• HOME
  • Hírek
  • Tesztek
  • Bemutatók
  • Cikkek
  • Zene
  • Pro Audio
  • Oldies
  • RÓLUNK

Gondolatok a jelenlét érzetről


Nehezen megfogalmazható, de csodálatos dolog az audio-rendszer képezte jelenlét érzet. Mivel a különböző hangrendszer-összeállítások eltérő módon mutatják képességeikhez mérten, ezért az érzésből is többféle létezik. Ebben az írásban megpróbáljuk a különbségeket érzékeltetni, hogy mindenki tisztába legyen azzal, hol helyezkedik el hangrendszere a hierarchiában.

Elsőként tisztázzuk, hogy ki van jelen, és hol? A képen látható hangversenyteremben jelen lévő zenekar játékát hallgatni garantáltan csodálatos élmény lehet. A jegy árának függvényében viszont itt is változik a jelenlét érzése. Drága jeggyel a muzsikusok előtt a földszinten középen helyet foglalva minden tökéletes, ez biztos. Itt aztán tényleg úgy érezhetjük, hogy a zenekar előttünk játszik, semmi mással össze nem mérhető jelenlét érzéssel. Pillantásunkat felfelé emelve egyéb helyek láthatók a teremben. Még feljebb emelve, közvetlenül a padlás feljáró alatt, a zenekar háta mögött még további helyek kiadók, igaz egyre csökkenő árakon. Itt az élmény is más. Gondoljuk ez jól példázza a jelenlét érzésének fokozatait.

Aki a „csápolós központba” tud helyet foglalni, az közvetlenül megtapasztalja a jelenlét dicsőséges érzését. Aki meg a padlásfeljáró mellé tudott jegyet váltani, az csak azzal tud dicsekedni, hogy Ő jelen volt. Teljesen jogos, nem kell azt mindenkinek tudni, hogy hol ült a koncerten, elég, ha mások irigylik érte. Ezek tehát a jelenlét érzésének alap fajtái.
Jobb a helyzet, (persze csak akkor, ha nem tudunk koncerten vagy stúdió-felvételen jelen lenni) ha az előadásról készült felvételt hallgatjuk, mert ekkor elvileg az ideális hallgatási pozícióból élvezhetjük azt a műsort, amit profik, különböző mikrofonok elhelyezésével készítettek. A nagy kérdés, hogy mit képes megmutatni ebből a hangrendszer? Ha behunyt szemmel olyan, mint ha jelen lennénk az előadáson, a helyzet szuper. Ha nem, akkor is van megoldás.

Elsőként a hangsugárzókat kell úgy beállítani, hogy a hang „leváljon” róluk, és közöttük alakuljon ki a színpad képe. Aki házimozi rendszert használ, annak a gyártók segítenek. Nagy teljesítményű DSP processzor próbálja pótolni azt, ami az erősítő tudományából hiányzik. Gyártótól függően a különböző hangzásképek közül lehet válogatni attól függően, hogy hol szeretne jelen lenni a hallgató. Ezek mögött mindig komoly agymunka áll, mert lemérték az adott előadóterem hangzásbeli jellegzetességeit, és a processzor ezt figyelembe véve végzi el a korrekciót. Visszhangot generál, tonalitást változtat, és hasonlókat művel. Lelke rajta, aki használja! Miért? Mert jó esetben a felvételben már alapvetően benne van minden, illetve a hangmérnök már bele rakott valamit. A komolyzenei felvételek esetében például árnövelő tényező egy kiváló csapat által, híres előadó teremben eljátszott szerzemény. A könnyebb műfajban meg ez lényegtelen. Mit lehet akkor még fokozni?

Fokozza a jelenlét tartományt! Hogy ez eddig nem jutott eszébe, az annak is köszönhető, hogy kevesen tudják, mi is az. A jelenlét tartomány a középhang 2-4 kHz körüli tartományát jelenti, ahol mindenki kiválóan hall, ezért fokozása garantált eredményre vezet az élmény javítása érdekében. Persze figyelni arra, hogy ne legyen belőle túl sok, mert akkor oda a magas, és a mély tartalom mennyiségének és egyensúlyának érzése. Mivel lehet ezt elérni? Egyszerű a helyzet, ha nem csak mély- és magas-, de közép hangszín szabályzó is van a masinában. És akinek csak mély és magas van, az mit csináljon? Tekerje azokat, de nem fel, hanem lefelé, és máris kész a relatív közép tartomány fokozás. Ha meg nincs egyáltalán hangszín szabályozása, a hangfal elhelyezésével, esetleg cseréjével oldható meg a probléma, hiszen már tudja, mit keres.

Annak ellenére, hogy keveset beszélünk róla, a jelenlét érzés igazi kincs egy rendszerben. (Ilyenkor a fülével úgy „látja” a zenészeket, mintha ott lennének Önnel.) Ha nincs, az akkor mindig hiányérzetet okoz. Aki egyszer megtapasztalta, az nehezen mond le róla, annak ellenére, hogy esetleg nem tudja megfogalmazni pontosan. Ők az érzést esetleg koncertre járással pótolják, ami igazán dicséretes. Szerencsés az, aki nem csak dumál róla, hanem élvezi a mindennapokban is. Legyen erős, a hatása annyira jelentős ennek a dolognak, hogy még a dübörgő mélyeken és a csilingelő magasakon is túlmutat! Az ínyencek például széles-sávú hangszórót hallgatnak rettenetes pénzekért, és imádják. Ők tényleg lubickolnak a jelenlét érzetben, és fütyülnek az átvitel aljára, de még inkább a tetejére, csak ez kell a boldogságukhoz.

Szóval, a jelenlét érzéssel kapcsolatban az a legnagyobb kérdés, hogy miként éljük meg? Jelen volt a koncerten, de rossz helye miatt csak a részvételnek örülhet a jelenlét érzéseként, avagy úgy érzi, hogy a zenekar jelen van a szobájában, miközben hallgatja audio-rendszerét(?)


Audio Centrum

Audio Technica

Stream Audio

Hangtér Galéria

Alllegro Audio

DreamAudio

ZebrAudio

Digital Pro
  • Kövess minket a Facebookon

  • Legutóbbi Bejegyzések

    • A hangsugárzó tervezés művészete 2. rész
      április 1, 2023
    • Bemutatkozik a Lii-Song
      április 1, 2023
    • Stúdió legendák 7. rész Az Olympic Studios.
      április 1, 2023



© Minden jog fenntartva! - 2022 - HangzasVilag.hu