• HOME
  • Hírek
  • Tesztek
  • Bemutatók
  • Cikkek
  • Zene
  • Pro Audio
  • Oldies
  • RÓLUNK

A Pioneer „Urushi” készülék sorozata


Az egyik legnépszerűbb audio-márka 1938-ban alakult Fukuin Shokai Denki Seisakusho néven, majd 1961-ben Pioneer lett. Először hangszórókat készítenek, de hamarosan a világ egyik legnagyobb gyártója lett ezen a téren. 1963-ban kezdődött az autórádiók gyártása, röviddel az első, otthoni hifi-készülékek megjelentetése után. Az 1970-es évek végén a Pioneer a világ két legnagyobb gyártója az otthoni hifi és az autóhifi területén.

Sok, igazán kitűnően sikerült termékkel jó hírnévre tett szert. Az úgynevezett „kék-sorozat” remek készülékei és a hozzájuk konstruált hangsugárzók meghozták a világhírt. Az európai piacra is ezzel „törtek be” a német gyártók nem győztek védekezni a csodálatos kivitelezésű és remek hangzású berendezések belső piacukra való behatolása ellen. A nagy kereskedelmi siker később elhalványult, mert az utód generáció az „A”-modellek (A-9, a T-9 és a CT-9R) és kisebb testvéreik, 1981-től pezsgő színű műanyag homlokzattal, nem tudták igazán meggyőzni a hifi-barátokat.
Nyilvánvalóan a gyártó is szerette volna meghaladni zenitjét, de a nagy siker hiányzott. Sajnos, 1986-ban kétségbeesetten próbálták megfordítani a dolgokat, újjáépíteni a régi sikert. Csak gazdaságilag sikerült a kilábalás, az új divat modellek az akkor általános módon fekete színűek lettek, beindult az egyen-korszak. Sikerül megvetni lábukat az európai piacon, szállítottak az összes áruházláncnak. Mivel csak pénzből lehet pénzt csinálni új sorozattal álltak elő.

A vezetőség és a mérnökök jól ismerve a SPEC és Exclusive modellek hírnevét, a top-of-the-line kategóriát Reference Series-nek nevezték el. A készülékek fényes fekete frontlapot kaptak, mély-tónusú, fa oldalborítást, ezzel megemlékezve a híres és hagyományos, japán urushi lakkozású használati tárgy kultúráról. Ez a kézműves technológia japánban csak a legmagasabb minőségű termékekhez használható.

Dél- és Kelet-Ázsiában él néhány, a szömörcefélék (Anacardiaceae) családjába tartozó fafajok, melyek különleges fa nedvet termelnek. Ezek a fajták a Kínában, Japánban és Koreában honos lakkszömörce (Rhus verniciflua), a Tajvanon, Japánban és Indokínában honos viaszfa (Rhus succedanea), az indokínai, burmai lakkfa (Gluta usitata), az Indokínában és Malajziában honos rengas (Gluta laccifera), és a Himalájában és Indokína északi részén honos vörös lakkszömörce (Rhus Wallichii). Valaha, réges régen (a legkorábbi leletek hat-hétezer évesek) valakik rájöttek, hogy e fák kicsorduló, a levegőn gyorsan megszilárduló nedve, melynek eredeti rendeltetése a sérült növényvédelme, remek felületvédők. A lakkozás lassú és időigényes, gépesítetlen munka, a lakk nem szárad, hanem megköt, és, hogy ez pontosan miként is megy végbe az – több mint egy évszázadnyi folyamatos kutatás ellenére – a mai napig sem pontosan tisztázott. A keleti lakk különleges tulajdonsága, a lakk és az ember kapcsolata, az évezredek során hatékonyan formálta az emberi műveltséget, értékrendet és életet. A festett lakk különleges változata a vasreszelék hozzá keverésével előállított kuro urusi (színét a vas hatására lezajló kémiai változásoknak köszönheti). – Répás János Sándor http://www.asztalos.hu

A Pioneer elegáns „Urushis” sorozata 1986-ban jött a piacra. Először a C-90 előerősítő, majd a CT-90 tuner és később az M-90 teljesítményerősítő látott napvilágot. Valószínűleg az akkorra fő vonulatként elterjedt, nagy sorozatokban gyártott kommersz fazon-hifi készülékeitől erősen eltérő külső kialakításnak köszönhetően, ezek annyira sikeresek voltak, hogy 1988-ban már a C-90A, a CT-90A és az M-90A utód-modelljeit is megjelentették, amelyek technikailag egy kicsit eltérnek az első sorozattól. Később más utódok is voltak a 91-es, majd 93-as típusszámmal. A további fejlesztés vonulatában az Urushi-sorozatot egy erősítővel (A-91) és CD-lejátszóval (PD-91) is bővítették. Ezzel a sorozattal a Pioneer visszanyerte tekintélyét, pozícióját és a kapcsolatot a magas igényű vásárlókkal.
Egyes szakértők szerint az Urushi sorozat készülékei nem versenyképesek az előző, csúcsminőségű modellekkel (mint az 1970-es évek korszaka), de a gyűjtők még ma is jó árat fizetnek az Urushi komponens készülékeiért. A magasfényű kivitel 1986 óta sok hifi-rajongó szíve vágya, az Urushi lenyűgöző látványa napjainkig tart.

Szóval, drága az a „lakk”…, való igaz, a lakk félelmetesen drága is lehet. De olyan méltóságteljes szépséget hoz életünkbe, ami manapság is hiányzik és nagyon is ránk fér.


Audio Centrum

Audio Technica

Stream Audio

Hangtér Galéria

Alllegro Audio

DreamAudio

ZebrAudio

Digital Pro
  • Kövess minket a Facebookon

  • Legutóbbi Bejegyzések

    • A hangsugárzó tervezés művészete 2. rész
      április 1, 2023
    • Bemutatkozik a Lii-Song
      április 1, 2023
    • Stúdió legendák 7. rész Az Olympic Studios.
      április 1, 2023



© Minden jog fenntartva! - 2022 - HangzasVilag.hu