

A távirányító konstruálásakor a cég nem követte szolgamód a sablont. Egy hosszú, négyzet-alapú hasáb formába öntötte a táv-kapcsolgatnivalókat. A kényelmet fokozza egy, a távvezérlő végébe integrált, V-alakú állvány, ami a kézben-tartást könnyíti. Elsőre furcsa, de a kattanós, érzékeny alumínium gombjai biztonságos működtetést nyújtanak. A gyártó gondossága megmutatkozik a tartozékcsomag tartalmában. A leendő tulajdonos egy szépen megkötött, fehér kesztyűt kap, amely megakadályozza az akril előlap megkarcolását (emellett védve van egy műanyag fóliával), és az ápolás céljára kap egy kis polírozó anyagot.

Meghallgatás

Irigylésre méltó dolguk van a Gryphon mérnökeinek, mert a minőség-ellenőrzés munkájához rendelkezésükre áll egy mesterszalag gyűjtemény. Az évek során használt egyedi szalagtár a stúdiók aranykorában, 1956-1976 között, készült felvételek hangmérnöki munkái. A mester-szalagokon rögzítve van a dinamikus kontraszt, a finom belső harmónia, a zenei esemény felépítése. Sajnos szerkesztőségünknek ezek a felvételek nem állnak rendelkezésre, de van mááásik! Számunkra nyilvánvaló, hogy ez az erősítő nemcsak a nyers erőről szól. A fontossági sorrend a közép- és nagyfrekvenciás spektrum teljes előadása, a finom felbontás és a kiváló mikródinamikai részletek megvalósítása volt.

Az emberi hanggal kezdem, hogy megítéljem az erősítő tonalitását, képalkotását és felbontását. Az énekes egyértelműen meghatározott pontot foglal el a hangszórók közötti térben, ami holografikusabb reprodukciót eredményez. Egyszerűen nagyobb virágzás – fordította angolból a Google, de én tudom, hogy az énekesnőnek színpadra behozott virágkosárról van szó – nemde? A viccet félretéve, a Gryphon 300 modellnek van egy képessége, amit élénkségnek hívunk. A közelmikrofonozott énekszó sem „énekel” az arcunkba, megtartja a tisztes távolságot és ha a hangmérnök és az énekes is úgy gondolja szinte fülünkbe súgja a lényeget.

Azok a briliáns magasak! Hihetetlenül simán szólnak, nincs csengés-bongás vagy értelmetlen csillogás, csak erőfeszítés nélküli kiterjesztés akár a denevérek hallása küszöbéig.

Ez az erősítő egy személyiség, mindent lehet rá mondani, csak azt nem, hogy unalmas. A Diablo 300 erősítő egy „Sledgehammer”, amely több energiát generál, mint amennyi bárkinek bármikor szüksége lenne. Természetesen meg kell hallgatni Peter Gabriel Sledgehammer című dalát! Végre tisztán hallható a 12-húros elektromos gitár, David Rhodes Steinberger hat húros gitárja vagy a Stratocaster, Peter pedig a CP70, a Fairlight vagy a Prophet 5-ön játszik. A hangszerek külön életet élnek, mindegyik egyetlen hangforrásként „megfogható” a sztereó képben.

Az ember azt gondolná, hogy a középsáv ilyen átható megfogalmazása a finom részletek felfedezésével az egyensúly rovására történik. Nem. A Diablo 300 nem a gyönyörűen színes eredmény hazug alagútja, hanem a valóságos hangzás-minőség mélységes megnyilvánulása. Kisebb hallgató-távolságból (kb: 2.5m) (talán egy-két Watt teljesítménnyel) ritkán hallani ennyire jól megfigyelhető és meggyőző hangminőséget. A legfeltűnőbb élmény a zene iránti elkötelezettség szintje, a zenei előadás eredeti integritásának megőrzése volt, amit rendkívül élveztem.

Minden fortissimo, minden agresszív beütés lecsengése addig tartott, ameddig az adott hangszer bemutatásához szükséges. Az erősítő valószínűleg magasabb csillapítási értékkel rendelkezik. A Diablo 300 olyan fegyvernek bizonyult, amely gyorsabban „tölt be”, és nem pumpál több energiát ugyanazon dinamikai szint elérése érdekében, mint mások. Ebben az összefüggésben hasznos megemlíteni, hogy válasszunk partnert a legjobb hangzású, nagyobb érzékenységű hangsugárzókból.

Konklúzió

A Gryphon szülőföldjén, Dániában alapos szakemberek terveznek és gyártanak. A Diablo 300 kiváló példa a precíz mérnöki munkára és a páratlan építési minőségre. Minden porcikája fennen hirdeti magas osztályzatát, kezdve a fekete eloxált fém munkától a gyönyörűen polírozott akrilig, egészen a Gryphon tervezési esztétikáig lenyűgöző. A formaterv a Gryphon tehetséges alapítójának Flemming E. Rasmussen ipari tervezőnek munkája. A Diablo vizuális személyisége a jóindulatú diktátor, nem kell szeretni, csak tiszteletben kell tartani. Legfeljebb márkán belül párosítunk hozzá, akkor sem járunk rosszul. A recept szerint: végy hozzá egy Gryphon Scorpio S CD-lejátszót!

A Gryphon Diablo 300 valószínűleg minden idők egyik legnépszerűbb High End integrált erősítője, megbízható mutatója a tulajdonosok rendkívüli hűségének.

„Have fun dancing with the Devil”. A Diablo 300 tolmácsolása alatt végig „hallottam egy mosolyt”.

Pro
+ fantasztikus kivitel
+ hatalmas potenciálú tápegység
+ abszolút tonalitás
+ szinte korlátlan hangzási kapacitás

Kontra
– kötött formaterv, nehezen illik össze más készülékekkel
– vegyél Gryphon forrás-készüléket(!)

Disztribútori információk:
Forgalmazó: Streamaudio Kft
Internet: www.streamaudio.hu
Telefon: +36-30/530-6192, +36-30/211-5253


Audio Centrum

Audio Technica

Stream Audio

Hangtér Galéria

Alllegro Audio

DreamAudio

ZebrAudio

Digital Pro
  • Kövess minket a Facebookon

  • Legutóbbi Bejegyzések

    • Mi fán terem a DDD, az ADD és az AAD?
      március 18, 2023
    • A hangsugárzó tervezés művészete 1. rész
      március 18, 2023
    • Bemutatkozik a HiFi Rose RA 180 integrált erősítő
      március 18, 2023



© Minden jog fenntartva! - 2022 - HangzasVilag.hu